SLEDUJTE NÁS

Jak levně cestovat
po Francii III.

Třetí díl naší série jak levně procestovat Francii pro vás přináší návod a popis možností užívaní spolujízdy pomocí společnosti Blablacar, což je při cestování po Francii naprosto samozřejmý doplněk k hromadné dopravě. Dozvíte se mimo jiné, jak jednoduché je se zaregistrovat, o speciálním triku jak si snížit cenu, jak se bez problému setkat se svým řidičem, kde se vyplatí s Blablacar cestovat i proč se spolujízdy ve Francii nebát. O tom jak levně procestovat Francii vlaky a autobusy za 1€ pojednává první díl naší série, o levném cestování vysokorychlostními vlaky a dálkovými autobusy zas druhý díl série o levném cestování po Francii.

Nantes, hrad

Registrace, verifikace na Blablacar

Ve Francii je veřejná doprava na velmi špatné úrovni v porovnání s Německem, Švýcarskem i Českou republikou. Zpravidla jezdí málo, pomalu a je velmi drahá. Přesto existují světlé výjimky, které můžete při cestovní využít, ale o těch jsme psali v prvních dvou dílech naší série. Tam kde hromadná doprava nefunguje, je drahá či pomalá, je velmi populární spolujízda. Největší podíl trhu patří serveru Blablacar; Francouzi jejím prostřednictvím nabízejí volná místa ve svém autě. Registrace je velmi jednoduchá, můžete ji učinit prostřednictvím facebooku a za minutu máte hotovo bez zdlouhavého vypisování. Velmi dobré je mít i naskenovaný doklad totožnosti a udělat tzv. verifikaci, neboli ověření vaší totožnosti, to je zpravidla hotové také do pár minut. Verifikace je dobrá z toho důvodu, že váš řidič se vás nemusí bát vzít do auta, protože vaše totožnost je dohledatelná v případě nějakého problému; to platí i naopak, případně si můžete přečíst i recenze pod každým řidičem.

Blablacar ve Francii
Blablacar ve Francii

Výběr řidiče a kdy se spolujízda vyplatí

Nyní již máte účet, vaše totožnost byla ověřena a co dál? Stačí napsat místo, odkud vyrážíte a cílovou destinaci. Pochopitelně je velmi nepravděpodobné, že najdete auto třeba na měsíc dopředu, naopak v horizontu několika dní je nabídka často velmi pestrá. Pokud budete cestovat po Francii třeba až za měsíc, stačí si řidiče najít pár dní před vaší cestou, avšak ověřte si na různých blízkých datech, zda vůbec existuje na dané trase nějaká nabídka. Pochopitelně, že těžce najdete auto na cestu přes celou zemi, naopak velká města nedaleko sebe, kde jezdí jen drahé vlaky SNCF, nebo není spojení vůbec, jsou ideální volbou. Mějte na paměti také fakt, že přes pracovní týden bývá často více nabídek, než přes víkendy, protože lidé jezdí do práce. Cena je tvořená čistě trhem a v různé časy bývá jiná. Při volbě řidiče si také pozorně všimněte, odkud vyjíždí a kde zastavuje ve vaší destinaci. Například řidiči jedoucí do centra na nádraží mají často trochu vyšší cenu než ti, který jedou jen na předměstí. Místo je důležité nejenom kvůli ceně, ale abyste stihli i navazující spoj, nebo svůj další program.

Blablacar využijete převážně na trasách, kde nejezdí levní autobusoví dopravci a nízkonákladová vlaková společnost, tedy hlavně západní pobřeží Francie a pak hranice s Německem. Další místa, kde se to přímo nabízí, jsou menší sídla v regionech, při cestách po venkově anebo při cestování přes hranice, kde často hromadná doprava vůbec neexistuje.

Tip jak ušetřit za poplatek na Blablacar

Pokud jste otevřeli Blablacar, mohli jste být přesměrováni na českou verzi webu. Bohužel jednotlivé mutace jsou velmi špatně propojené, takže pokud na české hledáte spojení ve Francii, velmi často neuspějete. Pak samozřejmě padne logicky volba na anglickou verzi stránky, které každý velmi dobře rozumí a umí se v ní zorientovat. A teď vám poradíme, jak ušetřit na platbě na Blablacar. Vtip je v tom, že anglická verze používá jako základní jednotku poplatku libry a ta je při nižších cenách nastavena jako minimálně 1 libra; mutace zemí eurozóny však mají jako zúčtovací jednotku 1 euro. To znamená, že až si osaháte na anglické verzi, kde co zmáčknout (popřípadě použijete translator), přepněte do francouzské či německé verze stránky. Najděte stejné auto a řidiče a „voila“, cena spadne! Úspora může dosáhnout klidně i čtvrtiny ceny.

Blablacar ve Francii, sleva

Jízda Blablacar!

Máte vybranou cestu, zaplaceno. Nyní si jen opište telefon na řidiče; v případě nejasnosti ho kontaktujte přes formulář. Dobře si zapamatujte, kam přijede a jaké auto má, aby bylo jednodušší ho na místě setkání najít. Opište si také kód (často chodí i sms) vaší transakce (cesty), ten řidiči sdělíte potom, co vás bezpečně doveze do cílové destinace; díky vašemu kódu se mu připíší peníze.

Pokud jste tak neučinili, určitě si přečtěte i první dva díly Jak levně procestovat Francii. Další užitečné nápady a tipy najdete v celém našem Journalu. A pokud nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si nás na našem Facebooku.Chcete dostávat novinky? :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (2. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)