Hévíz

Největší termální jezero ke koupání na světě

Největší biologicky aktivní termální jezero na světě se nachází v drobném městečku Hévíz, pár kilometrů od Balatonu. Toto místo by rozhodně neměl vynechat žádný pořádný cestovatel putující Maďarskem. Léčebná, mírně radioaktivní voda a bahenní koupele přístupné za velmi rozumné peníze všem návštěvníkům, jsou jen jedním z mnoha důvodů, proč Hévíz navštívit. Vykoupejte se s lekníny a dopřejte tělu jedinečný odpočinek a regeneraci.

O jezeře

Hévíz je největším termálním jezerem sloužícím k lázeňským účelům na světě a druhým největším termálním jezerem vůbec. Jediné jemu podobné je Lake Rotorua na Novém Zélandě, které je však silně rozptýlené do okolí a zdaleka si neudržuje tak vysokou teplotu jako Hévíz.

Jezero má rozlohu okolo 4,4 hektarů. Termální pramen vyvěrá z jeskyně v hloubce přibližně 38 metrů a na nejhlubším místě je Hévíz téměř 50 metrů hluboký. Pramen má neuvěřitelnou sílu a každou sekundu z něj vytryskne 410 litrů vodu, takže veškerá voda v jezeře se i díky cirkulaci zcela vyměnění přibližně za tři a půl dne. Hévíz odtéká do řeky Zaly a ta se vlévá do Balatonu. Teplota v jezeře se v létě vyšplhá ku 38º celsia. Lázně jsou otevřeny po celý rok, protože i v nejchladnější dny roku si voda drží slušných 22-24º stupňů.

Legendy a budování lázní

Podle legendy se jedna jeptiška ve čtvrtém století našeho letopočtu srdcervoucně modlila k Bohu, aby pomohl malému chromému dítěti. Nebeská síla vyslyšela její prosby a ze země začal tryskat pramen. Když se dítě v prameni vykoupalo, znovu začalo chodit. Tímto prvním pacientem nebyl nikdo jiný než římský císař Flavius Theodocius; jako svědek tohoto zázraku později učinil z křesťanství státní náboženství Říše římské a nemilosrdně trestal pohany a různé křesťanské sekty, které se odchýlily od hlavního proudu. Theodocius byl posledním římským císařem, který vládl sjednocenému území, po něm se rozdělilo impérium na západní a východní.

Druhá legenda se vrací ještě dále do historie, kdy v nedalekém římském opevnění Valcum (dnes Fenékpuszta) žil římský spisovatel Dubius. Jeho žena strašlivě kulhala a byla v pokročilém věku velmi ošklivá. Protože byl Dubius dobrým mužem, byl jednoho dne zázračně odměněn. Při lovu v lese viděl, jak se zraněná zvířata koupou v lese v blátivém močálu a následně vycházejí naprosto zdravá. Okamžitě běžel domů pro svou ženu a přivedl ji k Hévízu. Legenda říká, že když se poprvé celá namočila v jezeře, stala se z ní mladá a krásná panna.

Z vykopávek jistě víme, že jezero bylo používáno už Římany jako termální lázně. Místní obyvatelé se sem chodili i za různých jiných vládců koupat dlouhá staletí. První, kdo se o jezero skutečně začal zajímat, byl představitel významné rodiny ze zámku v Keszthely, György Festetics (Feštetič). Roku 1795 tu vybudoval převlékárny a relaxační domek, kam se se svými hosty jezdil rekreovat. Stavba lázní a pevných větších budov byla poněkud problematická, protože se Hévíz rozléval do okolí a značnou část jeho vody tvořily bažiny. Rodina Festeticsů tedy začala povrch vysoušet a izolovala ho do jezera, jak jej známe dnes. György Festetics II. tak mohl roku 1868 otevřít první velké léčebné lázně. Mimořádné inženýrské práce si vyžádalo hlavně zachycení okolních studených pramenů, které ochlazovali jezerní vodu a tak bylo dosaženo dnešní teploty 36 stupňů. Mezi dvěma světovými válkami sem jezdilo velké množství lidí nejen z Maďarska, ale už i ze zahraničí. S příchodem druhé světové války bylo okolí uzavřeno a využíváno armádou Třetí říše jako léčebna pro vojáky. Od roku 1947 je Hévízfürdö opět přístupné všem a po několika rekonstrukcích získalo dnešní podobu wellness lázní.

Léčivé účinky a složení vody

Přestože je Maďarsko plné různých léčivých pramenů, žádný nemá tak výjimečný obsah jako ten místní. Voda je složená ze směsí oxidu uhličitého, které zjemňují kůži, hořčík tlumí bolesti, vápník je dobrý proti zánětům a síra posiluje pružnost chrupavek. I proto jsou zdejší vody jedny z nejlepších na léčbu revmatických obtíží a problémů s pohybovým ústrojím.

Největší mimořádnost dodává vodě přítomnost radonu a její radioaktivita (cca 0,22-0,28 milicurii). Radon v tomto malém množství pozvolna vstupuje do lidského organismu, stimuluje hormonální tvorbu a pomáhá nervové soustavě lépe fungovat.

Koupání v jezeře je tedy vynikající investicí do vlastního zdraví. Aby se maximalizovaly léčebné účinky, je vhodné se během koupání co nejméně pohybovat; většina návštěvníků používá plavací kruhy. Doporučeno je strávit ve vodě maximálně 20-30 minut a následně alespoň půl hodiny odpočívat. Za den byste měli absolvovat toto kolečko cca třikrát. Samozřejmě aby byl efekt na zdraví znatelný, doporučují lékaři navštívit Hévíz alespoň desetkrát, přičemž nejoptimálnější je být tu něco přes dva týdny.

K léčebným účelům se dále využívá bahno ze dna jezera. Jeho výška se na různých místech dna jezera pohybuje mezi jedním až sedmi metry. Při kontaktu s tělem samozřejmě působí mnohem intenzivněji než samotná koupel v jezeře. Při různých procedurách se na kůži nanáší asi 3-4 centimetrová vrstva, kterou na sobě pacient drží asi 20 minut, následně se smyje. Bahno je směsí vápence, křemenu, slídy a léčivé vody v Hévízu.

Za zmínku stojí ještě unikátní léčebná metoda, tzv. váhová koupel, kterou vymyslel v roce 1953 Dr. Moll Károly, jeho sochu můžete potkat na ulici před vstupem do lázní od Deák tér. Váhová koupel je založená na závažích, které jsou zavěšeny na pacienta. Ten je ve vodě díky hmotnosti táhnoucí tělo dolů uklidněn a v stabilní poloze, ta umožňuje zrelaxovat a lépe vstřebat léčivé účinky vody. Závaží mají různou hmotnost od 2 do 5 kg. Celkově se však nezvykne zavěšovat více než 20 kg. Pacient je pochopitelně opřen o držáky či tyče, aby jimi nebyl stáhnut ke dnu.

Jedinečná fauna a flóra

Radon a další minerální látky, jakož i fakt, že voda je teplá i v zimě, vytvořily podmínky pro vznik unikátního mikroklimatu, kde se úspěšně daří různé flóře a fauně. Návštěvníci ocení hlavně krásné červené lekníny, putující po různých částech jezera. Jsou chráněné a je přísně zakázáno se jich dotýkat, natož je trhat. Lekníny překvapivě nejsou původním obyvatelem jezera, ale byly sem přineseny Dr. Sándorem Lovassym, ředitelem Vysoké školy ekonomické v Keszthely. Dnes se po tomto významném biologovi jmenuje například populární víno dostupné v každém supermarketu. Červené lekníny se velmi dobře ujaly a dožívají se tu až 6 let. Jejich květ je velice zajímavý, protože se otevírá až v noci a zavírá v dopoledních hodinách.

V ekosystému žije řada ryb, které mají díky radiaci trochu pozměněnou DNA, například kapr pruský nebo gambusie komáří. Žijí tu také hadi a lovčík mokřadní, jediný evropský pavouk živící se i rybami. Ze zvířat však při návštěvě nemusíte mít strach a velmi pravděpodobně je jako všichni místní turisté nikdy nespatříte.

Návštěva termálního jezera

Při návštěvě termálního jezera máte na výběr několik tipů lístků. Existují 3 hodinové, 4 hodinové a pak celodenní. Pokud budete uvnitř například 3 hodiny a chtěli byste si pobyt prodloužit, můžete přijít na recepci jednoho z vchodů a doplatit si hodinu za 800 forintů, ale musíte tak učinit předtím, než vám vyprší váš původní čas, protože jinak se vám začne účtovat asi 700 forintů za půl hodiny.

Zajímavé je i zavedení takzvaných návštěvnických vstupenek na 30 minut, ty slouží jen k vyfocení jezera a nikoliv ke koupání. Skládá se k nim záloha 2000 forintů v hotovosti, jež automaticky propadne, pokud se nevrátíte do půl hodiny. Pokud jste však už dorazili z takové dálky, určitě se vyplatí si minimálně pár hodin zaplatit. Pro důchodce a studenty jsou určené zlevněné 3 hodinové lístky. Rozdíl mezi cenou za 4 hodiny a celým dnem není příliš závratný. Kompletní ceník najdete zde.

Pokud strávíte v Hévízu více dní, je dobré se informovat ve svém hotelu nebo ubytovatele o Hévíz kartě. Hévíz card + je zdarma (záloha 500 forintů) pro všechny co bydlí v oficiálních zařízeních ve městě alespoň 2 noci. Karta dává k nákupu 3 hodinového lístku do jezera jednu hodinu zdarma, navíc s ní lze bezplatně parkovat na velkém parkovišti a získat slevu na půjčení kol v infocentru.

A teď jak vypadá samotná návštěva lázní? Se zakoupením vstupenek dostanete náramkový čip, díky němuž si můžete na mnoha místech ověřit, kolik vám zbývá času. V jedné z převlékáren přiložte čip k zařízení a prozradí vám číslo vaší skříňky. Lehátka okolo celého jezera jsou zdarma pro všechny návštěvníky a jistě najdete nějaké volné, protože se klientela neustále obměňuje, jak končí platnost jednotlivých lístků.

Jezero je hluboké a nelze dosáhnout dna; většina dlouhodobých návštěvníků se koupe v plavacích kruzích, nebo levných polystyrenových náhražkách; dají koupit jak na místě, tak o něco levněji v centru města. Pokud navštívíte Hévíz jen na jeden den, jejich nákup se vám určitě nevyplatí; v jezeře jsou dřevěné trámy, jichž se můžete přidržovat nad vodou. Během koupele se snažte pohybovat co nejméně a přečtěte si instrukce o léčivé vodě, které jsme popsali výše. Děti do 12 let by do vody spíše chodit neměli. Berte prosím v úvahu, že v jezeře možná nebudete schopni podávat takové plavecké výkony jako v bazénu, proto nepřeceňujte své síly; některým lidem může pouhá přítomnost ve vodě zvyšovat krevní tlak a puls. Přístup do vody je možný i pro invalidy, na několika místech jsou speciální zařízení, které je do vody spustí.

Určitě si oběhněte s fotoaparátem celý areál, z různých míst se dají pořídit různé fotografie. Doporučujeme mít během chůze na nohou boty nebo šlapky, na některých místech kloužou dlaždičky. V centrální budově se nachází bar a restaurace (další občerstvení ve venkovních stáncích). V dlouhé chodbě vedoucí od vchodu Schulhof je výstava věnovaná historii jezera, jedinečnému ekosystému a zajímavostem. Uprostřed centrální budovy se můžete vykoupat ve vodě s nejintenzivnějším složením a s čerstvou vodou, kterou sem přímo do pramene přivádí systém trubek; na některých místech se zapíná bublinková masáž. V zadní části naleznete bahenní lázeň, za niž není třeba něco extra připlácet, jednoduše se spustíte dolů a namažete na sebe vrstvu čerstvého bláta, poskytující opravdu intenzivní pozitivní účinek na organismus. Více k blátu si přečtete výše v našem textu. Nad bahenní lázní se nachází solná jeskyně (bez příplatku); do ní byste měli vstupovat naprosto suchý a sedat si na ručník. Aby solná jeskyně měla nějaký efekt na vaše zdraví, je nutné v ní setrvat alespoň 30-40 minut, přičemž doporučuje se alespoň týden každodenního navštěvování. Za mostem na chodbě narazíte ještě na posilovnu a dětský koutek pro ty nejmenší (oboje v ceně).

Že se návštěva Hévízu vyplatí pro každého, o tom není pochyb. Přestože třeba nemáte příležitost a finanční možnosti zde strávit nějaký ten týden, i jednorázová návštěva vás naplní příjemným pocitem a spatříte něco na světě úplně ojedinělého. Největším výdajem pro dlouhodobé pobyty zde je pochopitelně ubytování, cena lázní při přepočtu není nijak strašlivá v porovnání s kvalitou, cenami a léčebnými efekty lázeňských zařízení v České a Slovenské republice. Atmosféra místa a léčebná voda je navíc naprosto nesrovnatelná.

Další památky a atrakce Hévízu

Návštěva termálních lázní je pochopitelně hlavním důvodem, proč sem turisté a pacienti přijíždějí. Po kůře však hledají další možnosti jak naplnit svůj volný čas. Hlavní ulice není příliš dlouhá, ale na další procházky můžete zamířit do okolního parku. Po večerech je možná návštěva historického kina (Mozi) na hlavní ulici, kde se promítají filmy i v 3D. Na Rakócziho ulici najdete fontánu s pitnou léčivou vodou, kterou si jistě natočte do flašky.

Nejzajímavější stavbou města je rozhodně Kostel Ducha Svatého (Szentlélek templom). Bílá stavba byla dokončena poměrně nedávno v roce 1999 s kapacitou tisíc věřících. I přes moderní vzhled můžete najít na budově řadu neogotických prvků. Sedm bílých věží symbolizuje sedm darů Ducha svatého věřícím: moudrost, rozumnost, radu, vědění, lásku, zbožnost a bázeň Boží.

Další možností trávení volného času je dojít do severní části města Egregy, jsou tu vinohrady a nabízí se mnohé ochutnávky vína. Stojí zde i zbytky římských vykopávek a hrob neznámého římského vojáka. Nutno chápat, že v minulosti bylo jezero značně větší a přecházelo místy v bažiny. Jeho pozice se neustále měnila a tak nebylo možné vybudovat pevnou stavbu příliš blízko vody. Možná i proto byly nalezeny mnohé římské památky až v severní části. Pohyb po městě vám můžou zjednodušit kola, která lze zapůjčit v infocentru (1000ft/2h nebo 2200ft den). S nimi také můžete vyrazit na výlet k Balatonu, který je vzdálený jen 5 kilometrů.

Kostel Ducha Svatého (Szentlélek templom)

Doprava a praktické informace

Do Hévízu jezdí z Keszthely nádraží přes centrum autobusy. Jejich jízdní řády najdete zde, ale po prvním kliknutí poznáte, že jezdí velice často. Cena lístku je něco pod 1€. Do Keszthely lze dojet i na kole po 5km cyklostezce, či jít pěšky. Město je místem, kam se může každý návštěvník Hévízu vypravit, když už ho městečko omrzí, najdete tam krásný barokní zámek, historické centrum, mnoho muzeí a pláž. Keszthely je také napojen na železnici a jezdí odtud vlaky do Tapolce a Budapešti. Určitě si také před cestou přečtěte našich 8 tipů Jak levně procestovat Maďarsko!

Nedaleko od centra se nachází supermarket Coop a lokální trhy, které jsou o něco levnější než zboží nabízené na hlavní ulici.