SLEDUJTE NÁS

JAK LEVNĚ PROCESTOVAT SKANDINÁVII (6. DÍL)

Šestý díl série o levném cestování severní Evropou je reakcí na časté dotazy čtenářů na způsoby, jak se co nejlevněji dostat z jednotlivých letišť ve Skandinávii do center měst. V tomto článku si tedy popíšeme dopravu z nejvyužívanějších letišť severských zemí, tedy: Stockholmkého letiště Arlanda, Osla Gardermoen, Kodaňského Kastrupu, Bergenského Flesland a Helsinského letiště.

https://norwaytravelguide.no/city-guides/a-guide-to-bergen
Norwegian letadlo

S liberalizací letecké dopravy v Evropském hospodářském prostoru vznikla celá řada nových leteckých společností a tvrdá konkurence srazila ceny letenek dolů. Dnes už si každý může dovolit létat, když už ne pravidelně, tak na nějakou akční letenku typu Katowice-Bergen za 300 Kč atd.

Letiště však často nejsou postavená v centrech měst a doprava do historických turistických částí často znamená hodinu jízdy různými dopravními prostředky. A tady mnoho lidí rychle narazí, protože teprve potom, co koupili letenky za 600 korun, zjistí, že doprava z letiště do centra a zpět je vyjde na dalších 700 Kč. Přestože neexistují způsoby jak se dostat z letiště zadarmo, tak vám popíšeme jednotlivé způsoby, jak se dostat z nejpoužívanějších skandinávských letišť do centra a řekneme si, jaká je nejlevnější varianta. Díky našemu návodu můžete ušetřit stovky korun.

Stockholm Arlanda

Největší vstupní branou pro turisty do Švédska je bezesporu stockholmské letiště Arlanda. Jak se ale dostat do centra a ušetřit nemalé peníze? Celkem existují čtyři varianty: soukromý Arlandaexpress, klasický vlak, autobus a námi doporučený levný tip.

Úplně nejdražší je využití Arlandaexpressu. Jeho výhodu je, že vás doveze do centra za neuvěřitelných 20 minut a jezdí 6-8x do hodiny. Naprostou většinu turistů ale odradí cena 280 SEK (150 SEK do 25 let včetně), takže vozy zejí prázdnotou a vozí se jimi jen business pasažéři a Norové. Železniční trať z letiště byla vybudována jako PPP projekt, tedy projekt partnerství mezi soukromým a veřejným sektorem. Soukromý investor vybudoval na vlastní náklady železniční trať a za to dostal monopolní postavení provozovat vlak na 45 let, poté přejde dopravní cesta do vlastnictví švédského státu. Pokud chcete stejně využít Arlandaexpress, tak v 90 denním předstihu stojí lístek jen 154 SEK, případně celkem dobrá je skupinová sleva od čtvrtka do neděle: 2 lidé za 150 SEK, 3 lidé za 133 SEK a 4 lidé za 125 SEK.

Již osm let mohou využívat vlakové nádraží i stockoholmské příměstské vlaky (SL, 38 min.), avšak odvádějí za každého pasažéra poplatek, aby se trať zaplatila. Lístek stojí 180 SEK a zakoupit ho můžete zde.

Ještě o něco levnější jsou autobusy Flygbussarna, do centra města na Cityterminalen (autobusové nádraží vedle vlakového) Vás dovezou za 45 minut, a pokud koupíte lístky přes internet, stojí jen 99 SEK (mládež a senioři za 85-89 SEK). Spojení je rychlé, lístek přes internet platí 3 měsíce od data zakoupení na všechny spoje, takže se nemusíte bát, když Vaše letadlo bude mít zpoždění - jednoduše nastoupíte na další spoj. Lístek stačí mít na mobilu v elektronické podobě. Kupte ho přes internet, jinak Vás bude stát 125 SEK!

