SLEDUJTE NÁS

Letní neomezené cestování po Rakousku pro mladé

Kdo kdy netoužil procestovat našeho jižního souseda? Navštívit nejenom Vídeň a vánoční trhy, ale i krásné alpské chodníčky a ledovcová jezera nebo kouzelné Lichtenštejnsko. V létě nabízejí Rakouské dráhy pro mladé do 26 let zajímavou a jedinečnou příležitost projezdit celé Rakousko. Vzhledem k obvyklým cenám se jedná o jedinečnou možnost. V našem článku vám vysvětlíme jak si lístek opatřit, podmínky cestování a samozřejmě řekneme jak se do Rakouska vůbec dostat.

Rakouské dráhy ÖBB každoročně od poloviny června začínají nabízet speciální letní lístek pro mládež Sommerticket. Platnost lístku je pevně stanovena od 3. 7. do 10. 9. 2017 a nezáleží na tom, kdy si jízdenku opatříte. Sommerticket umožňuje cestovat bez omezení 2. třídou všech vlaků ÖBB, s výjimkou nočních EuroNight a Nightjet. Platný je rovněž v InterCitybusech mezi Grazem a Kladgenfurtem. Ve vlacích Railjet ani InterCity není vyžadována rezervace místa; jednoduše si vagón projdete a nejdete volnou sedačku.

Jediným limitem je časová platnost. Aby Rakousko zabránilo přeplněným ranním vlakům, platí pro letní lístek podmínka, že v pracovní den je nesmíte využívat mezi 03.00 a 08.00 hodinou ránní. O víkendu žádné časové omezení neplatí.

Sommerticket přináší i další cestovatelské výhody a místa kam se můžete vypravit, dokonce i do zahraničí. Kolik z vás už navštívilo Lichtenštejnské knížectví, malebnou bohatou zemičku mezi Rakouskem a Švýcarskem? Vlaky ÖBB (Raaberbahn) zajíždějí právě do této země a letní lístek platí i zde. Vyjet za hranici lze i do Maďarska, lístek platí do stanic Györ, Soprony a Szombathely.

A teď jak samotný lístek koupit. Prodává se ve variantách do 20 let a do 26 let. Přestává platit dnem dosažení stanoveného věku. Pokud tedy slavíte 20. narozeniny v polovině července a chcete jezdit celé léto, kupte si rovnou variantu do 26 let. Dnem 26. narozenin je Sommerticket neplatný. Ceny lístků jsou 39 € a 69 €, avšak je nutné vlastnit ÖBB VORTEILScard Jungend (obdobu INkarty). Neechte se odratit, vše můžete za několik minut vyřídit přes internet!

Vorteilscard si můžete koupit přímo ze stránek ÖBB, případně na stanicích v Rakousku. Originál karty je zdarma zaslán do České republiky a chodí většinou do 5 pracovních dní. Ale vám na email příjde okamžitě dočasná varinta karty v PDF podobě, kterou si vytisknete a budete nosit s dokladem totožnosti. Cena karty je 19 €. Vorteilscard je platná celý rok, takže i po skončení letního lístku máte prakticky slevu na vlaky v Rakousku 50%.

Sommerticket je tento rok možné poprvé koupit také přes internet, a to zde. Celkem vás cestování na celé léto se Sommerticket vyjde na 58€ (do 20 let) nebo 88€. A za takové peníze již Rakousko nikdy neprocestujete!

Pozor, nespleťte si Sommerticket se SommerHit ticketem! Ten vydává konkurenční dopravce Westbahn; stojí sice jen 33€/66€, avšak platí pouze v jeho vlacích na trati z Vídně do Salzburgu.

Jak se do dostat Rakouska

Potom, co vám domů dorazila vaše VORTEILScard, již můžete vyrazit na cesty. Do Rakouska se lze z ČR dostat různými způsoby, například autobusovými společnostmi Flixbus a Regiojet (cca 380Kč z Prahy). Autobusy jsou téměř vždy levnější než cesta vlakem. Výhodně se lze dostat do Rakouska také za tarif IDS Jihomoravského kraje z Hevlína do Laa an der Thaya nebo ČD ze Znojma do Retz za cca 65 Kč.

Mnohem jednodušší je příjezd do Rakouska ze Slovenské republiky. Zaprvé můžete využít jízdenky za 1€ z Bratislavy do Vídně, o kterých jsme psali v tomto článku. Zadruhé si můžete koupit lístek na vlak z Bratislavy jen do první železniční stanice v Rakousku, tam si už v automatu koupíte Sommerticket. Cena jízdenky do Kittsee je 1,6 € a Marchegg je 2 €.

Tip na konec

Na závěr ještě přidáme jeden tip. Velkou výhodu je platnost lístků na příměstských S-bahn, takže pokud se třeba po Vídni budete pohybovat jen vlakem, nemusíte si platit lístky na MHD.

Věříme, že si Rakousko opravu užijete. Vždyť po dosažení 26 let již takováto skvělá příležitost nebude. Pokud nechcete, aby vám něco nového uniklo, stačí si nás jen přidat na facebooku.Podpořte nás :)      


ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)