SLEDUJTE NÁS

Jak levně procestovat Belgii III.

Třetí díl série o levném cestování Belgií má za cíl doplnit předchozí dva a popsat způsoby, jak se do Belgie levně dostat a jakým poplatkům čelí návštěvníci na letištích. Nejlevnějším způsobem se ukazuje být právě letecká doprava. Pokud ale nespěcháte, konkurovat ji může i vlak nebo autobus.

Belgie je jednou z nejlépe letecky přístupných zemí z České a Slovenské republiky. Pomocí řady vyhledávačů jako jsou Skyscaner a Skypicker si můžete najít jednosměrné letecké spojení velice snadno a většinou se vejdete s náklady pod 1000 Kč.

Letecké společnosti létají povětšinou na dvě bruselská letiště. Letiště Brussel-Nationaal-Luchthaven je větší a leží poměrně nedaleko samotného města. Přímo na letišti zastavuje řada vlaků InterCity, a vy proto můžete využít některé z vlakových nabídek, které jsme popsali v prvním díle série a cestovat přímo do naplánovaného cíle. Má to však své ale. Za každý příjezd a odjezd z národního letiště se účtuje tzv. Diabolo poplatek. Je to splátka za napojení letiště na vysokorychlostní železnici a možnost cestovat odtud do Londýna, Paříže nebo Kolína nad Rýnem. Diabolo fee činí v roce 2016 5,14 € ke každé jízdence, a pokud si kupujete jízdenku, včetně Go Passu, automaticky se Vám kalkuluje do ceny jízdenky. Máte-li jízdenku na více použití, dbejte na to, abyste měli poplatek Diabolo vždy uhrazen.

Nízkonákladové aerolinky se velkému bruselskému letišti spíše vyhýbají a požívají jižní Charleroi-airport. Letiště Charleroi má nižší letištní poplatky, ale je dále od města. Vlaky zastavují na nádraží Charleroi-Sud, do kterého se ovšem musíte nesmyslně dopravovat autobusem za 5 € (linka A).

levné cestování po Belgii, doprava z letiště Brusel Charleroi

Pokud plánujete přílet na Charleroi s předstihem, potom si ohlídejte prodej na stránkách dopravce Flibco. Tato společnost prodává totiž v předstihu a v některé dny jízdenky přímo z letiště do Bruselu za 5 €, popřípadě 10 €. Standardní cena lístku u Flibco je 14 €, což je stále méně než 14,40 € s belgickými drahami. Železnice však má tu výhodu, že se vyhnete dopravním zácpám a přijedete přímo na hlavní nádraží.

Jak že se tedy vyplatí dostat z letiště Charleroi? Nejlevnější jsou lístky za 5 € Flibico, pokud vám vyjdou zrovna na den příletu. Jestliže není možnost je koupit, dospělí se rozhodují mezi Flibco za 14 € a Charleroi airport ticket za 14,40 €, který koupíte zde a zahrnuje lístek na vlak i autobus mezi nádražím a letištěm. Mladým do 26 let a seniorům nad 65 let se vyplatí koupit za 5 € lístek na autobus na nádraží a dále pokračovat na Go pass nebo Seniors ticket, viz první díl naší série.

A teď se dostáváme k samotné cestě do Belgie. Jako variantu číslo jedna byste určitě měli zvolit letadlo. Bruselská letiště, zvláště Charleroi, jsou obsluhována řadou nízkonákladových společností a výběr letecké dopravy vám ušetří hodně času. Z Prahy se dají sehnat jednosměrné letenky i za 800-900 Kč, z Bratislavy pak Ryanair létá i za 15-20 €, velmi levné jsou také letenky z Vratislavi (Wroclawi) od 320 Kč; návod, jak se levně do Vratislavi dostat, najdete v našem průvodci. Až budete výlet plánovat, zaměřte se prioritně na letecké spojení. Pokud vám zrovna nevychází zpáteční letenka, podívejte se, zda se nemůžete vrátit do jiného města ve svém regionu. Co ale dělat, když Vám jedna cesta pořád nevychází?

levné cestování po Belgii, doprava z letiště Brusel Charleroi, Flibco

Pokud plánujete s výraznějším předstihem, velmi levné jsou first minute jízdenky autobusů Regiojetu; zpáteční do Bruselu vás vyjde na 1690 Kč, 950 Kč jednosměrná. Tarif first minute má ale značnou nevýhodu, protože Student Agency může kdykoli tento tarif pro jakékoli spoje zrušit. Hlavně v létě, kdy je velká poptávka po cestování, často first minute jízdenky ani neprodávají. Běžná cena Praha-Brusel se žlutými autobusy vyjde na 1 950 Kč za jednosměrný lístek.

Jestliže jste nedokázali sehnat ani letenku na daný spoj, ani first minute u SA, zbývá Vám ještě jedna varianta, která potěší hlavně milovníky železnice. Musíte nejprve najít způsob, jak se dostat na letiště mezi Kolínem nad Rýnem a Bonnem (Köln/Bonn Flughafen). Samozřejmě tam můžete letět, ale přes e-shop Českých drah se prodává pohodlná noční cesta vlakem do Kolína nad Rýnem, kde ráno přestoupíte na městskou linku a dovezete se na letiště, celková cena je 1 297 Kč. Je to levnější než autobus, a nemusíte navíc být celou dobu na jednom místě, v klidu si dojdete na toaletu nebo se protáhnete. Za příplatek 200 Kč můžete mít i lehátko.

levné cestování po Belgii, České dráhy, vlakem do Belgie přes Německo

Pokud jsou už všechny lístky na vlak ze strany ČD vyprodány, můžete zkusit ještě rezervační systém Německých drah (DB), tzv. Sparpreis lístky (zlevněné lístky, automaticky vám to nabídne při vyhledání spoje) za 29 €, platí z kteréhokoli nádraží v Německu na kolínské letiště. Můžete si ho koupit z Drážďan, Fürth im Waldu, Schöny.

levné cestování po Belgii, DB Bahn spojení, vlak do Belgie

A jak z letiště v Kolíně do Belgie? Nízkonákladová autobusová společnost Megabus nabízí několik párů autobusů z letiště do Bruselu. Některé lístky jsou dokonce jen za rezervační poplatek (1€), obvykle však seženete lístky za 4-6 €. Nakupujte v německé nebo francouzské mutaci webu, protože anglická verze nabízí stejné spoje za trochu vyšší cenu. Proč platit 4 libry, můžete-li dát 4 eura?

levné cestování po Belgii, Megabus dopravceTak teď už víte vše. Zbývá jen naplánovat si cestu. Tak do toho, Belgie čeká! :)
levné cestování po Belgii, mapa Belgie


Buďte krok napřed, buďte s námi! :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (2. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
HOLANDSKO
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK