Vác

město kde se našly mumie

Vác

Přímo na železničním tahu Praha-Brno-Bratislava-Budapešť, v místech kde se Dunaj stáčí na jih, leží krásné barokní městečko. Vác není úplně oslnivou turistickou destinací, pro kterou byste měli plánovat výlet do Maďarska, avšak může být zajímavým vedlejším jednodenním výletem ze Slovenska nebo z Budapešti. Město vám může okouzlit krásným historickým centrem s katedrálou a k vidění tu je jediný vítězný oblouk v Maďarsku.

O městě

Vác byl založen společně s biskupstvím prvním maďarským králem sv. Istvánem roku 1008. Existenci se těšil jen něco přes 200 let, poté totiž dorazila mongolská armáda a všechny co nestihli utéct, vyvraždila. Následně pokračovala dál na západ s tím, že nechala jednu posádku skrytou v lese. Když se druhý den přeživší vydali vybírat svůj majetek z trosek a hledat své mrtvé příbuzné, vyjela jednotka z lesa a vyvraždila zbytek. Podruhé bylo město zničeno Turky během válek s Habsburky, i z toho důvodu jsou nejstarší domy až z druhé poloviny 18. století, kdy zavládl v oblasti definitivní klid.

Historie Vácu v 18. století je pevně spojena s mužem, který se narodil roku 1714 v Tyrolsku a už v pouhých 26 letech se účastnil volby papeže, konkláve. Kristóf Antal Migazzi byl blízkým přítelem papeže Benedikta XIV. a díky jeho podpoře se mu podařilo dostat se do služeb a přízně císařovny Marie Terézie. Pro Rakousko pracoval jako diplomat, ambasador i vyjednavač, nakonec ho císařovna jmenovala 1761 správcem Vácké oblasti a téhož roku se stal i biskupem Váckým. S jeho působením ve městě začal neuvěřitelný rozvoj, přičemž vznikaly celé nové čtvrtě. Postaven byl biskupský palác, katedrála a také jediný maďarský Vítězný oblouk na počet císařovny. Marie Terézie s rodinou město také na jeho pozvání navštívila, přespávali v starém biskupském paláci, který se později stal první maďarskou školou pro hluchoněmé. Migazzi po smrti císařovny již tak dobré vztahy s jejím synem Josefem II. neměl. Josef mu dokonce vytyčil ultimátum, aby si vybral mezi církevní a světskou kariérou. Nakonec na svou žádost po 25 letech v úřadu Vác opustil. Dodnes jeho památku připomíná oslavný nápis nad vchodem do katedrály.

V současnosti je Vác příjemným městem k životu s potenciálem života v čistém klidném místě v dojezdové vzdálenosti za prací do hlavního města. Spojení je přímo vynikající, vždyť vůbec první železnice v Maďarsku byla roku 1846 otevřena právě z Vácu do Budapešti. Město leží v ohybu Dunaje a vede skrz něj cyklostezka do Szobu. Vác se v posledních letech profiluje jako město sportu a zdravého života. Mnoho lidí jezdí a kole, chodí na tury do okolních kopců, ve městě dokonce trénuje reprezentace vodního póla: sportu, v němž patří Maďarsko mezi světovou špičku.

Náměstí 15. března

Náměstí 15. Března (Március 15. tér), odkazuje na oficiální datum začátku maďarského povstání proti Habsburkům v roce 1848; den 15. 3. je v Maďarsku i státním svátkem. Revoluce vedená Lajosem Kossuthem a Lajosem Batthyánym skončila po roce neúspěchem, pro jednoho znamenala exil, pro druhého popravu. Náměstí neslo různá jména jako Konstantinovo, Hlavní, Radniční, nakonec však při příležitosti stoletého výročí porážky revoluce, bylo zvoleno Március 15. tér.

Uprostřed náměstí si můžeme okamžitě všimnout zbytků základů kostela sv. Michala, postaveného kdysi pro německé obyvatelstvo. Turecká okupace se na něm nemile podepsala, a přestože biskup Migazzi nechával dělat různá měření a plánoval výstavbu katedrály právě zde, chatrná konstrukce budovy mohla každým dnem pochovat kolemjdoucí, takže bylo rozhodnuto o jejím odstranění.

Na východním rohu se nachází bývalý středověký městský úřad, dnes Muzeum vína a před ním malý pavilón, v němž každou hodinu hraje zvonkohra. Jižní roh náměstí uzavírá velký Bílý dominikánský kostel (Fehérek Domonkos templom), pod kterým se roku 1995 záhadně našla zazděná krypta s 262 rakvemi plnými mumií. Díky podzemnímu mikroklimatu bez přístupu čerstvého vzduchu, byla tato přibližně před 200 lety pohřbená mrtvá těla perfektně zachována, stejně jako malby na rakvích. Jednalo se o opravdu převratný objev a Vác se tak stal přechodným majitelem 262 mumifikovaných těl. Ve městě zůstala k vystavění už jen tři v muzeum Memento mori, zbytek byl převezen do Národního muzea v Budapešti. Za Bílým kostelem najdete tradiční maďarský trh.

Náměstí 15. Března je skutečně krásným místem k pořízení řady fotografii, určitě svou pouť začněte právě zde. Pokud je otevřeno infocentrum můžete si vzít zdarma mapu města a několik drobných brožurek často dostupných i ve slovenštině. Mapu města si však pro všechny případy můžete stáhnout přímo na našem webu.

Na náměstí pak mimo udržovaných barokních měšťanských domů najdeme i budovu radnice, dříve zmiňovanou školu pro hluchoněmé, a pokud budeme pokračovat směrem na sever, mineme památník zesnulým v první světové válce, tak asi po 5 minutách dojdeme k vězení s přísnou ostrahou a následně konečně k Vítěznému oblouku.

