SLEDUJTE NÁS

Jak levně procestovat Belgii II.

V prvním díle jsme si řekli o řadě výhodných nabídek, jak křížem krážem procestovat Belgii. Ve druhém díle se zaměříme na výhodné cestování v Západních Flandrech a v příhraničí s Německem a Nizozemím. Otázka na úvod: Už jste někdy viděli tramvaj, která by jezdila po pláži? Právě s ní totiž projedeme celé belgické pobřeží.

Málokterý Čech a Slovák by při plánování dovolené u moře přemýšlel o Belgii. Voda tu mimo letní měsíce není příliš teplá a potenciálním tropickým vedrům nenahrává ani podnebí. Západní Flandry, jak se provincie nazývá, však rozhodně stojí za návštěvu, zvláště když hřeje slunce.

Na pobřeží se lze z Bruselu dostat během hodiny a půl vlakem. Využít můžete některou z nabídek, jež jsme popsali v prvním díle. Pro samotné cestování po pobřeží pak – světě div se – doporučujeme tramvaj. Z Adinkerke, což je městečko dostupné pěšky z Francie, je vedena tramvajová trať o délce 68 kilometrů přes Oostende až do Knokke.

Pobřežní tramvaj (De Kusttram) provozuje dopravní společnost De Lijn, ostatně jako naprostou většinu hromadné dopravy v oblasti, a vám se vyplatí cestovat na lístky místního integrovaného systému. V automatech nebo dopravních informačních centrech (Linjwinkel) si můžete koupit jednorázový lístek, 1denní, 3denní, 7denní a skupinový.

levné cestování po Belgii, De Lijn, do Brugge

Jednorázový lístek stojí 3 € a platí pouhých 60 minut, což se ve většině případů vůbec nevyplatí. Cesta tramvají po celém pobřeží trvá většinou dvě a půl hodiny, a navíc je v Oostende třeba přestupovat z jedné tramvaje na druhou. Avšak lístek na jedno použití se často vyplatí u skupin. Tzv. Groepsbiljet má také hodinovou platnost, ale mohou na něj cestovat skupiny s pěti a více členy, přičemž cena na osobu je jen 1,2 €.

V menší skupině volí většina návštěvníků vícedenní lístky (Dagpas), prodává se 1denní (5 €), 3denní (10 €) a 5denní (15 €). Dále existuje i výhodný Zevendagenpas za 30 € pro dvě osoby s týdenní platností v celých Západních Flandrech. Všechny výše zmíněné lístky platí kromě tramvaje i na veškeré lokální autobusy provozované společností De Lijn, výjimku tvoří jen Limburg Expres line. Platnost denních lístků není 24 hodin, je omezena pouze na den označení do 04.00 hodin dne následujícího. Také nezapomeňte, že všechny je třeba označovat pokaždé, když nastoupíte do nějakého dopravního prostředku.

Západní Flandry zahrnují také turisticky atraktivní město Bruggy. Oostende s Bruggami spojuje autobus, na který Vám platí také výše zmíněné lístky. Cesta trvá pouhých 20 minut. Vyhledat spojení si můžete vždy na stránkách dopravce De Lijn. Na lístek jsou dostupné také Ypry (Ypres), městečko s jedinečnou gotickou tržnicí a místo, kde byl vůbec poprvé použit během první světové války jedovatý bojový plyn.

levné cestování po Belgii, De Lijn, do Brugge

Krásné Liége nebo lázeňské městečko Spa, které každoročně hostí Grand Prix a závody Formule 1 a které bývá přezdíváno „ardenská perla“, dále Cáchy (Aachen), německé lázeňské město zařazené na seznam světového dědictví UNESCO, a Maastricht v Holandsku, o němž by se dalo hovořit celé hodiny – co mají všechna tato města společného? Leží v tzv. euroregionu na německém, holandském a belgickém pohraničí.

Všechna výše zmíněná místa můžete navštívit za 9 € a ještě mít v ceně zahrnutou MHD. Klíčové je vybrat si pro návštěvu tohoto regionu víkend a zakoupit si v automatu na nádražích tzv. Euroregio ticket. Lístek platí celý den na území vyznačené na mapě. Jeho cena je 18 € a v pracovní den platí jen pro jednu osobu, zatímco o víkendu pro osoby dvě. Tyto dvě osoby s sebou mohou zdarma vzít až tři děti do 12 let. Cestovat lze všemi vlaky SNCB, DB, NS kromě vlaků InterCity a TGV, dále lokální dopravou De Lijn, TEC Liege, Verviers, Aachener Verkehrsverbund a Veoila. Zde si můžete stáhnout brožurku k jízdence Euroregio, je však pouze v němčině, holandštině a francouzštině.

levné cestování po Belgii, Euroregioticket

Ve třetím díle „Jak levně procestovat Belgii“ si konečně povíme, jak se levně do Belgie dostat letecky a jaká úskalí nás budou čekat na letištích. A v neposlední řadě si prozradíme, jak se do Belgie dostat i jinak, a to za 600 až 1200 Kč.

levné cestování po Belgii, mapa Belgie


Procestujte s námi svět :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (2. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
HOLANDSKO
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK