SLEDUJTE NÁS

Jak levně cestovat na Ukrajinu (1. díl)

V této dvojdílné sérii článků si řekneme jak se levně dostat na Ukrajinu, země, s níž jsme v minulosti nejenom sdíleli hranici, ale jejíž část Podkarpatská Rus byla i součástí Československa. Poradíme vám na jaká nejzajímavější a nejlepší místa se vypravit a jak můžete levně procestovat celou zemi. V tomto díle se dozvíte jak se dostat z České republiky na Ukrajinu za 300 Kč, jak se studenti mohou díky vlakům zdarma dostat na Ukrajinu ze Slovenska za 1,6€, nebo jak koupit lístek na vlak Bratislava-Kyjev, který normálně stojí 66€ za 7,8-30€.

zdroj: http://about-eastern-europe.com/wp-content/uploads/2016/06/odessa5.jpg
Kyjev, pravoslavný kostel

Jak se dostat na Ukrajinu

Nejjednodušeji se cestuje na Ukrajinu z východního Slovenska, je proto nutné dostat se do Košic, Prešova nebo Michalovec. Z ČR je nejlevnější cestovat vlaky Regiojetu za 252-280 Kč. Nejlépe uděláte, pokud zvolíte noční vlak s lehátkem za 380 Kč, protože denní často nestíhá poslední přípoj na Ukrajinu, a museli byste tak přespávat na Slovensku. Od října 2015 zajíždí do Užgorodu (největší a hlavní město Podkarpatské Rusi) a Mukačeva i Leoexpres, cena dost kolísá, ale teoreticky můžete sehnat jízdenku Praha-Užgorod od 399 Kč s přestupem v Košicích. Od roku 2016 jezdí LEO Express i přímým nočním autobusem z Bohumína do Lvova za cca 300-800 Kč. Tolik k alternativním možnostem a nyní zpět k cestě přes Slovensko.

Už víte jak se dostat na východ Slovenska a teď se zaměřme na další krok. Z Košic jezdí do Užgorodu autobusy čtyřikrát denně. Lístek stojí okolo 6€ jednosměrný a kupuje se přímo na autobusové zastávce vedle vlakové stanice.

Z Prešova odjíždí ranní autobus společnosti SAD Prešov do Užgorodu za 7€. SAD Prešov však na rozdíl od košického Eurobusu dává slevu 50% na ISIC, takže student platí jen 3,5€. SAD zastavuje při své cestě na Ukrajinu v Michalovcích. Studenti a důchodci si tak mohou pomoci menším trikem, dojet vlakem zdarma do Michalovců a tam si koupit lístek do Užgorodu jen za 1,6€. Prakticky se tak jako student můžete dostat z libovolného místa Slovenska na Ukrajinu za 1,6€. O tom jak si vyřídit vlaky zdarma píšeme v tomto článku.

Pokud cestujete autobusem, je poměrně vhodné mít rovnou zpáteční lístek, případně si jej koupit po příjezdu na Ukrajinu, jakmile budete znát čas svého návratu. Předejdete tak problémům, pokud bude vyprodáno. A také je na ukrajinské straně tento lístek překvapivě dražší. Co ale dělat, když jste přijeli do Užgorodu a poslední dnešní autobus zpět je už vyprodán? Ještě se můžete vrátit podvečerním vlakem.Lvov, trhy

Vlakem na Ukrajinu

Jestli chcete opravdu prožít kouzlo hraničního přechodu do země bývalého SSSR, tak je Čierná nad Tisou-Čop naprosto jedinečným zážitkem. Obrovské železniční překladiště je místem, kde se setkává náš kolejový rozchod s ruským širokorozchodným a vagony jsou přesouvány z jednoho podvozku na druhý. Cena hraničního přechodu do Čopu je 4€ za zpáteční lístek, platný je 30 dní, jednosměrný vyjde na 3€. Studenti mohou využít bezplatnou přepravu z Košic do Čiernej nad Tisou, ostatní platí za tuto trať 5€.

Bohužel vlakový přechod nabízí jen dva páry vlaků denně (časy najdete v každém vyhledavači), proto většina lidí volí autobusovou dopravu, která je i rychlejší. To však neplatí o individuální automobilové dopravě, jet na Ukrajinu autem může znamenat velké problémy, dlouhé čekání na hranicích, žádosti o úplatky a pokuty od místní policie, která rozezná vaší SPZ.

Do Kyjeva za 7,8€

A teď nejzajímavější trik. Z Bratislavy jezdí každý den osobní vlak do Kyjeva za 66€ (pouze při koupi zpátečního lístku za 132€). To je velká suma, proto Vám poradíme, jak cestovat úplně stejným vlakem za zlomek ceny. Nejprve si zakoupíte normální vnitrostátní lístek do Čiernej nad Tisou (13-21€ z Bratislavy, studenti a důchodci zdarma). Z Čiernej nad Tisou do Čopu si dopředu na jakékoli mezinárodní pokladně na Slovensku koupíte lístek za 2€. A nakonec na úsek z Čopu do Kyjeva si koupíte přes stránky ukrajinských železnic lístek za 5,8€-9,2€ podle výběru cestovní třídy. Díky tomuto triku a troše námahy jste zaplatili místo 66€ za cestu stejným vlakem jen 25€. Studenti s bezplatnou přepravou se dokonce mohou z libovolného místa na Slovensku dostat do Kyjeva za pouhých 7,8€.

Shrnutí a příklady

Student z Bratislavy/Košic jede na Ukrajinu. Sveze se bezplatnými vlaky do Michalovců, odtamtud jede s ISIC kartou společností SAD Prešov na Ukrajinu jen za 1,6€.

Obyvatel Prahy/Olomouce/Ostravy dojede nočním Regiojetem do Košic za 252-280Kč. Buď stihne ranní autobus s přestupem v Michalovcích, nebo počká na přímý spoj do Užgorodu, za což zaplatí 5-6€. Na Ukrajinu se tak z České republiky dostal za pouhých 415 Kč.

Student z Prahy/Olomouce/Ostravy dojede Regiojetem do Košic za 252 Kč. Na Slovensku má podle našeho návodu nárok na bezplatnou přepravu vlaky. Může tedy buď jet přes Michalovce za 1,6€, nebo přes Čiernou nad Tisou za 2€. Student za cestu na Ukrajinu z ČR zaplatil pouhých 300 Kč.

V tomto díle jsme si tedy shrnuli, jak levně cestovat na Ukrajinu. V tom dalším se zaměříme na samotné cestování po této rozlehlé a zajímavé zemi.Ať vám neunikne žádný skvělý tip :)      


ČTĚTE TAKÉ:

CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
UKRAJINU (2. DÍL)
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN