SLEDUJTE NÁS

Jak o víkendu
levně cestovat po Holandsku

Nizozemí je pro nás stále poměrně drahá země, a to nejen co se týče cestování. Relativní výhodou však je, že je to země poměrně malá a veřejnou dopravou se dostanete z jednoho konce na druhý zpravidla do dvou hodin. Problémem pro mnohé ovšem může být cena, proto mnozí volí cestování vlastním autem. Co ale dělat, pokud vlastní auto nemáte, nebo se vám nechce řídit takovou dálku? Poradíme Vám nejlepší model, jak navštívit Holandsko a cenově dostupně něco z této krásné země vidět.

Jak levně procestovat Holandsko o víkendu Jak levně procestovat Holandsko o víkendu

Jak jsme již zmínili v úvodu, veřejná doprava propojuje všechna důležitá holandská sídla a díky relativně dobrému stavu železničních tratí i rovinatému terénu se můžete velice rychle přesunout z jednoho místa na druhé. Téměř všechna zajímavá místa napojená na železnici můžete navštívit v rámci jednodenního výletu, neboť cesta tam i zpět nepotrvá více než čtyři hodiny.

To, co by mohlo odradit, je cena přepravy. Například zpáteční jízdenka z Amsterdamu do Rotterdamu (90 km), která trvá jen něco přes hodinu, vyjde na 30 €. Z historického Utrechtu do Eindhovenu (45 min) stojí zpáteční lístek 28 €. My se Vám teď pokusíme vysvětlit, jak snížit cenu až na 7 € za jakýkoli zpáteční lístek po Holandsku, reálně však spíše na cenu okolo 11-13 €.

Přes víkend totiž platí speciální nabídka Holandských drah (Nederlandse Spoorwegen) pro skupiny cestující do stejného místa – nazývá se NS Groepstour. Zpravidla se vyplatí až od 3 cestujících, ideální je dát dohromady například skupinu 5-6 lidí (ubytování ve třílůžkovém pokoji je nejúspornější). Cena je vždy stejná bez ohledu na to, jak velkou vzdálenost jedete. Na webu NS si můžete lehce porovnat cenu NS Groepstour s cenou obyčejných jízdenek; někdy se totiž může vyplatit obyčejné jízdné (například u dvou cestujících z Amsterdamu do Utrechtu).

Jak levně procestovat Holandsko o víkendu

Víkendová jízdenka zahrnuje jednu cestu do daného místa a jednu cestu zpět v rámci stejného dne, přičemž vyjet můžete nejdříve v 9.00 ráno. S ohledem na malé vzdálenosti v zemi není tento čas příliš limitující. Například z Amsterdamu se dostanete v 10.16 do Rotterdamu, zpáteční vlaky jezdí několikrát do hodiny a poslední v rámci platnosti jízdenky vyjíždí až ve 22.25.

Lístek je platný i pro všechny další operátory na trati, ale některé ICE (InterCityExpres) mohou vyžadovat doplatek v podobě místenky. Zpáteční místenka pro představu pro ICE Amsterdam-Utrecht stojí 2,30 €.

NS Groepstour zakoupíte pouze on-line přes web NS. Vyplníte osobní údaje cestujících, cílovou zastávku a lístky si vytisknete ve formátu PDF. A teď přichází jediný problém celého triku. NS se pojistila proti turistům ze zahraničí a umožňuje platbu provést pouze holandskou platební kartou. Lístky však nejsou nijak omezené a můžete je koupit na poslední chvíli, stačí na hotelu/hostelu po příjezdu nebo na jiném místě požádat nějakého Holanďana, aby za vás provedl transakci, vy mu za to můžete dát eura v hotovosti. Pokud chcete ještě více ušetřit a hledáte další cestující, na které rozpočítáte náklady, existuje několik facebookových skupin, kde se lidé dohadují na cestě. Vy přitom nemusíte své „spolucestující“ ani potkat. Do vyhledávání na facebooku zadejte NS group.

Jak levně procestovat Holandsko o víkendu
Jak levně procestovat Holandsko o víkenduMÁTE ZNÁMÉ V RŮZNÝCH ČÁSTECH HOLANDSKA?

Další skvělou věcí na NS Groepstour je, že cestující nemusejí mít stejnou výchozí zastávku. Je to naprosto ideální například v případě, pokud máte známého, který žije v jiné části Holandska. Snadno můžete naplánovat společné výlety, kdy obě skupiny vyrazí ze své stanice a setkají se až v cílové destinaci.

Jak levně procestovat Holandsko o víkendu Jak levně procestovat Holandsko o víkenduJEDU DO HOLANDSKA – JAK TO VYUŽÍT ?

V ideálním případě byste si měli naplánovat výlet například na 4 dny, které budou zahrnovat víkend. Z nějakého města můžete učinit výchozí bod, přijet například autobusem (Regiojet, 1690Kč zpáteční first-minute při koupi ve velkém předstihu), dva všední dny strávit v místě, kam jste dojeli, a na víkend se vypravit na dva výlety po Holandsku. Například čtyřčlenná výprava si může udělat výlet za 2390 Kč na osobu a stráví dva dny v Eindhovenu, jeden víkendový den navštíví Amsterdam a druhý třeba Rotterdam, Utrecht, Maastricht, Goudu či Haag.

Jak levně do Holandska

Procestujte s námi svět :)      


ČTĚTE TAKÉ:

CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
KDE A KDY SI DÁT
KÁVU UVNITŘ VELRYBY
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SRBSKO
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN