SLEDUJTE NÁS

Uppsala – město,
kde skončilo české bohatství

vrátit se k první části článku

A nakonec nemůžete minout nepřehlédnutelnou dominantu města, Domkyrkan. Největší katedrála Skandinávie byla postavena, aby svou mohutností překonala konkurenční Nydarosdan v Trondheimu. Pochovali zde Carla Linného a některé švédské krále, např. Gustava Vasu či sv. Erika, patrona země a chlapce, kterého můžete vidět na městském znaku Stockholmu.

katedrala, Domkyrkan, Uppsala
katedrala, Domkyrkan, Uppsala
Domkyrkan (katedrála) v Uppsale je největším Skandinávským kostelem

Jak se do Uppsaly dostat?

Naprostá většina turistů do města přijíždí ze Stockholmu, ale zastavují tu i vlaky z Umey, Luley a Narviku. Z letiště Arlandy jezdí do Uppsaly autobus (81 SEK) a komunální vlak (81 SEK + 85 SEK poplatek za využití stanice, pokud pasažér dosáhl 18 let). V obou dvou případech zakupujete lístek na UL zóny 1, 2 a 5.

Ze Stockholmu se do Uppsaly nejlépe dostanete vlakem. Měli byste si porovnat ceny integrovaného dopravního systému (vlaky SL, dopravní podnik Stockholmu, zóny: UL 1,2,5 + SL ABC) s jednorázovými lístky SJ (Švédské dráhy). Pokud budete po příjezdu ještě pokračovat Uppsalskou MHD, můžete jet vlaky SL, jezdí mnohem častěji a Váš lístek je platný 120 minut i na MHD v Uppsale, stojí cca 115 SEK. SL vlaky jsou také levnější pro ty, jež nedosáhli stále 18 let, jen 71 SEK.

Pokud jste student s kartou ISIC, nebo budete pokračovat po Uppsale pěšky, jeďte SJ regional, jezdí jen jednou do hodiny, ale stojí jen 89/79 SEK.

most, Uppsala
řeka, Uppsala
kavárna, Uppsala
typický skandinávský dům, Uppsala
socha lvice, Uppsala

ČTĚTE TAKÉ:

ŠVÉDSKÝ VYSOKOŠKOLSKÝ
SYSTÉM
CO NESMÍTE VYNECHAT
V HELSINKÁCH
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN