SLEDUJTE NÁS

Jak levně procestovat Skotsko

V tomto článku si prozradíme 6 vynikajících tipů, jak levně procestovat Skotsko. Přestože ve vás Skotsko může zanechat dojem, že je cestování po této zemi velice drahé, ve skutečnost existuje několik způsobů jak ušetřit nemalé peníze a při troše plánování projezdit Skotsko téměř zadarmo. Jeho návštěva rozhodně stojí za vaši dovolenou, ať už jih a města jako Edinburgh a Glasgow, či fascinující krajinu Vysočiny s pasoucími se highland cows. No a opravdu neskutečným zážitkem je potom výprava na skotské Hebridy.


Zlatý kamarád Megabus

Nejlepší co můžete pro svou návštěvu Skotska udělat, je naplánovat si itinerář cesty celý dopředu. Největší cenovou bombou, která vám umožní Skotsko procestovat prakticky zadarmo je autobusová společnost Megabus. Firma Megabus je low-cost dopravce operující po celé Velké Británii modré autobusy se žlutým mužíčkem. V autobusech nečekejte žádné nadstandardní služby, sedačky nemají čísla, a kdo dřív přijde, ten dřív bere. Ale bývá v nich záchod a někdy fungující Wi-Fi připojení. Úžasná je však cenová politika. Magabus prodává jízdenky podle konkurence, ročního období a počtu již prodaných lístků. Klíčem k úspěchu je tedy vybrat si jízdenky v co největším možném předstihu. Na linkách, kde jezdí více dopravců, začíná Megabus prodávat jízdenky od 1£. Při troše štěstí tak můžete naplánovat přejezdy mezi městy jako Glasgow, Edinburgh, Perth, Sterling či Dundee za pár korun. Jízdenky za 1£ je jednoduché sehnat v zimě, relativně jednoduché na jaře, ale přes léto mají dopravci poměrně dostatek cestujících, takže Megabus často začíná na 3£. Hold musí vydělat na to, aby mohl vozit za levno mimo sezónu.

Megabus operuje také autobusy na cestě mezi Anglií a Skotskem. Tady se skýtá fantastická možnost jak ušetřit desítky liber hned dvakrát. Přiletíte-li do Londýna, můžete si prohlédnout samotný Londýn a využít noční Megabus do Skotska. Zaprvé tím ušetříte za lístek Londýn-Skotsko, který může stát zvláště při cestě vlakem opravdu hodně. Zadruhé vám noční autobus umožní ušetřit za jednu noc v hotelu. Samozřejmě tak nemůžete činit více jak dvě noci po sobě, ale ocení to hlavně ti, co mají hluboko do kapsy a stejně Velkou Británii chtějí vidět.

Jízdenky u Megabusu nakupujte všechny naráz zde, nikoliv jednotlivě. Pro koupi přes internet je účtován jednorázový poplatek 0.5£ bez ohledu na počet jízdenek. Následně vám na email přijdou kódy jízdenek. Ty si opište někam na papír a stačí je řidiči jen ukázat.

levné cestování Skotsko Megabus
levné cestování Skotsko Megabus

Explorer Pass Citylink

Zatímco Megabus se vám cenově vyplatí v jižním Skotsku, na Vysočině již není dostatečná poptávka ze strany cestujících, takže pokud tam Megabus jezdí, ceny jsou často vyšší a začínají na 8-13£. V tomto případě existuje poměrně atraktivní síťová jízdenka na dopravce Citylink, která se nazývá Explorer Pass. Průkaz se prodává zde buď na 3 z 5 po sobě jdoucích dní (41£), 5 z 10 dní (62£) nebo 8 z 16 dní (93£). Zvláště první varianta se vyplatí, pokud vyrazíte na výlet na sever do Invernessu a na Isle of Sky. Jízdenka platí na veškeré autobusy provozované Citylinkem, ale má dvě velké nevýhody. Zaprvé se kupuje přes internet s tím, že doručení je možné pouze na území Velké Británie. Což by nebyl takový problém, pokud tam máte známé, či se dopředu domluvíte s vaším hotelem, že si ji tam necháte zaslat. Avšak některé vytíženější linky do Invernessu a Aberdeenu bývají často předrezervované a přestože máte nárok na místo zdarma, měli byste si domluvit místo na telefonním čísle Citylink (+44 871 266 3333); což samozřejmě nejde, aniž byste znali svůj Ticket number na Explorer Passu, který bude na recepci hotelu v obálce dopisu až do vašeho příjezdu.

https://pp.userapi.com/c543108/v543108858/37eea/KN896kuxolg.jpg https://pp.userapi.com/c543108/v543108858/37f05/MjhmXJg-4Sc.jpg

Dayrider a Megarider od Stagecoach

Dalším autobusovým dopravcem nabízejícím síťové jízdenky v různých regionech Skotska je Stagecoach. Na jeho webových stránkách najdete nabídku různých jízdenek pro rozdílné kategorie pasažérů, vše doloženo mapou platnosti. Výhodné jsou hlavně Dayrider zde, umožňující vám cestovat celý den po vyznačené oblasti na mapě (musíte napsat lokalitu). Prodávají se nejenom pro jednotlivce, ale i pro skupinu (3 dospělí, 2 dospělí a 2 děti, nebo 1 dospělý a 3 děti). Ve třech se tak můžete podívat například z Invernessu na Loch Ness za 12.70£ za všechny a jízdenka vám platí celý den i v Invernessu. Dalším výhodným lístkem může být Dayrider pro East Scotland pro skupinu za 29.80£, pokrývající regionální autobusy a tahy mezi městy Glasgow-Sterling-Perth-Edinburgh-Dundee. Dayrider se prodává v autobuse u řidiče, který v naprosté většině případů přijímá jen hotovost.

S jízdenkami Megarider zde je to stejné jako u Dayrider; vyberete oblast, v níž se budete pohybovat, zobrazí se vám nabídka. Megarider je určen pro cestování na více dní, avšak při obyčejné návštěvě Skotska toho budete asi chtít vidět za krátký čas více z různých jeho částí, proto vám omezení na jednu oblast u téhle síťové jízdenky asi nebude připadat moc praktické. V případě, že se však rozhodnete na Megarider cestovat, podléhá jeho prodej přes internet držení Stagecoach smartcard. Smartcard vám za poštovné může dopravce zaslat kamkoliv ve Velké Británii, nebo je možné ji koupit za 50 pencí u řidiče, avšak pouze pokud si koupíte nějaký týdenní lístek.

Central Scotland Rover

I železnice nezahálela a zavedla síťovou jízdenku pro jižní Skotsko, která platí mimo vlaků Scotrail i na metro v Glasgow. Jízdenka se nazývá Central Scotland Rover a stojí 39£ pro 3 po sobě jdoucí dny (nebo za 26£, viz dále). Když ji srovnáme s třídenním Explorer Pass Citylink, tak samozřejmě máme nevýhodu, že se musí jednat o 3 přímo po sobě jdoucí dny. Central Scootland Rover má také omezení ve všední den pouze na spoje vypravené po 9h16min a zahrnuje pouze omezenou oblast. Na druhou stranu do vlaků můžete naskakovat podle libosti a nepotřebujete žádné místenky. Jízdenku můžete koupit na jakékoliv přepážce, případně zavoláním na číslo +44 344 811 0141. Mapu platnosti stáhnete zde.

Central Scotland Rover mapa platnosti

Highland Rover

Druhá vícedenní síťová jízdenka nabízená Scotrail se nazývá Highland Rover, umožní vám za 81£ cestovat 4 z 8 po sobě jdoucích dní po Vysočině. Poradíme Vám však, jak jej koupit jen za 53-69£; stačí si dopředu vybavit některou z železničních karet (viz Spirit of Scotland). Mapu její platnosti vidíte níže a můžete si ji stáhnout z našeho webu. Na první pohled je patrné, že se s Highland Rover vyplatí udělat takové kolečko po Vysočině. Možné je vyrazit z Glasgow, v ceně jsou trajekty na ostrovy Mull a Skye; poté se můžete vypravit do Invernessu a Aberdeenu, kde je také jediné omezení jízdenky a to v pracovní dny na vlaky, které dorazí do těchto měst před 9 hodinou ranní. Z mapy se nenechte zmást vybarvenými trajekty na Orkneye a Shetlandy, dále speciálními železnicemi vyznačenými světlejší modrou, jízdenka poskytuje pouze směšné slevy 10-20%, nikoliv bezplatnou jízdu.

Highland Rover mapa platnosti

Spirit of Scotland

Nakonec tu máme nejrozsáhlejší, ale i nejdražší síťovou jízdenku na celé Skotsko, která se nazývá Spirit of Scotland. Tento travel pass je vydávaný na přepážkách železničních stanic v celém Skotsku, přes telefon +44 344 811 0141, nebo po vyplnění formuláře vám zaměstnanci Scotrail zavolají na mobil.

Spirit of Scotland platí 4 z 8 po sobě jdoucích dní a pokrývá veškeré vlaky Scotrail v Skotsku, v pracovní dny však pouze vlaky vyjíždějící po 9h15min. Dále různé linky Stagecoach, West Coast Motors a po rezervaci přes telefon i autobusy Citylink. Všechny trajekty společnosti Caledonian MaxBrayne a trajekt mezi Gourock a Dunoon firmy Argyll Ferries je také zahrnuty v Spirit of Scotland. V ceně je i tramvaj v Edinburghu či metro v Glasgow; vše najdete v mapě platnosti.

Spirit of Scotland mapa platnosti

Jízdenka na 4 z 8 dní vyjde na 139£ (případně 8 z 15 za 179£). Nicméně existuje trik jak ji koupit jen za 103.40-118.40£. Přestože tuto informaci Scotrail nijak nepropaguje, je možné uplatnit slevu na nákup Spirit of Scotland, pokud máte nějakou věrnostní kartu. Některá z Railcard vám umožní koupit Spirit of Scotland jen za 88.40£, musíte si však Railcard zřídit v předstihu. Víc o kartách si můžete přečíst zde. Přestože je poštovné často zdarma, vztahuje se pouze na adresy ve Velké Británii, proto si ji budete muset pravděpodobně nechat zaslat do hotelu či ke známým. Karty poskytující slevu na Spirit of Scotland jsou 16-25, Senior Railcard (nad 60 let) a Two together; všechny za 30£. Nejvýhodnější je cestovat v páru a koupit si kartu Two together. Vyplníte na internetu údaje obou osob a nahrajete vaše fotografie. Two together stojí 30£ na obě dvě osoby, takže oproti 16-25 a Senior Railcard ušetříte polovinu, jediným rozdílem je platnost Spirit of Scotland na vlaky až od 9h30min v pracovní dny (o 15 minut později než u ostatních věrnostních karet a plné ceny). Se svou kartou si pak můžete koupit Spirit of Scotland a vše vás vyšlo jen na 103.40L. Vaše věrnostní karty zůstávají v platnosti celý rok a dávají vám slevu 33% na skotské vlaky, Central Scotland Rover s nimi stojí nikoliv 39£, ale 26£ a Highland Rover je s kartou také o 27£ levnější.

Tak a to bylo všech 6 tipů jak levně procestovat Skotsko, věříme, že je oceníte. Můžete je libovolně kombinovat a hledat, co bude pro vás nejvýhodnější. Pokud jste tak ještě neučinili, přidejte si nás na facebooku, aby vám neunikl žádný další tip. :)


Highland cows z Dundee

další roztomilé kravičky najdete zde


Ať vám neunikne žádný nový tip :)      


ČTĚTE TAKÉ:

CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
UKRAJINU (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)