SLEDUJTE NÁS

Jak levně procestovat Belgii I.

Brusel, Bruggy, Antverpy a mnohá další zajímavá a pozoruhodná místa jsou důvodem, proč navštívit Belgické království. Leckdo už možná slyšel, že návštěva této krásné země není právě levná záležitost. Jak jsme vám již o Vánocích slíbili, v této sérii článků Vám poradíme, jak Belgii levně procestovat a jak se do ní vůbec dostat.

Dvě skupiny turistů jsou v Belgii velmi zvýhodněné, a to mladí do 25 let a senioři. Pokud patříte do jedné z těchto skupin, pak cestování pro Vás nebude představovat až tak velké výdaje.

Mladí do 25 let včetně mají totiž možnost zakoupit si speciální jízdenky Go Pass. Lístek Go Pass umožňuje cestovat mezi libovolnými dvěma vlakovými zastávkami v Belgii. Stojí jen 6 € a lze jej zakoupit prostřednictvím webu Belgických železnic (SNCB). Platí pochopitelně pouze ve 2. třídě, přičemž není dovoleno přerušovat jízdu ani volit schválně delší cestu. Go Pass je nevratný.

Pokud budete plánovat více cest, vyplatí se zakoupit Go Pass 10, který opravňuje k deseti cestám po Belgii za cenu 51 €, jedna cesta tak vyjde na 5,1 €. Praktické však je, že lístek není limitován pouze na jednu osobu, může na něj cestovat až 10 lidí, avšak za každého se strhává jedna jízda.

levné cestování po Belgii, Go Unlimited

Ještě výhodnější cestování mají lidé starší 65 let, pro ně SNCB připravilo tzv. Seniorenbiljet. Do libovolné stanice a zpět mohou cestovat za pouhých 6 €. Navíc si mohou zakoupit i obdobný lístek pro 1. třídu za 13 €. Na rozdíl od studentů si však musejí dávat pozor; akční jízdenku totiž nelze využít v libovolný den a libovolný čas. Ve všední den musejí senioři vyjet až po deváté hodině ranní, o víkendech nicméně omezení nejsou žádná. Nejlepší ale je informovat se buď přímo na místě, anebo prostřednictvím webu. Například v letním období 2015 od poloviny července do poloviny srpna neplatil tento lístek o víkendech. Seniorenbiljet je možné stejně jako Go Pass zakoupit i přes internet a vytisknout ve formátu pdf.

levné cestování po Belgii, Go Unlimited

U lidí v produktivním věku, respektive mezi 26 a 65 lety, je výběr té nejvýhodnější jízdenky složitější. Obdoba Go Pass 1 sice neexistuje, ale je možné zakoupit lístek podobný Go Pass 10, nazývá se Rail Pass (neplést s InterRailem). Za 76 € získáte deset jednosměrných jízd kamkoli po Belgii a opět je možné sdílet lístek se spolucestujícími. Na kratší vzdálenosti se však vyplatí spíše obyčejné jízdné, ne plýtvat Rail Passem.

Dalším dobrým tipem je navštívit Belgii přes víkend. Pokud koupíte zpáteční lístek na některý z volných dnů a váš návrat bude v rámci stejného víkendu, obdržíte 50 % slevu, tedy zpáteční cestu máte zdarma (tzv. Billet Week-end). Jestliže je pondělí státním svátkem, zahrnuje se do víkendu.

Využít se toho dá různými způsoby, například pokud z Bruselu vyrazíte v sobotu ráno vlakem do Brugg. Vracet se na stejný lístek můžete vlakem jedoucím do Bruselu v neděli odpoledne, ale vystoupit už v Gentu. Oproti kupování jednosměrných lístků Brusel-Bruggy-Gent-Brusel ušetříte 6,5 €.

levné cestování po Belgii, Go Unlimited

Cestování po Belgii tak zůstává velmi otevřené a přístupné především mladým a seniorům, zatímco lidé v produktivním věku si musejí plánovat buď delší pobyt s více navštívenými místy, nebo přijíždět na víkend. Další výhody a speciální slevy najdete v dalším díle „Jak levně procestovat Belgii“ – včetně tipů, jak se do Belgie výhodně dostat nebo navštívit Maastricht a Cáchy.Procestujte s námi svět :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (2. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
HOLANDSKO
LEDOVÝ HOTEL
JEDINEČNÝ MRAZIVÝ ZÁŽITEK