SLEDUJTE NÁS

IZY Revoluce
Z Paříže do Bruselu za 10€

Od dubna 2016 se výrazně změnilo cestování mezi dvěma velkými západními metropolemi – mezi Paříží a Bruselem. Cestovatelé, kteří chtěli ušetřit nemalé peníze, se už nemusejí plahočit autobusem a ztrácet čas v pařížských dopravních zácpách. Nově mohou za 270 Kč dojet z centra francouzské metropole do centra belgické za něco málo přes dvě hodiny.

Chytří pasažéři, kteří chtěli ušetřit za přesun mezi hlavními městy, volili autobusovou dopravu. Na rozdíl od letadel a vlaků se jednosměrné jízdenky daly sehnat za 13 €. Cesta autobusem však trvá čtyři až pět hodin, a pokud skončili v dopravní zácpě, museli se připravit i na šestihodinovou cestu.

Vybrat si na této trase letadlo je úplná hloupost, zvláště když rychlovlaky TGV spojují centra města za 1 hodinu a 28 minut. Vlaky jsou nejenom levnější, ale hlavně rychlejší než cesta letadlem se všemi procedurami, které k ní patří, včetně drahé cesty na letiště. Cena TGV vlaku je 52-99 €, v případě koupě v předstihu jen 29 €. Proto pro většinu Čechů a Slováků na cestách, byl autobus až doposud jasná volba.

Revoluci přinesla od 1. 4. 2016 společnost Thalys, která provozuje právě rychlovlaky TGV. Vedení společnosti si dlouhodobě uvědomovalo, že nemá šanci získat cestující s velkou citlivostí na cenu, pro něž je cena za TGV zkrátka příliš. Proto založila nízkonákladovou železniční společnost IZY.

Vlaky IZY nejedou zcela po vysokorychlostní trati, aby ušetřily za traťové poplatky; přesto Paříž Nord-Brusel Midi udělají za 2 hodiny 16 minut. Jedou přímo z centra do centra a bez rizika dopravních kolon. Od úterka do čtvrtka je vypravován jen jeden spoj v každém směru, v pátek tři a sobotu, neděli a pondělí po dvou. Jízdní řád je nastaven tak, aby nekonkuroval TGV vlakům, tj. vlaky nejezdí ve špičce a v poptávkově zajímavých časech. Četnost spojů se však mění i v závislosti na sezóně.

levné cestování z Bruselu do Paříže

A cena? V každém vlaku bude vyhrazeno 10 lístků za 10 €. Tyto lístky jsou však bez rezervace k sezení, což v praxi znamená, že pokud bude nějaké místo volné, průvodčí vás na to upozorní a nechá vás se posadit. V případě, že bude vlak plný, jedná se o tzv. lístky na stání ve vagónu č. 4, kde býval bufet. V každém vlaku je také v prodeji 25 lístků za 15 € na sklápěcí sedačky. Klasické lístky k sezení včetně garantované rezervace se pohybují od 19 € do 59 €.

S sebou můžete mít jen jedno příruční zavazadlo do 10 kg a jeden kufr do 32 kg o rozměrech 55x35x25 cm, ale v praxi vás nikdo kontrolovat nebude, jestliže poslední rozměr nebude 25 cm ale 30 cm. Ale pozor, pokud budete mít o zavazadlo navíc, připlatíte si 20 € na internetu a 30 € na palubě. Zvířata cestují zdarma, pokud jsou v bedýnce; v opačném případě budete muset zaplatit 15 €.

Lístky na IZY jdou do prodeje vždy 2 měsíce před vypravením vlaku a lze je koupit pouze přes internet na této stránce. Pokud tedy podobný výlet plánujete, myslete na to dopředu. Úspora času je značná, i když může být spojena s nutností stát během jízdy. Ale v pracovní den to může dopadnout i tak, že budete sedět na stejném místě jako někdo, kdo za to zaplatil 50 €. Pokud už je vše vyprodáno, tak nezbývá než se podívat třeba na autobusové dopravce a zkusit si sehnat lístky za 13 €.

levné cestování z Bruselu do Paříže


Procestujte s námi svět :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
HOLANDSKO
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (1. DÍL)
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK