SLEDUJTE NÁS

Jak levně cestovat
po Francii II.

V prvním díle o levném cestování po Francii jsme si popsali, jak jde projezdit jih Francie vlaky za 1 euro a u stejné ceny zůstaneme i v díle druhém, přičemž se vydáme ještě jižněji, až na samotnou hranici se Španělskem do okresu Pyrénées-Orientales. A také si řekneme jak levně cestovat po Francii na dlouhé vzdálenosti, třeba z Paříže až do Marseille za 10€.


Autobusy za 1€

Okres Pyrénées-Orientales se nachází úplně na jihu Francie na hranici s Andorou a Španělskem. Jeho správním centrem je město Perpignan, do kterého se můžete dostat vlakem za 1€, jak jsme to popsali v prvním díle Jak levně procestovat Francii. Z města vychází celá řada autobusových linek, přičemž některé jezdí až k samotné španělské hranici. Vedení lokálního okresu se rozhodlo pro zvýšení turistické atraktivity regionu také snížit ceny jízdného na 1€ a to bez výjimky na veškeré objednávané spoje.

Jízdenky za 1€ se prodávají přímo v autobuse. Na autobusové stanici v Perpignanu nebo u řidiče lze zakoupit i 7 denní lístek na celou síť za 8€. Mapu linek včetně jízdních řádů najdete na stránce objednavatele dopravy, stránky jsou však pouze ve francouzštině. A proč Pyrénées-Orientales vlastně navštívit? Tento okres nabízí nejenom mořské pláže, ale i francouzskou stranu Pyrenejí; máte-li rádi horskou turistiku nebo lyžování bude pro vás tento region určitě to pravé. Kromě Perpignanu stojí například za navštívení královský zámek Château Royal de Collioure, horský klášter z 11. Století Saint-Martin-du-Canigou a skalní útvary Orgues d'Ille-sur-Tet.


Přes celou Francii za 10 €

Bývaly časy, kdy ve Francii fungoval low-cost autobusový dopravce Megabus, který přepravoval i stovky kilometrů za pár eur. V roce 2016 však byl koupen společností Flixbuss a od té doby prodej lístků za 1-2€ postupně vymizel. Cestování po Francii tak přestalo být tak levné, jako tomu bylo v minulosti, kdy jste z Paříže do Nantes, Lyonu nebo Toulouse jezdili za 50 Kč. I přesto si pojďme říci, jaké jsou teď nejlepší a nejlevnější možnosti cestování.

Co se týče autobusů, ve Francii funguje hned několik soukromých dopravců, pokud budete chtít vybrat ten nejlevnější, využijte integrovaný portál Comparabus, porovnává na každé lince v daný den všechny autobusové společnosti a můžete si je seřadit podle ceny.

V době kdy na silnici nastoupily autobusoví dopravci a začaly nabízet zajímavé ceny, nedokázala železnice konkurovat (mimo rychlosti) vůbec silniční dopravě. Francouzské dráhy reagovaly na tuto krizi založením low-cost dceřiné společnosti OUIGO, která sice nebyla tak levná jako Megabus, ale díky rychlosti železnice si mnozí rádi připlatili za to, aby nemuseli sedět v autobuse pět hodin bez hnutí. Po odkupu Megabusu a konci dravé konkurence tak mezi velkými francouzskými městy zůstalo překvapivě nejlevnější OUIGO.

OUIGO vlaky vyjíždí z hlavního města Paříže do několika směrů. Na západ zajíždějí do Rennes a Nantes, na sever míří přes letiště Charlese de Gaulle na Tourcoing a konečně na jih propojují s Lyonem, Marseille a Montpellier (to je důležité pro ty z vás co četli první díl). Jízdenky je nutné kupovat v co největším předstihu přes internet na OUIGO francouzském webu zde. Ceny na všechny linky a spoje začínají dle předstihu, ve kterém je kupujete, na 10 €. Záleží také na dni v týdnu, přičemž dražší je většinou pátek, neděle a případně pondělí.

Ouigo, mapa linek
Ouigo, levné cestování Francie

Do vlaku si můžete zdarma vzít dvě příruční zavazadla s limitovanými rozměry (viz obrázek), tímto se OIUGO svým konceptem spíše blíží nízkonákladovým leteckým společnostem. Pokud víte, že budete přepravovat větší a těžší zavazadlo, raději si jej za 5€ k lístku přikupte během nákupu, ve vlaku vás mohou zkasírovat 10 až 20 eury. Pokud s vámi bude cestovat dítě do 11 let, můžete mu přikoupit dětskou jízdenku za 5€ během nákupu svého lístku. Pozor pokud doprovod dítěte neoznačíte již při svém nákupu, pozdější doplnění dítěte není možné a musíte dítěti koupit dospělý lístek.

Ouigo, limit na zavazadla

OUIGO jízdenky nejdou stornovat, avšak jdou přerezervovat do 4 hodin před odjezdem vlaku. Změna v odjezdu je však poměrně drahá, zaplatíte 10 € za každého cestujícího a ještě rozdíl mezi cenami jízdenek, což může být až 80 €, pokud si chcete vybrat hned následující spoj. Buďte tedy na nádraží včas. Místenky systém přiřazuje sám a nemáte možnost je jakkoliv ovlivnit; pokud kupujete více lístků najednou, tak se systém pokusí vás posadit vedle sebe. V případě, že si kupujete jízdenky odděleně, vedle sebe sedět nebudete.

A teď již nezbývá než začít plánovat dopředu návštěvu Francie, vymyslet itinerář cesty a nakoupit lístky. Zkombinovat můžete návštěvu Francie také s cestou do Bruselu, v našem článku o cestování mezi Paříží a Bruselem najdete návod jak jezdit mezi hlavními městy za 10€. Pokud jste si nás zatím nepřidali na facebooku, můžete tak učinit tlačítkem níže a zajistit si tak, že vám neunikne žádný nový tip.Chcete dostávat novinky? :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (2. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)