SLEDUJTE NÁS

Suomenlinna –
malebné ostrovy
u Helsinek

Jen chvilku jízdy trajektem z centra Helsinek se dostanete na jedno z nejkrásnějších míst Finska. Úžasné procházky, výhledy z kamenných skalisek, posezení v některé z kavárniček a mnohem více můžete prožit během nezapomenutelného dne na souostroví Suomenlinna, právem zařazeném na listu světového dědictví UNESCO.

Suomenlinna doprava z Helsinek
Suomenlinna

Vojenská pevnost Suomenlinna byla založena roku 1748, tedy v době, kdy Finsko bylo součástí Švédska. Proto naleznete na mnohých místech švédský název Sveaborg. Během severní války z let 1700-1721 pevnost poněkud záhadně kapitulovala a byla obsazena ruskou armádou. Na ostrově byla vybudována kasárna a rozšířena námořní základna. Nutno říci, že Finové přijali ruskou nadvládu velice dobře, protože došlo k rozšíření jejich autonomních práv.

Po bolševické revoluci v říjnu 1917 vyhlásilo Finsko nezávislost, ale Rusové zůstali na ostrovech ještě po dva roky. Během probíhající občanské války v Rusku využívali místních vězení bělogvardějci a věznili tu na 10 tisíc příslušníků Rudé armády.

Suomenlinna ostrovy

Přestože námořní základnou v omezeném rozsahu zůstala Suomenlinna dodnes, je ostrov obýván především civilisty a navštěvován turisty. Na ostrově Pikku Mustasaari však narazíte na tabuli zakazující pod hrozbou zranění a bolesti vstup.


výhružná tabule
Suomenlinna kostel
suomenlinnský kostel

Na ostrovech žije naprosto běžným životem okolo 800 obyvatel. Lidé žijí povětšinou v typických severských domech nebo v rekonstruovaných apartmánech po ruských vojácích. Narazíte tu na děti vracející se školy, lékárnu, samoobsluhu, řadu restaurací a kaváren s různými otevíracími dobami; podrobnější informace na officiální stránce. Z Helsinek sem vede podzemní tunel, kterým se na ostrovy zavedla elektřina, internet a pitná voda. Přestože je dostatečně široký pro auta, povoleno v něm jezdit má jen sanitka, hasiči a policie.

Suomenlinna
Suomenlinna kavárna
Suomenlinna, kavárna

Po připlutí na ostrov si v infocentru u přístavu vyzvedněte mapu ostrovů. Od severu k jihu se Suomenlinnou line tzv. Modrá stezka. Pokud se jí budete držet, povede Vás okolo většiny nejzajímavějších míst. Po cestě je mnoho různých podniků a velice dobrá síť toalet zdarma.

Od infocentra se také organizují zpoplatněné komentované prohlídky s průvodcem (angličtina, ruština). V letní sezóně od červa do srpna denně; mimo sezónu jen o výkendech, více o časech zde.

Z mnoha míst je vidět hlavní dominanta Suomenlinny, luteránský kostel. Původně byl vysvěcen jako ruský ortodoxní, ale jak ostrovy přešly pod Finsko, už zde nezůstal nikdo vyznávající tuto víru. V noci kostelní vež slouží jako maják navigující trajekty.

Nejkrásnější fotografie pořídíte na jižním ostrově Kustaanmiekka, kde malé kamenné útesy vybíhají do moře a je možno se koupat na několika příjemných plážích. Je tu celá řada perfektních míst na piknik, kde se v teplých měsících snadno můžete zapomenout i na několik hodin.

pláž Suomenlinna
útesy Suomenlinna

Na zbytky opevnění narazíte prakticky na každém kroku. Ohromná děla ruské výroby lemují mnohé cesty Sveaborgu, dále projdete zákopy a spatříte spletitou síť tunelů, z nichž ty nejbezpečnější jsou na vlastní riziko zpřístupněny veřejnosti. Sami po pár krocích zjistíte, zda pokračovat, či se raději vrátit. Některé sklady v areálu pevnosti vzdáleně připomínají Tolkienův Hobitín.

Suomenlinna zákopy

Na pobyt si vyhraďte alespoň tři hodiny, a chcete-li posedět v nějakém stravovacím zařízení, tak i více. Určitě dojděte až na samotný konec Modré stezky ke Králově bráně. Právě zde přistál na ostrovech švédský král Adolf Friedrich a rozkázal vybudovat pevnost.

Suomenlinna, Králova brána
Králova brána

Jak se dostat na ostrov?

Trajekty jedoucí na ostrov provozuje helsinský dopravní podnik. Zpáteční lístek vyjde na 5€ a platný je i celodenní lístek na MHD (8€). Trajekty jezdí podle sezony každých 15 až 40 minut a vyráží z Market square. Pokud jste v Helinkách jen na skok, je pro Vás výlet na Suomenlinnu ideální. Market square je nedaleko trajektových terminálů, takže i při jednodenní návštěvě stihnete dopoledne navštívit Senátní náměstí v Helsinkách a pak si ještě zajet na pár hodin na Suomenlinnu.

V letních měsících je alternativou k trajektu vodní autobus provozovaný společností JT-line. Neplatí na něj lístky na MHD, platí se přímo na palubě a cena zpátečního lístku je 7,5€.

Být v Helsinkách a nevidět Suomenlinnu, to je jako navštívit Paříž a nezahlédnout Eiffelovku. Tato památka UNESCO je příjemným odpočinkovým místem a možná zalitujete, že je od nás tak daleko. A jak se dostat levně do Helsinek? To si můžete přečíst ve třetím díle Jak levně procestovat Skandinávii.

Suomenlinna panorama
Suomenlinna panorama
ostrov Kustaanmiekka


ČTĚTE TAKÉ:

CO NESMÍTE VYNECHAT
V HELSINKÁCH
JAK DO DRÁŽDAN JEN ZA 180 KČ
- NÁVOD -
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (3. DÍL)
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN