SLEDUJTE NÁS

Neomezené týdny cestování po Slovenské republice

V tomto článku si představíme výbornou nabídku, díky které můžete levně procestovat Slovensko. ZSSK po několika letech konečně následují České Dráhy a zavádějí Letní jízdenku. Nový lístek nese jméno Slovak týždeň a umožní vám týden neomezeného cestování po celé zemi. Níže se dočtete o podmínkách Slovak týždeň a jeho ceně. Zároveň si i připomeneme další tradiční letní jízdenky ZSSK Slovak Junior, Klasik a Senior, které platí celý měsíc.

ZSSK vlaky

Se zavedením Slovak týždeň se konečně otevírá možnost levné dovolené pro celou rodinu. Důchodci, děti a studenti v současnosti cestují vlaky bezplatně, o tom jak si bezplatné jízdenky zařídit si dočtete v našem článku o vlacích zdarma zde. Takže nákup Slovak týždeň je v podstatě jediný výdaj celé rodiny na cestování.

Slovak týždeň

Pro získání letní týdenní jízdenky Slovak týždeň je nutné se dostavit na některou z pokladen ZSSK. Jediné co budete potřebovat je občanský průkaz, nebo pas. Z toho také plyne, že jízdenka je vázaná na konkrétní osobu a tudíž nepřenosná.

Týdenní jízdenka za 39 € platí sedm po sobě jdoucích dní mezi prvním červencem (01.07.2017) a posledním srpnem (31.08.2017). Pokud ji zakoupíte například 28.08., platí pouze zbývající čtyři dny. Bez jakýchkoliv doplatků můžete cestovat ve 2. třídě všech osobních vlaků, regionálních expresů, rychlíků, vlaků EuroCity a EuroNight, Tatranskými železnicemi. Ve vlaku SuperCity Pendolíno je vyžadován doplatek 1€ za povinnou místenku. Týdenní jízdenka však neplatí na vlaky kategorie InterCity, respektive je vyžadován nejnižší doplatek (cca mezi 3-11€).

Hotel na kolejích

Přestože na Slovensku nejsou hotely a ubytovny nikterak drahé, máme pro vás speciální tip, který Vám ušetří čas jízdy a dá Vám zajímavou možnost ušetřit za jednu noc v ubytovacím zařízení. Jízdenka Slovak týždeň totiž platí i na noční vlaky, kde je vyžadován pouze doplatek za lůžko/lehátko. Cena za lehátko v 6-místném kupé je pouhých 5€, ve 4-místném 6€. Cestující skupiny a rodiny tak snadno mohou vykoupit celé kupé.

Slovensko však není příliš veliká země, a tudíž tento hotelový pokoj na kolejích můžete využít jen u nočních vlaků mezi Bratislavou a Humenným přes Košice nebo mezi Bratislavou a Prešovem opět přes Košice.

Na našem webu nejdete mnoho dalších tipů k chytrému a levnému cestování. Například jak levně procestovat Skandinávii, Belgii, Francii, Skotsko nebo Ukrajinu. Pokud nechcete, aby vám něco uniklo, přidejte si naši stránku na facebooku.

Měsíční letní lístek

Koupě měsíční varianty je složitější, protože nestačí přijít na přepážku a zaplatit. Na Slovensku je měsíční varianta vázána k průkazu Railplus, což je něco na způsob české IN karty. K jejímu vydání budete kromě cestovního dokladu potřebovat i fotografii 3x3,5 cm.

Na přepážce požádejte o vystavení průkazu Klasik Railplus (do 26 let je levnější varianta Junior RP a nad 60 let senior RP). Výroba průkazu trvá několik týdnů a vy si musíte vybrat stanici, na které si ho v budoucnu vyzvednete. Do té doby Vám ZSSK vystaví dočasný doklad a potvrzení o zaplacení, vše si uschovejte a vezměte s sebou na cesty. Vyrobený průkaz Railplus teoreticky nikdy nemusíte vyzvednout; přeci jen pokud už na Slovensko nepojedete v dalším roce, nemá pro Vás žádný smysl, avšak v opačném případě s ním máte slevu na vlaky ZSSK 20-40% po 12 měsíců.

Jestliže už máte vystavený průkaz, musíte si ještě připlatit samotnou letní jízdenku. S ní máte možnost cestovat neomezeně 31 dní, s nejpozdějším dnem platnosti 31.8. Tj. pokud si zakoupíte síťový lístek 16. 8., platí Vám jen 15 dní. Podmínky použití jsou stejné jako v případě Slovak týždeň (viz. výše). Ceny letní slovenské jízdenky na vlaky najdete v tabulce.

Letní měsíční síťový lístek je tedy nejenom komplikovanější k dostání, ale i výrazně dražší, dobře si spočítejte, jestli se Vám vyplatí. Letní lístek je vhodnější spíše pro pobyty nad dva týdny, žijící v blízkosti hranic se SR a pro už nestudující do 26 let. Pokud na Slovensku budete pouze 2 týdny, kupte si prostě dva týdenní lístky Slovak týždeň.

Znáte už Slovensko dostatečně dobře a chtěli byste vyrazit do nějaké jiné země? Přidejte si nás na facebooku a my vás poradíme další skvělé možnosti.

Oproti bezplatnému cestování jsou se síťovým lístkem spojené nižší poplatky. Za použití pendolina připlácíte jen 1€, v Eurocity cestujete bez příplatku; lehátka, místenky a lůžka si hradíte v plné výši.

Letní síťový lístek je tedy komplikovanější a dražší, dobře si spočítejte, jestli se Vám vyplatí. Možná zakoupíte jen samotný Railplus průkaz anebo budete cestovat na jednotlivé lístky. Letní lístek je vhodnější spíše pro dlouhodobější pobyty, žijící v blízkosti hranic se SR a pro už nestudující do 26 let.Podpořte nás :)      


ČTĚTE TAKÉ:

CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
UKRAJINU (1. DÍL)
PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN