SLEDUJTE NÁS

JAK LEVNĚ PROCESTOVAT SKANDINÁVII (5. DÍL)

Pátý díl naší série "Jak levně procestovat Skandinávii" je něčím na způsob dodatku k předcházejícím čtyřem. Chceme Vám představit několik speciálních tipů, které se nám do předchozích článků nevešly nebo nehodily. Čtěte dále a dozvíte se: jaké slevy nabízejí pro děti, studenty a mladé integrované systémy měst Švédska a Norska, o low-cost autobusech aneb jak se dá za 280 Kč procestovat Švédsko, jak překonat Øresundský most mezi Dánskem a Kodaní a v neposlední řadě, kde koupit lístek do Skandinávie (Dánska, Švédska, Norska) za 850 Kč.

Kodaň, Nyhavn

1. Jak do Skandinávie mimo léto za 850 Kč

Lidé, kteří se zajímají o levné letenky a sledují různé letenkové servery, vědí, že čas od času se objevují lety například z Katovic do Osla za 400 Kč. Cestování letadlem má velkou výhodu v tom, že jste rychle na místě, a vypadá velice lákavě, má však i svoje „ALE“. Zaprvé lety nízkonákladových společností zpravidla nejsou z Prahy, ale právě z low-costových letišť jako Katovice. Za druhé 400 Kč vypadá hezky, ale musíte do ceny zakalkulovat také svou cestu do Katovic a dále cestu z letiště do centra, která ve Skandinávii znamená většinou minimálně 2x300 Kč. Návod jak se levně dostat z jednotlivých skadinávských letišť do ceter měst najdete v šestém díle naší série o levném cestování Skandinávií. Na Right Place Right Time se soustřeďujeme více na dlouhodobé a stabilní levné cestování a tou v tomto případě je linka společnosti Regiojet.

Žluté autobusy již nějakou dobu provozují pravidelnou linku Praha-Kodaň-Helsingborg-Göteborg-Oslo. Autobusy vyrážejí vždy v pátek večer s dopoledním, respektive popoledním příjezdem do Skandinávie a zpět vyjíždějí v neděli a jedou přes noc do Prahy. V případě Kodaně jezdí ještě posilové spoje v průběhu týdne. Koupíte-li tzv. first minute, vyjde vás to na 950 Kč a zpáteční 1690 Kč (tedy 845 Kč za jednu cestu). O zařazení first minute jízdenky rozhoduje Zahraniční oddělení Regiojetu, těžší je sehnat slevu v létě, kdy se lístky dobře prodávají. Mimo sezónu, tedy přibližně od října do května, je však koupíte bez problému. First minute lze zakoupit prakticky na každý spoj při nákupu v 1-2měsíčním předstihu. Zdarma je jedno příruční a jedno velké zavazadlo, nemusíte se starat o váhu jako při cestování letadlem a můžete si sebou vzít i nějaké jídlo, které je v Skandinávii poměrně drahé. Regiojet občas také spouští akce typu 1+1 nebo všechny spoje za 300 Kč, takže se určitě vyplatí si na nějakou počíhat. Pokud sledujete náš facebook, tak víte, že vás o nich pravidelně informujeme. :)

Mimo first minute jsou jízdenky poněkud dražší: 1400-1650 Kč jednosměrný do Kodaně; do Osla za 1900-2300 Kč se spíše vyplatí letět. Z Prahy do Kodaně jezdí i další autobusové společnosti jako Swebus, Bohemialines, které drží cenu okolo 1400 Kč za jednosměrný lístek.

Pokud cestujete do Kodaně na poslední chvíli a chcete trochu ušetřit, můžete nakoupit u společnosti Eurolines promo lístky po úsecích Praha-Berlín (520 Kč) a Berlín-Kodaň (620 Kč). Promo cena je často dostupná i při nákupu v předvečer jízdy.

Pro srovnání ještě uvádíme cenu Včasné jízdenky Dánsko (zakoupit min. 3 dny před odjezdem) od ČD za 54 € (1458 Kč), která má však tu nevýhodu, že cestujete denním vybraným spojem s přestupem v Berlíně. Pokud se dokážete nějak dostat do Kodaně, do Švédska už stačí jen přejet jediný most...

2. Jak překonat Øresundský most

Přijeli jste do Kodaně nebo do Malmö a řešíte, jak se přepravit na druhou stranu? Nejsložitější, ale i nejlevnější variantou je zřejmě stopnout si nějaké auto, přisednout k řidiči a něco mu přispět na poplatek za přejezd. Pokud volíte hromadnou dopravu, nabízejí se vlaky Öresundtagu a autobusy, vlaky SJ od zavedení hraničních kontrol, z důvodu přistěhovalecké krize povětšinu roku 2016 nejezdily; nyní se vrátil vlak s relací Kodaň-Stockholm, avšak výrazně podražil na 144 SEK, to už se vyplatí vychytat rovnou dobrý vlak z Kodaně až do Stockholmu za 195 SEK, více se dočtete v prvním dílu naší série.

Vlaky Öresundtagu jezdí každých 20 minut od rána do noci a jsou také druhé dražší, stojí 111 SEK (1 SEK=cca 3 Kč). Jízdenky dopravce zakoupíte zde.

Úspornější je však autobusová společnost Swebus, jezdí 4x za den mezi těmito městy, dříve stávala 49 SEK, nyní však výrazně podražila na 99 SEK. Dalším autobusovým dopravcem je Nettbuss s cenami okolo 90 SEK. Pokud jste na výletě v Kodani a do Malmö chcete jen nakouknout na jediný den (či naopak), doporučujeme společnost se stabilními cenami Graahundbus linku 999, začíná v centru Kodaně na Kongens Nytorv, zastavuje na letišti a jede do Gustaf Adolf Torv. Lístek kupujete u řidiče za dánské nebo švédské koruny. Linka 999 se však vyplatí jen v případě, že se z Malmö vracíte stejný den, zpáteční lístek stojí cca 125 SEK, jednosměrný však stejně jako Swebus 99 SEK.

A úplně nejlevnější variantou v současnosti je dopravce, který na trh vstoupil v roce 2016. Flixbus jezdí každým směrem 2-4 denně a lístky stojí zatím fantastických 125 Kč/49 SEK, tak snad cena vydrží! Jízdenky přes mostFlixBus s Flixbusem můžete koupit zdeFlixBus.

Ti z vás, kteří se rozhodnou přejet moře pomocí vlastního automobilu budou velmi překvapeni cenou za přejezd po mostě. Jízdenky jsou poměrně levné pokud jezdíte pravidelně, nebo máte věrnostní kartu, avšak jednorázová cena přejezdu přes Öresundský most je 48 €.

Öresundsbron

3. Po Švédsku autobusem za 280 Kč

Za velmi dobré peníze se můžete přepravovat po několika vysoce konkurenčních spojeních v jižním Švédsku. Kromě vlakových společností, které najdete v prvním díle naší série, obsluhuje linku Malmö-Stockholm i Flixbus, který má vybrané spoje (není jich docela dost) za cca 280 Kč. Za stejnou cenu můžete jezdit i Stockholm-Lund nebo Stockholm-Helsingborg, což může být pro vás zajímavé, pokud se vám s Regiojetem podaří sehnat levné jízdenky právě do Helsingborgu a poté pokračovat s Flixbusem. Spoje Helsingborg-Stockholm navíc jezdí i přes noc, takže můžete ušetřit za jednu noc v drahém švédském ubytovacím zařízení. Výše zmíněným způsobem byste tak v některé dny mohli udělat supervýlet ČR-Helsingborg-Stockholm-Malmö-Kodaň-ČR za 1200-2300Kč na osobu. Výhodné Lístky na Flixbus koupíte zde. FlixBus.

Flixbus ve švédsku

4. Po východu Švédska za 280 korun

V našem prvním díle jsme popsali způsob, jakým nakupovat jízdenky od švédských drah SJ; zároveň jsme uvedli, že koupě v dostatečném předstihu a v pracovní den Vám dá nejnižší cenu pro cestování ve Švédsku vůbec. Je to pravda, autobusové společnosti opravdu cenově nemohou Best buy kalendáři konkurovat - až na jednu výjimku. Tou je společnost Ybuss, která jezdí ze Stockholmu přes letiště Arlanda, Uppsalu, Sundsvall až do Umey. Jede sice delší dobu než vysokorychlostní vlaky, ale příležitostně nabízí výhodné akční jízdenky za 99 a 129 SEK. A to je vynikající, obzvlášť jedete-li na sever na Umeu nebo do Laponska, protože k jakémukoli vlaku byste museli platit poplatek za využití stanice Arlanda C (viz šestý díl série).


5. Cestování v integrovaných systémech

Integrované systémy přinášejí řadu výhod pro cestující, mimo navazujících spojů po často levnější a přehlednější tarify. Při cestovní vlakem po městě nebo do sousedních regionů si tak můžeme porovnat ceny jak integrovaného tarifu, tak klasického železničního. I v Praze se můžete rozhodnout, jestli si při cestě vlakem z Prahy-Vršovic do Prahy-Hlavní nádraží koupíte jízdenku na MHD za 24 Kč nebo u pokladny ČD za 12 Kč; obě jsou platné na stejný vlak. Kdy se co vyplatí?

Pokud cestujete na nějaké místo a už nebudete pokračovat návaznou dopravou, vyplatí se železniční tarif. Pokud chcete po příjezdu ještě využít další spojení, museli byste zakoupit druhý lístek, což se prodraží. Krásným příkladem je jízda ze Stockholmu do Uppsaly, kdy můžete jet na integrovaný lístek za 115 SEK (ale platí vám i na MHD v Uppsale po příjezdu) nebo SJ regional vlakem na železniční lístek za 89 SEK s tím, že zbytek dojdete pěšky. V tom celém ještě dělají zmatek slevy pro mladé, kdy kupříkladu do 18 let se vyplatí jet na integrovaný lístek a mezi 19-25 lety se vyplatí dokonce jet do Uppsaly na železniční lístek a tam si případně extra připlatit MHD.

Každý region má ve Skandinávii svůj integrovaný systém. V orientaci Vám může pomoci například tato mapa (jen některé regiony) či stránky dopravních podniků dohledatelné přes vyhledavače. My ještě doplníme několik zajímavých slev pro náctileté cestovatele a rodiny s dětmi.

Uppsala (UL)

Od pátku 12.00 do neděle 24.00 může s dospělým cestovat až šest dětí do věku 11 let včetně zdarma. Od 12 do 19 let jezdí mladí za cca 60 % zlevněné jízdné.

Stockholm (SL)

Pokud přijedete do Stockholmu a kupujete si jednorázové jízdenky, doporučujeme koupit si SL kartu za 20 SEK. Musíte ji však nabýt minimálně na 100 SEK. Již druhá jízda Vám kartu zaplatí, protože kupujete lístky místo 36 SEK za 25 SEK. Pokud se tedy chystáte koupit si ve Stockholmu alespoň 4 jednorázové lístky, určitě si SL kartu kupte, ušetříte minimálně 22 SEK. Pokud do Stockholmu přilétate letadlem, pak si určitě přečtěte šestý díl naší série, je v něm vysvětleno, jak se dostat z letiště do centra pomocí MHD a uštřit tak 300 Kč.

Od pátku 12.00 do neděle 24.00 může s dospělým cestovat až šest dětí do věku 11 let včetně zdarma. Děti do 7 let jezdí zdarma v doprovodu dospělého.

Göteborg

Děti do 7 let jezdí zdarma, od 8 do 19 let mají nárok na zhruba o čtvrtinu zlevněné lístky.

Oslo

Pozor, mladí mezi 16-19 lety nemají nárok na zlevněné jednorázové lístky! Mohou si koupit zlevněné jízdné jen na dobu minimálně sedmi dní. V sobotu a neděli mohou s dospělým cestovat až 4 děti do 15 let včetně zdarma.

Švédské dráhy SJ

Švédské dráhy mají pro studenty a mladé do 25 let až 30 % slevy na denní spoje, pokud je zakupují přes internet. Studenti mají také nárok na nakupování tzv. Last minute tickets, které jsou zlevněné a jdou koupit maximálně 24 hodin před odjezdem.Odebírej i další tipy :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (3. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)
ZPÁTEČNÍ LÍSTEK DO DRÁŽDAN
JEN ZA 180 KČ
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK