SLEDUJTE NÁS

JAK LEVNĚ PROCESTOVAT SKANDINÁVII (3. DÍL)

Skandinávie je obklopená mořem ze všech stran, bylo tedy jen otázkou času, než se naše série dotkne cestování lodí po Baltském moři. A také se poprvé vydáme do Finska a pobaltských republik. V tomto díle si například řekneme, jak koupit lístek z Helsinek do Stockholmu a zpět za 4 € a spát v pohodlné čisté kabině s vlastní sprchou. Ráno se nasnídat na palubě, pozorovat okolní ostrovy a za vycházejícího slunce poslouchat skřek racků.

Trajekt, Baltské moře, Gabriela

Dopravu po Baltském moři zajišťuje celá řada společností. My se zaměříme v tomto díle na vybrané destinace jako Stockholm, Helsinky, Tallin či Alandské ostrovy. A představíme si levné společnosti na těchto trasách, které ovšem nabízejí perfektní služby.

Nejvýhodnější je cestování společností Viking line a korporací Talink-Siljaline. Viking line mají přístavy většinou blíže centrům měst, tedy dostupné téměř vždy pěšky, a Siljaline zase nabízejí některá zajímavá spojení, která Vikingové nemají.

Viking line a Silja line logo

Koupit můžete samozřejmě jednosměrné lístky, ale nejvíce se vyplatí tzv. výletní plavby (cruise). Podvečer se uvelebíte v kabině trajektu, užíváte si program a výhled, přespíte a ráno se probudíte v cílové destinaci. Na místě máte většinou okolo 7 hodin na prohlídku města, přičemž věci si můžete nechat ve své kajutě, druhou noc jedete zpátky. Cena za cruise (2 noci, 1 den) je stejná jako za jednosměrný lístek.

vlastní kajuta

Kupuje se celá kabina a společnosti už neřeší, jestli ji obsadíte celou či ne. Nejlepší je tedy cestovat ve čtyřech. Mimo letní sezónu jsou u Viking line poměrně přijatelné ceny i za dvoulůžkovou kabinu. U Viking line jsme se také setkali s velice příjemným přístupem zaměstnanců, kdy dodatečně po mailové komunikaci byli ochotni dopsat do kajuty dalšího člověka. Silja line sice nabízí i cestování pro jednoho pasažéra, ale je možná o 30% levnější než celá kajuta a spíte s třemi cizími lidmi.

Koupě lístků u trajektů už nezáleží tolik na předstihu, přesněji řečeno cena se s časem nemění, ale levné kajuty by se mohly vyprodat. Viking line má mnohem větší kolísání cen, může být až směšně levný (hlavně v zimě, kdy cruise Helsinky-Stockholm za 4€ na osobu), ale na druhou stranu je dražší o víkendech, svátcích a má velký příplatek za cestování v letní sezóně (cca polovina června-srpen). Vše je ovšem transparentní a na jejich booking webu si můžete vyzkoušet libovolný den. Silja line mají ceny stabilnější. Vždy ale doporučujeme zkusit si cenu obou společností i třeba +/- 2 dny, můžete být příjemně překvapeni.
V přístavech Vás přivítají opravdu masivní výletní lodě, na check-inu buďte včas, musíte mít platný identifikační doklad, ale jelikož se jedná o Schengen, většinou Vám ho ani nezkontrolují. V kabině Vás čekají jednoduché postele s čistým povlečením a ručníky. Máte i vlastní koupelnu, často doplněnou o sprchovací gel; jen pozor, abyste při sprchování zavřeli dveře koupelny, jinak můžete spustit alarm. V lepších kabinách je lednička, televize, okno s výhledem na moře, minibar a manželská postel.

Co krok, to hazard

Při procházce po poschodích Vám konečně dojde, proč jsou ty trajekty tak levné a na čem firmy vydělávají. Na lodi je Duty-free shop, který sice není levnější než v České republice, ale ceny cigaret a alkoholu jsou o 30% nižší než ve Švédsku a Finsku, o nějaké kontrole občanek, zákazu prodeje alkoholu po určitě hodině ani nemluvě. V obchodě jsou i sladkosti v obřích baleních, dražší značky parfémů či oblečení, které znáte z letišť.

dutyfree obchody trajkety
dutyfree obchody trajekty

Na každé lodi je hned několik restauračních zařízení. Často bývají zaměřena na jiný druh zákazníků - bufet, dražší restaurace, kavárna anebo bar. Pokud chcete ušetřit, velice doporučuji mít s sebou vlastní jídlo na obě dvě noci (škoda trávit čas v destinaci hledáním obchodu s potravinami). Stravování v podnicích je drahé, večeře vyjde od 15€ výše a snídaně od 10€ nahoru. Nikdo vám nekontroluje zavazadla, takže můžete mít stravy, kolik chcete, a při návštěvě cílové destinace ho můžete nechat v kajutě. Na palubě se dají koupit jen sladkosti. Konzumace alkoholu je oficiálně v kajutě zakázaná, ale nejsou tam pochopitelně kamery, takže když prázdné plechovky vyhodíte do koše na chodbě, nehrozí Vám postih. Plechovku piva v duty-free obchodě lze koupit do 1€, což je příjemnější než pivo za 5,5€ v baru. Jídlo i pivo si můžete dát i kdekoli na posezeních uvnitř nebo venku na palubě. Obzvláště snídaně jsou při pohledu na východ slunce a vlnící se moře úžasné.

Druhým velkým byznysem pro trajektové firmy je hazard. Prakticky na každém kroku narazíte na hrací automat. Casino je na lodi samozřejmě také. Je zvláštní vidět velké množství až 70letých švédských důchodců, jak prohrávají desítky eur v automatech s nejprimitivnějšími hrami, a když prohrají 50€, jen se přesunou k vedlejšímu s nadějí, že budou mít víc štěstí. Ve všední dny jsou lodě plné spíše starších lidí, o víkendu naopak jezdí lidé ve středním věku a studenti a jízdy jsou často mnohem divočejší.


DALŠÍ VÝHODY PLAVBY

Kouření v kabinách je přísně zakázáno; na lodi jsou umístěny speciální kuřárny. Dále je na palubě wellness, sauna, hrací fotbálek (často zdarma), speciální místnosti pro děti do 17 let s hrami. Je to takový svět sám o sobě. Trajekty samozřejmě nabízejí i “cruise”, kde vůbec nejde o památky a vůbec se během dvoudenního pobytu nevylodíte na břeh, jen si užíváte program na lodi (party boat). A ten je velice pestrý, střídá se celá řada umělců. Po lodi chodí maskot, který si hraje s dětmi, ve večerních hodinách se můžete zúčastnit karaoke nebo si zatancovat na koncertě.

Další velkou výhodu “cruise” si uvědomíte po pár vteřinách, když budete přemýšlet o ubytování v hotelech/hostelech na svých cestách. Ano, kde jinde sehnat ubytování na noc za 2-8€? Ve Skandinávii určitě ne. Proto pokud Vám nevadí, že nezažijete v každém městě jeho večerní atmosféru, můžete za směšné peníze pendlovat mezi městy třeba celý týden. Například vidět Stockholm, přes noc jet do Rigy, den v Rize, přes noc zpět, den ve Stockholmu a na noc na trajekt do Tallinu… A to rozhodně není k zahození. Jen musíte doplňovat zásoby jídla.

VYHLÍDKOVÁ PLAVBA MEZI OSTROVY V CENĚ

Také Vás určitě Vás lákalo projezdit si ve Stockholmu nebo v Helsinkách archipelág/souostroví, na kterém se města rozkládají. Mohli byste si zaplatit vyhlídkovou loď (sightseeing) za desítky eur, ale zde máte projížďku mezi ostrovy zdarma. Navíc z paluby obřích lodí se pořizují mnohem lepší fotografie. Pokud tedy cestujete například na trase Stockholm-Helsinky, odložte si po nalodění věci v kabině a hned se přesuňte nahoru na střechu. Můžete fotit celé tři hodiny, během kterých se loď proplétá ostrovy. Stejně to můžete zopakovat ráno v Helsinkách či Turku.

Pokud byste se nutně potřebovali přepravit mezi Švédskem a Finskem více na severu, existuje i pravidelná trajektová doprava mezi Umeou a Vassou. Je zde však monopolní přepravce Vaasaline a ten je nepoměrně dražší. V jistých případech Vám to však může ušetřit mnoho času cestování na jih.

Naše poslední rada zní: Zkoušejte ceny, zkoušejte různé dny, buďte trpěliví a můžete najít skvělé nabídky. Úžasné výlety jsou například po Alandských ostrovech, kde trajekty při svých cestách mezi Finskem a Švédskem zastavují v ne zrovna vhodné časy. Pokud už vyrazíte na jednosměrný lístek, porovnejte si vždy ceny. Například jednosměrný Helsinky-Tallin mívá levnější Silja line, opačně to však již neplatí.

Pokud budete cestovat s rodinou nebo přáteli, prožijete na výletních plavbách jedinečné zážitky, na které budete vzpomínat celý život. Taková města jako Tallin, Helsinky či Stockholm nabízí tolik věcí k vidění, že za těch sedm hodin zdaleka nemůžete vidět vše. Aspoň ale budete mít důvod se vrátit. Další tipy prozradíme zase za pár týdnů v dalším díle série Jak levně procestovat Skandinávii IV.Podpořte nás :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
SUOMENLINNA
MALEBNÉ OSTROVY U HELSINEK
ŠVÉDSKÝ VYSOKOŠKOLSKÝ
SYSTÉM
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
HOLANDSKO
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK
KDE A KDY SI DÁT
KÁVU UVNITŘ VELRYBY