Slevy pro studenty, mládež a důchodce

při jejich cestování po Maďarsku

Tato část návodu Jak levně procestovat Maďarsko pojednává o možnostech, jak získat studentskou 50% slevu na všechny vlaky a dálkové autobusy, dále jak si všichni pod 26 let mohou zajistit slevu 33% na vlaky a jak cestovat jako důchodce po Maďarsku zdarma. Zároveň vám doporučujeme přečíst si předtím Slevy v Maďarsku pro všechny, protože s nimi lze níže uvedené triky kombinovat a navíc je zde vysvětlen odlišný systém rychlíkových příplatků a povinných místenek.

Studentská sleva v Maďarsku

Studenti v Maďarsku cestují jak autobusy, tak vlaky za 50% ceny. Nárok na slevu se prokazuje studentskou kartou, která obsahuje následující: fotografii, jméno, sídlo vzdělávací instituce, platnost a potvrzení, že student navštěvuje denní studium. Z předchozího jste jistě pochopili, že ISIC nelze využít pro prokázání nároku na slevu a nepomůže ani přeložené potvrzení o studiu. Všechny výše uvedené podmínky splňuje pochopitelně maďarská studentská karta, vydávaná maďarským ministerstvem školství. Oficiální vyjádření MÁV k tomuto říká, že nárok může kartou, která splňuje výše uvedené body, doložit pochopitelně každý státní příslušník jiné země EHS, emitovat ji může jakákoliv státní instituce jiné členské země. Tím je opět znemožněno využívání slev naprosté většině těch, co už dokázali jazyk přeložit a zjistit si o studentské slevě informace.

Žákovský průkaz ČR v MaďarskuNemusíte si však s tímto lámat hlavu. Překvapivě splňuje podmínky jedna kartička, kterou vlastní velká část studentů v ČR. Podívali jste se už na svůj Žákovský průkaz na dojíždění do školy? Když ho vezmete do ruky, najednou zjistíte, že máte v ruce doklad vydávaný oficiální institucí, tj. Ministerstvem dopravy ČR, je tam datum platnosti, fotka, adresa školy je na razítku a po otočení průkazu si všimněte nápisu v angličtině: „holder is a full-time student“. A je vyhráno! Ti z vás, kteří Žákovský průkaz nemají, protože studují v místě svého bydliště, upozorňujeme, že lze získat průkaz i tak. Jednoduše napište na místo Z a DO stejné místo a při potvrzení na okénku ČD jim můžete klidně říci, že to potřebujete pro cestování po Maďarsku. Žádný nárok na slevu vám tím v ČR nevzniká, takže se ani na úkor státu neobohacujete a dopravce s tím nebude mít problém.

Jízdenky si zásadně kupujte v automatu nebo přes internet, vyhnete se tak problémům a rozhovorům s lidmi na okéncích. Co se týče přepravní kontroly, jestliže maďarsky nehovoříte a nechcete riskovat, připravili jsme pro vás k vytištění vyjádření MÁV v maďarštině, které můžete ukázat vlakové četě, pokud začne o vašem nároku na slevu pochybovat. Stáhnout si jej můžete zde. Stejně je ale nejlepší, pokud se naučíte správně vyslovit maďarsky dobrý den (Jó napot), děkuji (Köszönöm) a důležité maďarské slovo diák igazolvány (diják igazolváň, studentský průkaz). Třeba ani nepoznají, že nejste Maďaři. Trochu učení a jeden vytištěný papír za slevu 50% opravdu stojí, je to velké množství peněz.

Svou 50% slevu můžete ještě zvýšit o 3%, tím, že si koupíte lístek přes internet. V Eshopu zvolte před nákupem jako způsob doručení e-ticket. Pokud vyberete tuto variantu, automaticky dostáváte slevu na každý lístek ve výši 3%, QR kód jízdenky pak ukazujete průvodčímu z obrazovky svého mobilu. Například při cestě z Budapešti do Sopronu ušetříte 13 Kč. Říkáte si, je to směšná úspora? To možná, ale vy se díky ní i vyhnete čekání na pokladně, rozhovoru v maďarštině pokud stará bába za okénkem neumí anglicky a pomůžete životnímu prostředí, protože papírová jízdenka nikdy nebude vytištěna. I když přes internet koupíte lístek na konkrétní spoj, platí v rámci stejného dne i na každý další vlak, stejně jako rychlíkový příplatek. Toto se však nevztahuje na povinné místenky v IC vlacích, ty vám pochopitelně při ujetí spoje propadnou.

Perfektní možností jak od července do září levně procestovat celé Maďarsko je letní síťový lístek na všechny MÁV vlaky pro studenty (Vakáció bérlet). Více o něm se dozvíte v článku o Letní jízdence MÁV+GySEV. Určitě si také přečtěte, jak lze slevu uplatnit v kombinaci s Budapešťskou studentskou jízdenkou zde a na příměstské železnici HÉV zde.

Mládež do 26 let s 33% slevou

Jak už název napovídá, ti kteří už definitivně opustili vzdělávací systém, ale ještě nedosáhli 26 let, se v Maďarsku těší slevě 33% na cestování vlakem. Jsou tu však dvě „ale“. Zaprvé je sleva platná jen od pátku 10.00 do neděle 24.00 a za druhé je lepší, pokud si koupíte lístek s touto slevou již přes internet a pak jej vytisknete, nebo ukážete na chytrém telefonu. Problém nákupu tohoto lístku na pokladnách je častá absence cizího jazyka u pokladních, která by mohla mít za následek, že se prostě nepochopíte. Pro ty, co to stejně chtějí zkusit na místě, uvádíme, že tarif se jmenuje 26-éven aluli fiatal (péntek-vasárnap) 33% kedvezmény a můžete být požádáni o doložení trvalého, či přechodného pobytu na území státu EU/EHS. Sleva je kombinovatelná s další 3% slevou za zakoupení jízdenky online.

Důchodci nad 65 let

Občané EU nebo lidé s přechodným/trvalým pobytem v EU jsou v Maďarsku oprávněni cestovat zdarma. Co se týče těch, kteří jsou mladší 65 let, tak bohužel platí plné jízdné. Důchodci nad 65 let cestují zdarma autobusy, osobními vlaky, zrychlenými vlaky a mohou jezdit i rychlíky a IC/RJ/EC vlaky, ovšem musí si přikoupit rychlíkový příplatek (Gyorsvonati pótjegy) a případně místenku (Helyjegy). Doprava zdarma se však nevztahuje na mezinárodní přepravu, pokud cestujete do ciziny, na přeshraniční úsek si musíte dokoupit jízdenku. Nikdo vás však nenutí vystupovat, opakovaně se stávalo, že například důchodce jedoucí z Košic do Budapešti si koupili lístek do první stanice v Maďarsku Hidasnémeti a tam i z vlaku vystoupili. Dělat to nemusíte a stejným vlakem můžete pokračovat až do Budapešti, avšak na maďarskou část si musíte přes internet dopředu koupit rychlíkový příplatek a místenku, tu si pak vytisknete nebo ukážete QR kód na vašem mobilním zařízení. Díky tomu vás cesta z Košic do Budapešti a zpět vlakem EuroCity vyjde jen na 7,2 €.

Určitě si pročtěte další naše unikátní návody jak levně procestovat Maďarsko, speciálně vám doporučujeme ty o možnostech výletů v okolí Budapešti a slevy pro všechny v Maďarsku, protože tyto slevy jsou dobře kombinovatelné se slevami výše. Maďarsko je opravdu úžasná krajina s mnohými zajímavými místy, přečtěte si o nich v našem průvodci, stačí je jen objevit!