Vác náměstí

Vítězný oblouk

Vítězný oblouk je jediným vítězným obloukem v Maďarsku a nechal ho postavit v roce 1764 biskup Migazzi v rekordním čase na počest Marie Terézie. Když císařovna přijela a spatřila ho prvně, s respektem vystoupila z kočáru a prošla jím po svých. Při pohledu vzhůru spatříte reliéfy čtyř osob, na jedné straně je císařovna se svým manželem Františkem Lotrinským a na druhé její synové Maxmilián a Josef II.

Vítězný oblouk Vác

Na jih od náměstí ke Katedrále

Na opačnou stranu od Náměstí 15. března stojí sloup nejsvětější trojce (Szentháromság szobor), Kostel sv. Anny (Piarista templom) a městské koupaliště Strand. Jestli jste přemýšleli o odpočinku a wellness je nutné říct, že místní koupaliště je levné, příjemné, ale nejedná se o termální lázně, pokud hledáte odpočinek a relax je lépe se porozhlédnout v jiných městech.

Pokračujete-li po Köztársaság ulici dojedete až na Konstantinovo náměstí a konečně k majestátní dominantě Vácu. Katedrála (Váci Nagyboldogasszony Székesház), při jejímž budování hledali francouzští architekti inspiraci v Chrámu sv. Petra ve Vatikánu, je třetí největší katedrálou v zemi. Pochopitelně finance nelze s římským kostelem porovnávat, ale i tak je vizuálně neoklasicistní katedrála velice pěkná. Nad hlavní branou se tyčí sochy sv. Petra, Pavla, Marie, Jozefa a Jakuba. Uvnitř na stěnách najdeme výjevy z evangelia a erb kardinála Migazziho; oltář vykresluje zjevení panny Marie svaté Alžbětě (Erzsébet).

Katedrála (Váci Nagyboldogasszony Székesház)

Další památky a aktivity

Jestliže se ve městě zdržíte celý den a venku panují příjemné teploty, jistě stojí za to projít se podél Dunaje parkem a zastavit se na chvíli u hudebního pavilonu. Přes Dunaj jezdí každou hodinu trajekty za 430/360ft do Tahitótfalu, odkud si můžete Vác hezky vyfotit.

Z dalších památek, které můžete navštívit, si jmenujme Synagogu, která leží v ulici, jež během druhé světové války sloužila jako židovské ghetto.

Most Gombás-Brook ležící trochu opodál od centra je jediným ještě stojícím kamenným barokním mostem v Maďarsku. Sochy svatých jsou pěkné, ale žádný zázrak nečekejte, most je krátký a neustále po něm kmitají auta. Budete-li přes most pokračovat směrem od centra, přijdete až k sedmi kaplím (Hétkápolna), zde podle pověsti žil poustevník Vácz, po kterém se město jmenuje. V těchto místech také dle legendy lovil kníže Géza, otec svatého Istvána, když se mu zjevil jelen se svíčkami v parohách. Jako velký respekt k tomuto zázraku tu nechal postavit kostel, pár let před tím, než rozhodl jeho syn o zřízení biskupství.

Doprava a praktické informace

Nejjednodušší a nejpravděpodobnější je, že dorazíte do Vácu vlakem. Město leží na mezinárodní trati Praha-Brno-Bratislava-Budapešť a zastavují tu vlaky Eurocity. Cena zpátečního lístku ze Štúrova, tedy poslední stanice na slovenském území je 3.8€, z Nových Zámků 8.5€. Jestliže máte nárok na bezplatnou přepravu na Slovensku vlakem, což je popsáno v našem článku o vlacích zdarma zde, můžete si udělat výlet odkudkoliv ze Slovenska do Vácu jen za pár Euro. Uveďme si příklad: v Bratislavě si student nasedne do vlaku EC do Váce, musí mít u sebe bezplatný lístek s příplatkem na EC za 1€ a zpáteční lístek do Vácu za 3.8€. Ve výsledku jste si udělali výlet z Bratislavy do Vácu EuroCity vlakem za 5.8€, samozřejmě můžete ušetřit tím, že pojedete až do Štúrova regionálními vlaky, ale ty dvě eura příplatek za EC za ty hodiny navíc asi nestojí.

Výlet do Vácu z Budapešti je ještě jednodušší, převážně z nádraží Nyugati pályaudvar jezdí několik vlaků do hodiny. Pokud máte platný kupón nebo vícedenní lístek pro Budapešť, tak si kupte jízdenku jen na úsek Rákospalota Újpest-Vác, na Budapešťskou trať vám v osobních a zrychlených vlacích platí lístek na MHD. Cena tohoto doplňujícího lístku je 1.8€, ale pokud si přečtete naše návody jak na slevy u Maďarských drah, tak zjistíte, že jako studenti můžete za 1.8€ koupit rovnou zpáteční lístek a důchodci se přepravují úplně zdarma. Standardní lístek Budapešť-Vác stojí cca 2.2€. Všechny zmíněné cestovní tipy a mnohé další najdete v našich 8 tipech Jak levně procestovat Maďarsko!

Po příjezdu do Vácu na hlavní stanici (pozor Vác má více vlakových zastávek) se vydejte od budovy nádraží rovně ulicí Széchenyi. Do deseti minut přijedete na Náměstí 15. března. Po cestě jsou hned tři supermarkety, pokud chcete něco nakoupit.

Jízdní řády a ceny jízdenek na trajekt mezi Vácem a Tahitótfalu najdete na webu Dunakanyar.

Vác, socha lva