A konečně se dostáváme k našemu tipu. Málokdo z turistů ví, že z letiště se dá dostat i MHD. Stačí si koupit lístek na zóny A,B,C, který stojí 72 SEK (do 19 let včetně jen 40 SEK). Zdá se to složité, ale ve skutečnosti je to jednoduchá cesta, jen zabere asi hodinu a deset minut. Z letiště pojedete autobusem číslo 583 do stanice Märsta station. Tam přestoupíte na vlak, který jede přímo do centra na hlavní nádraží Centralen.

Chcete si ve Stockholmu koupit 24hodinový nebo 72hodinový lístek na MHD? Kupte si ho už na letišti, na něj můžete jet výše zmíněným způsobem přes stanici Märsta. Navíc 24hodinový lístek stojí 115 SEK (do 19 let včetně 75 SEK). Když si to spočítáte, proč jet do centra Flygbussarnou za 99 SEK a pak si kupovat lístek na MHD, když tady máte za 115 SEK celodenní lístek na všechny zóny? Úspora je tedy veliká, minimálně 300 Kč a přitom o této přepravě přes Märstu skoro nikdo z turistů neví.

Ještě dodejme, že s třípásmovým nebo 24hodinovým lístkem samozřejmě můžete jet i vlakem SL přímo na Arlandu C. Avšak po příjezdu zjistíte, že aby Vás pustili bariérami na letiště, musíte zaplatit tranzitní poplatek 85 SEK. Zmiňujeme to proto, že tranzitní poplatek se platí až od 18 let. Mladší si tedy mohou koupit lístek ze SL automatu na zóny A,B,C za 40 SEK a jet přímo vlakem z letiště. Nemá smysl zdržovat se kvůli nim cestováním přes Märstu, protože poplatek za průchod bariérami neplatí.

Jestliže po příletu na Arlandu chcete místo Stockholmu jet do Uppsaly, popis cesty je popsán zde.

Arlanda experess

Oslo Gardermoen

Dostat se z největšího letiště v Oslu do centra je zdaleka nejdražší záležitostí a nejsme si vědomi žádných levnějších spojení. Z letiště do města jezdí dva typy vlaků: městské a vysokorychlostní vlaky, třetí variantou je autobus.

Pro dospělého člověka je jasnou levnou volbou příměstský vlak. Velice pohodlně se dostane na hlavní nádraží za 23 minut a lístek ho vyjde na 92 NOK (1 NOK je cca 3 Kč). Zakoupit lístek můžete na stránkách státních drah NSB.

Studenti s kartou ISIC se nemusí zdráhat využít i služeb vysokorychlostních vlaků, v automatu stojí zlevněný lístek také 92 NOK. Dospělému se však určitě nevyplatí, v centru budou jen o 5 minut rychleji a musel by zaplatit 180 NOK. Pozor, kupujte lístky v automatu, u přepážky je příplatek až 20 NOK za pomoc.

Studenti a senioři, kteří chtějí ušetřit ještě více a mají dostatek času, mohou využít autobusového dopravce Norgessbus, pojedete o něco déle na autobusové nádraží, ale zlevněná cena lístku je jen 80 NOK. Níže se s cenou na Oslo Gardermoen opravdu jít nedá. Výhoda Norgessbusu je, že platnost lístku je do 6 hodiny ranní dalšího dne, takže při delších zpožděních můžete využít i pozdější spoje.

vlak Oslo letiště doprava do centra
Norgesbuss Oslo letiště doprava do centra

Begren Flesland lufthavn

Jelikož Bergen má nízkonákladové letiště a létat do něj je nyní velice populární, přopojili jsme k hlavním městům Skandinávie i návod jak se levně dostat z letiště Begren Flesland do centra. Je to celkem vtipný paradox, protože se řada lidí vytěšuje, jak levné jsou letenky do Bergenu a až po zakoupení zjistí, že transfer z letiště je vyjde na dalších 650 Kč. Pokud budete vyhledávat na internetu možná spojení, automaticky vám všechny weby včetně radničního budou doporučovat přímý autobus Flybussen. Cena jízdenek je 100 NOK (studenti a senioři 80 NOK) za jeden směr a 170 NOK (140 NOK) za zpáteční lístek platný jeden kalendářní rok. Pokud pojedete Flybussen zakupte si jízdenku rozhodně přes internet, protože na místě je přirážka 15 NOK.

My jsme samozřejmě našli levnější způsob jak se do centra dostat, o kterém podrobnějí informace příliš jinde nenajdete. Z letiště vyjíždí bus pod MHD Skyss ze zastávky C mezi hotelem Clarion a parkovištěm. Dokud nebude zavedena v roce 2017 přímá tramvaj na letiště, musíte jet autobusem č. 1F do stanice Birkelandsskiftet a tam přímo navazuje tramvaj č. 1 do centra města. Vše je celkem dobře patrné z mapy MHD Bergen, kterou si můžete stáhnout zde. Fantastické na tomhle způsobu je, že vás bude stát jen 46 NOK.

Arlanda letiště

Kodaň Kastrup

V Kodani je situace úplně nejjednodušší, nejrychlejší a levná. Copenhagen lufthavn leží poměrně nedaleko města a má vynikající dopravní integraci. Na letištním terminálu 3 zastavuje jak metro, tak vlak. Na oboje platí stejný lístek tj. 3 zóny za 36 DKK (125 Kč), zakoupíte jej v automatu. Metro jede na stanici Norreport a pokračuje do Vanlose. Vlak vás do 20 minut doveze přímo na hlavní nádraží. Využít přitom můžete libovolného spoje, je jedno že se jedná o IC vlak ze Švédska. Výjimkou jsou jen vlaky Švédských drah SJ.

Mezi terminálem 3 a 1 jezdí zdarma autobusy.

Helsinki

Od 1. Července 2015 je cestování z letiště Helsinki-Vantaan lentoasema již mnohem jednodušší než tomu bylo dříve. Na letiště byla přivedena železnice, která jezdí po trase vykreslující něco jako lidské srdce. Letiště leží v horní části a trať se dole sbíhá na Helsinské hlavní nádraží (Rautatieasema). Je tedy jedno jestli nastoupíte do vlaku s písmenem I nebo P, oba vlaky vás dovezou do centra města. Cesta přes východní úsek a stanici Tikkurila trvá 27 minut, druhá 32 minut. Pro cestu si musíte zakoupit z automatu tzv. Regional ticket (Seutulippu) za 5,5€. Mějte na paměti, že v Helsinkách nejsou označovače jízdenek, platnost lístku běží od času zakoupení u řidiče či automatu!

Někdo upřednostňuje služby soukromého dopravce Finnair city bus, protože vozí za 35 minut přímo do centra a má lepší reklamu. Řekněme si však dva důvody, proč to nedělat. Zaprvé je jeho lístek dražší (6,2€) a za druhé regionální lístek na MHD platí 80 minut od zakoupení, takže po příjezdu do centra na něj můžete pokračovat v jízdě do svého hotelu nebo kamkoli jinam.

Helsinki cesta na letiště HSL vlak

Vlaky z letiště operují mezi 4 hodinou ranní a půlnocí. Následně je možné využít autobus č. 615 jedoucí také k vlakové stanici celou noc ve slušných intervalech. Autobus HSL 615 je v provozu i během dne na stejný lístek, cesta s ním však trvá déle než vlakem (41 minut). Pokud cestujete v noci mezi 2.00-4.30 tak vám Regionální lístek neplatí, místo něj si musíte koupit Noční regionální lístek (Yökertalippu klo) za 7€.Odebírej i další tipy :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (3. DÍL)
CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
CO NESMÍTE VYNECHAT
V HELSINKÁCH
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)