SLEDUJTE NÁS

Jak levně procestovat Francii I.

V prvním díle o levném cestování po Francii se zaměříme na francouzský jih a podíváme se do bývalého sídla papežů v Avignonu či do malebného městečka Carcassonne, které inspirovalo Klause-Jürgena Wredeho k vytvoření světoznámé deskové hry stejného jména.

source: maisonmademoiselleavignon.com
source: lookatme.ru

Když autobusový dopravce Edgard zavedl jednotné jízdné po celém regionu Languedoc-Roussillon, naprosto tím „odrovnal“ regionální vlaky TER francouzského národního dopravce SNCF. Drahé vlaky „vozily vzduch“ a velké ztráty musel hradit kraj. Krajská rada se tedy rozhodla v létě 2011 o experimentálním jízdném na jedné z tratí ve výši 1 €. Nárůst turistického ruchu a přepravy je natolik překvapil, že postupně rozšiřovali speciální tarif na více linek. Jen od roku 2012 do roku 2014 vzrostl počet cestujících z 200 tisíc na 650 tisíc.

Jízdenku za 1 € je nutné koupit přes internet a vytisknout na papír formátu A4. Jestliže ji budete mít uloženu ve formátu PDF v mobilním telefonu, nemusí vám je průvodčí akceptovat. Jízdenky se vydávají na konkrétní jméno a konkrétní vlak. Akce má neomezené trvání, respektive je platná do odvolání, ale na každý vybraný spoj se za 1 € uvolňuje jen cca 5 % kapacity. Sehnat lístky na pracovní dny je o něco jednodušší, vždy se do prodeje dostávají spoje přibližně tři týdny dopředu.

train a 1€, vlak za euro

Nezapomeňte, že spojení, která si vyberete, musejí být přímá. Jestliže je na trati nutný přestup, pořiďte si nezávisle dvě eurové jízdenky, každou pro jednu trať. Také vás chceme varovat, že v rámci jednoho nákupu lze koupit jen jízdenku pro dvě osoby, pro nákup dalších jízdenek musíte celý nákup provést znovu, může se vám však stát, že svým nákupem předešlých dvou jízdenek jste již vyčerpali kapacitu promo akce a nepůjde vám již koupit jízdenky pro další osoby. Tyto osoby však stále mohou jet za plnou cenu (automaty na stanicích).

Na webové stránky Le train régional á 1 € se dostanete tímto odkazem. Pro naplánování výletů si zde můžete stáhnout mapu všech tratí, na které speciální železniční akce platí. Pozor, na historických tratích je možné koupit zvýhodněné jízdenky pouze prostřednictvím staničních automatů a přepážek. Jedná se o tyto trati: Perpignan - Villefranche Vernet les Bains, Carcassonne - Limoux - Quillan, Béziers - Ceilhes Roquerodonde, Marvejols - Mende - La Bastide St Laurent a Nîmes - Le Grau du Roi.

train a 1€, vlak za euro

Jak jsme již na začátku zmínili, celá promoakce „Vlak za euro“ vznikla v reakci na nízké ceny autobusové společnosti Edgard. Dopravce obsluhuje východní část regionu a jedná se především o příměstské linky vyjíždějící z města Nimes. Zde si můžete stáhnout turistickou mapu se všemi Edgard linkami a najít případnou inspiraci pro svůj výlet. Když už nic jiného, je to minimálně další alternativa na trati Nimes-Avignon, pokud jsou už vlakové lístky vyprodané. Jednosměrný lístek u Edgarda stojí vždy 1,5 € bez ohledu na vzdálenost, při častějších cestách lze zakoupit v jejich dopravní kanceláři na autobusovém nádraží v Nimes deset lístků za 13 €.

A kam tedy vyrazit? Inspiraci můžete nalézt v turistické mapě Edgarda. Dále je jasnou volbou navštívit v Avignonu Papežský palác a známý Avignonský most. Hrad Carcassonne je možná nejzachovalejší středověká pevnost v celé Evropě a minout nemůžete ani hlavní město regionu a zároveň osmé největší francouzské město Montpellier. Nebo můžete dát přednost odpočinku na klidné pláži v jedné z malebných pobřežních vesniček…

source: campingmasderey.com

Jestliže vás region Languedoc-Roussillon upoutal, záměr radních o podpoře turismu dotováním dopravy evidentně vyšel. Pokud nechcete, aby vám další díl unikl, jednoduše si přidejte Right Place Right Time na facebooku.Chcete dostávat novinky? :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (2. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
HOLANDSKO
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK