SLEDUJTE NÁS

Procestujte komfortně a zadarmo Slovensko!

Mnozí čeští studenti o tom v novinách četli, ale málokterý z nich tuší, že tato výhoda se vztahuje nejen na Slováky, ale na všechny občany EU. Ano, hovoříme o bezplatné přepravě po železnici pro studenty a seniory. Na této stránce Vám vysvětlíme přesné podmínky, jak cestovat vlaky zadarmo po Slovensku, co proto musíte udělat, jakými vlaky můžete jezdit, a dáme Vám několik další tipů. Ať už „vlaky zdarma“ schvalujete, nebo ne, této příležitosti je skvělé využít a spatřit krásy Tater, navštívit Oravu, Košice, Bratislavu nebo jen využít Slovensko jako tranzitní zemi a přepravit se stovky kilometrů zadarmo na východ.

tatranska železnice, štrbské pleso
Štrbské pleso, vlaky zadaramo

Kdo jezdí zadarmo? Co si připravit?

Když v listopadu 2014 schválila vláda Sociální balíček, uvedla do reality věc ve světě nevídanou. Určité početné skupiny obyvatel dostaly nárok na bezplatnou přepravu po železnici. Jelikož je Slovensko členem EU, nemůže diskriminovat příslušníky jiných států EU, a proto i ti mají nárok na tento neuvěřitelný cestovatelský benefit. Čeští studenti a důchodci tedy také cestují po Slovensku vlaky zdarma. Dokonce mají nárok i občané států mimo EU, ale to pouze v případě, že mají v EU trvalé bydliště.

Děti do 6 let nepotřebují žádnou registraci. Do 15 let je již nutno dostavit se s fotografií 2x3cm a pasem. Pokud dítě pas nevlastní, může rodič doložit jeho věk rodným listem a svým občanským průkazem. Stejně jednoduché to mají občané starší 62 let, nemusejí přitom být ještě v důchodu, postačí doložit občanský průkaz a fotografii.

Studenti potřebují kromě fotografie 2x3cm i potvrzení o studiu. Zatímco slovenští studenti mají registraci díky čipům na svých ISIC kartách o něco jednodušší, čeští studenti si musejí nechat vyplnit tento formulář. Tato tiskovina byla vydána ještě před nárokem na bezplatnou přepravu, proto s její existencí nepočítá a obsahuje mnoho zbytečných údajů. Klíčové je vyplnit osobní údaje, na které škole student působí. U vysokoškolských studentů hraje klíčovou roli rok studia! Absolventi totiž nemají nárok na bezplatnou přepravu! Pokud máte ve formuláři vyplněno, že jste například studentem 3. ročníku bakalářského studia, platnost Vám vydaného průkazu skončí k 30.6. Zdarma absolventi opět cestují od 1.9. již jako studenti magisterského studia. Totéž platí pro maturanty. Podrobný návod a předvyplněný vzor jsme pro Vás připravili zde.

Teď již stačí dostavit se s fotografií, formulářem a dokladem totožnosti na libovolnou vlakovou stanici v SR s okenní přepážkou.


Jakými vlaky můžete cestovat?

Je zároveň důležité upozornit, že přestože jste nově držitelem průkazu, nemůžete naskočit na jakýkoli vlak! Pro každou cestu si musíte nechat vystavit lístek s hodnotou 0 €. To neplatí jen v situaci, když ve stanici nástupu není otevřená přepážka. Jestliže se Vám nebude chtít chodit kvůli dokladu věčně na stanici, případně se obáváte, že spoj bude vyprodaný (ano, i počet bezplatných lístků je limitován) a budete si chtít lístek zajistit v předstihu, je možnost kupovat si lístky s nulovou hodnotou také prostřednictvím internetových stránek Železničnej spoločnosti Slovensko - ZSSK.

Bezplatná přeprava se také nevztahuje na všechny vlaky, jen na ty, které jsou v tzv. závazku veřejné služby. Prakticky se jedná o všechny vlaky s výjimkou kategorie Intercity (od ZSSK, provoz obnoven v roce 2016), dálkových spojů Regiojet a Leoexpres a pak pochopitelně v 1. třídě všech vozů.

Naopak můžete cestovat všemi osobními vlaky, rychlíky, regionálními expresy, TEŽ, OŽ, vlaky Eurocity/Euronight (s doplatkem 1€), nočními rychlíky a regionální linkou Regiojetu mezi Bratislavou a Komárnem.

Nárok na bezplatnou přepravu je i u vlaku Supercity Pendolino; v úseku Košice-Žilina, ale je nutná místenka v ceně 5€. Cestování Pendolinem se tedy s průkazem příliš nevyplatí. Věděli jste ale, že studenti mohou na cestě z ČR do Košic v Pendolinu ušetřit? Stačí si v ČR koupit jízdenku jen do Žiliny, ale místenku si nastavit dále do Popradu nebo Košic. Jediné, co pak musíte udělat, je vyjet si prostřednitvím stránek ZSSK lístek s nulovou hodnotou na zbývající úsek cesty ze Žiliny. Uspora to není malá, ušetříte 9€, případně 6€ při koupi ve větším předstihu.

Vlaky zdarma v Tatrách

Pokud se vydáte do Tater, tak je pochopitelně bezplatná přeprava obrovskou výhodou. Mnozí z nás vědí, jak může být někdy ubytování v Tatrách drahé. Díky vlakům zdarma se můžete večer vrátit do Popradu nebo do nějakého jiného města s levnějšími ubytovnami. V Tatrách máte zdarma zubačku i všechny vlaky TEŽ (Tatranské elektrické železnice). V těchto vlacích platí speciální odbavovací systém a vy nemusíte mít koupený lístek s nulovou hodnotou. Stačí nastoupit přímo do zubačky (Štrba-Štrbské pleso) a v případě kontroly prokázat nárok na dopravu zdarma průkazem. Totéž platí i v TEŽ mezi Štrbským plesem a Tatranskou Lomnicí, případně Popradem. Plánek síť železnic v Tatrách si můžete stáhnout zde. Naopak si dávejte pozor na trati do Tatranské Lomnice přes Studený potok, která je na mapě označená modře. Na této trati je průvodčí přítomný ve vlaku a máte povinnost jízdenku s hodnotou 0€ mít, jinak platíte přirážku 3€.

Jak se dostat na Slovensko?

Jak jsme již výše psali, průkaz na bezplatnou přepravu nejde vyřídit přes internet dopředu a vyžaduje návštěvu stanice. Nejlevněji se na Slovensko dostanete vlakem Regiojetu, v němž lístek stojí od 207 Kč. První stanice za hranicemi je sice Čadca, avšak při cestě Regiojetem se Vám nevyplatí v Čadci vystupovat, protože RJ má stejnou cenu až do Žiliny, noční spoj má v současné době stejnou i do Popradu/Košic.

Další možností je využít víkendovou celostátní jízdenku ČD pro 2 osoby za 679 Kč. Vlakem se svezete do Mostů u Jablunkova a na této příhraniční stanici si můžete koupit speciální lístek pro malý pohraniční styk do Čadce za 30Kč. Celkově tedy 370 Kč na osobu a nemusíte nic řešit v předstihu.

A celkem pohodlná cesta je i vlaky či autobusy Regiojet z Prahy (potažmo Brna) do Bratislavy za 250-350 Kč.


Hotel ze železa

Přestože na Slovensku nejsou hotely a ubytovny nikterak drahé, máme pro Vás speciální tip, který Vám ušetří čas a dá Vám zajímavou alternativu ke standardním ubytovacím kapacitám.

Vlaky v závazku veřejné služby, tedy zdarma, jsou i noční rychlíky. Pro cestování s nimi si stačí přes internet zakoupit lístek v hodnotě 0 € a doplatit si lehátko nebo lůžko. Během noci se tak můžete přesunout stovky kilometrů a neztrácet čas jízdou během dne. Na výběr jsou buď lehátka, nebo lůžka v různě velkých kupé.

Slovensko však není příliš veliká země, a tudíž tento hotelový pokoj na kolejích můžete využít jen u nočních vlaků mezi Bratislavou a Humenným přes Košice nebo mezi Bratislavou a Prešovem opět přes Košice.

Slovensko jako tranzitní země

Bezplatná přeprava je poměrně dobrou výhodou, i když zrovna Slovensko není cílem Vaší cesty. Proč totiž cestovat za peníze v sousední zemi, když je to přes Slovensko zdarma? Pokud se například z Bratislavy chcete podívat do Budapešti, proč si kupovat lístek za 9€, když se můžete chytře svést do Štúrova a tam si koupit lístek jen za 3,25 €.


U Polska zase můžeme uvést příklady, kdy je rámci tzv. malého pohraničního styku možné překročit hranice mezi Skalité a Zwardoněm za 1€. Ze Zwardoně do Katowic jezdí Koleje Śląskie od 4€. Takže do Katowic se můžete z libovolného místa na Slovensku přepravit za 5€, což je příjemná alternativa oproti autobusovým společnostem za 25-35€.

Zajímavou destinací také může být Ukrajina, kdy opět stačí dostat se na státní hranici a zaplatit si jen jízdenku z Čiernej nad Tisou do Čopu za 2€. Více o tom, jak se dostat na Ukrajinu a jak ji levně procestovat najdete v našem dalším článku.

výstup na Kriváň
vlaky zadaramo
Čekáte u rychlíků zdarma staré vagóny? Chyba, například rychlíky z Bratislavy do Košic mají většinu vozů s klimatizací, wifi připojením, zásuvkami a stolečky na počítače.

A to je v kostce všechno, co byste měli vědět o bezplatné dopravě vlaky na Slovensku. Na našem webu nejdete mnoho dalších tipů k chytrému a levnému cestování. Například jak levně procestovat Skandinávii, Belgii, Francii, jak se levně podívat do Wroclawi nebo Drážďan. Pokud nechcete, aby vám něco uniklo, můžete si přidat naši stránku na facebooku, kde nám také můžete napsat, pokud budete mít nějaké nejasnosti nebo otázky.Nenechte si ujít žádnou novinku :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (1. DÍL)
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN