SLEDUJTE NÁS

KDE A KDY SI MŮŽETE DÁT KÁVU UVNITŘ VELRYBY

Jediný světový exemplář vycpaného plejtváka obrovského, největšího žijícího živočicha vůbec, se nachází v Nuturhistoriska muset v Göteborgu (vstup 40 SEK, do 25 let zdarma). Dospělý jedinec plejtváka obrovského může dorůst až velikosti 30 metrů.

V říjnu 1865 nečekaně tuto velrybu vyvrhlo moře nedaleko města Göteborg. Místní rybáři byli nejprve dost v šoku a trvalo jim celé dva dny, než ukončili savcovo trápení.

Tehdejší kurátor muzea August Malm zaplatil z vlastní kapsy nemalé peníze, aby se obří tělo stihlo rozřezat a převést do města, než shnije. V průběhu procesu vysušování kůže a odstraňování vnitřností hlídala velrybu policie. Ani to ale neznámého pachatele neodradilo, aby si menší část velryby neodnesl.

Nakonec byl plejtvák vystaven pro veřejnost. Návštěvníci si ale museli připlatit, což se mnohým z nich vůbec nelíbilo. Vyšší vstupné ale bylo nutné, aby se investice do jeho vycpání alespoň částečně vrátila. Velryba v rámci “svého turné” navštívila Stockholm, Berlín, Paříž, Londýn či Kodaň. Pak se ale definitivně usadila ve zdejším Přírodovědeckém muzeu. Stěna muzea se při stěhování dokonce musela vybourat, aby se vůbec dostala dovnitř.


August Malm, kurátor muzea, stojící nalevo od hlavy plejtváka

Velrybě rozevřeli tlamu a vytvořili v ní skromné posezení. Návštěvníci tak mohli vstupovat přímo do chřtánu největšího zvířete světa a dopřávat si kávu v jejím žaludku. Lidé v něm mohli alespoň částečně zažít to, co potkalo biblického Jonáše, který v žaludku podobného tvora strávil celé tři dny.

Zájemců z celého světa ale přibývalo a začalo hrozit, že některý z nich zevnitř plejtváka poškodí. Vrcholem se stalo přistižení mladého páru při milování přímo ve velrybě. Tehdy se muzeum rozhodlo, že útroby uzavře.

Ne ale navždy! I dnes je při významných výročích možnost usadit se v žaludku a užívat si nevídanou atmosféru. Otevřena bývá pokaždé před Vánocemi, kdy Santa Claus sedí uvnitř a děti mu chodí říkat svoje prosby o dárky.

Další příležitostí je volební týden ve Švédsku. Ve Švédsku se volí každé čtyři roky vždy druhý týden v září. Švédové současně volí do parlamentu, krajů i zastupitelstev. Švédsky se výběr a volby řeknou „val“. A víte, jak se řekne velryba? Také „val“. Symbolicky je tedy velryba otevřena vždy v době, kdy si lidé volí své politiky.


chřtán plejtváka obrovského, do kterého se přiběžné příležitosti již nedá vstoupit; v ústní dutině zabudované postraní lavičky

druhá velká muzejní atrakce se zajímavou historií: slon africký, po jehož odstřelení jej přepravovalo přes třicet černošských rodin

ČTĚTE TAKÉ:

JAK DO DRÁŽDAN JEN ZA 150 KČ
- NÁVOD -
GÖTEBORG
VÍCE NEŽ PŘÍSTAV IMIGRACE