SLEDUJTE NÁS

Kiruna - město,
které se prostě posune

V nejsevernějších končinách švédského Laponska, 145 km za polárním kruhem, stojí město Kiruna. Do učebnic zeměpisu proniklo především jako největší železný důl v Evropě s nejkvalitnější rudou na světě. Teď se ale kvůli tomuto nerostu bude muset část města zbořit. Pojďme si něco říct o návštěvě Kiruny, co za památky se tu dá navštívit a proč se vydat až tak daleko na sever?

Kiruna ulice architektura

propadnutá země nad dolem v blízkosti domů

Celá historie města je plně spjata s dolem a státem vlastněnou firmou LKAB. Název Luossavaara-Kiirunavaara AB je složen z názvů dvou kopců, na jejichž úpatí se Kiruna rozprostírá; AB je zkratka pro akciovou společnost. LKAB v Kirunském dole a ještě dvou nedalekých vytěží téměř 90% veškeré rudy v Evropě za rok. Její kvalita je nesporná, obsah železa v hornině je okolo 70%, přičemž ve světě se běžně pohybuje okolo 40%. Ruda se nakládá do nákladních vagónů, z nichž každý váží 100 tun a nejsilnější lokomotiva na světě se silou fantastických 15 000 koní, táhnoucí 68 vagónů, veze železo do norského přístavu v Narviku. Tam se naloží na loď a odveze se k zákazníkům.

město, které se může propadnout

Jak těžba postupovala dál a dál, švédští inženýři propočítali, že při dalším postupu by se mohly dostavit otřesy země ve městě a zem by se začala propadat. Skutečně se předpověď naplnila, takže LKAB musel přesvědčit vládu a hlavně místní obyvatele, že pokračovat v těžbě je ekonomicky velice výhodné, a je proto potřeba srovnat polovinu města se zemí.


hornička ukazující, kam až hrozí riziko propadu
Kiruna LKAB vlak, lokomotiva
nejsilnější lokomotiva světa táhnoucí železnou rudu

Obyvatelé se záměrem souhlasili. LKAB zaměstnává naprostou většinu z nich, platy se tady na dalekém severu přibližují těm stockholmským, nezaměstnanost prakticky neexistuje a lidé jsou vděční za svou práci. LKAB tedy začal vykupovat domy od vlastníků a stavět domy nové v bezpečné vzdálenosti od dolu, blíže ke kopci Luossavaara.

Pokud přijedete do Kiruny vlakem, překvapí Vás, že přijede na malé nádraží do míst, kde okolo nevidíte skoro žádné domy. Nádraží se totiž v roce 2013 přestěhovalo. To původní bylo v opravdu těsné blízkosti dolu, takže LKAB postavil nové 2 kilometry na sever na okraji města. Obzvláště pro turisty je toto matoucí a táhnou se zbytečně s kufry pěšky. Přitom město vypravuje zdarma autobusy z nádraží do centra. Odjezdy a příjezdy odpovídají vždy jízdním řádům vlaků, takže po příjezdu se neostýchejte nasednout do přistaveného autobusu.

Kiruna festival soch
Kiruna festival soch
každoroční lednový festival ledových soch

Pokud od Kiruny očekáváte nějaké architektonické kouzlo, tak přijde zklamání. Pro většinu turistů je jen přestupem na cestě k Ledovému hotelu nebo do národního parku v Abisku. Kiruna je ryze dělnické město bez většího množství památek, avšak i tak má své kouzlo. Místní jsou nadšení, že LKAB pro ně postaví město nové, kde budou krásné parky, veřejná prostranství či plavecký bazén.

Život ve městě pod horou

Je to velice zvláštní pocit, chodit mezi domy odsouzenými k zániku, s výhledem na obří důl, viditelný snad ze všech míst. Je to takový život ve městě pod horou. Nebo spíše horami. Zatímco na Kiirunavaaru mají přístup jen zaměstnanci dolu, velice doporučujeme udělat si výšlap na Luossavaaru. Na vrchol vede hned několik cest (cca 3 km z centra), pokud však navštěvujete město v zimě, můžete si to zkrátit a v dobrých botách vyrazit po sjezdovce přímo vzhůru (sjezdovka funguje jen v noci a o víkendu). Výhled z hory opravdu stojí za to. Lepší fotografie pořídíte odpoledne, kdy město nebude proti slunci.

luossavaara
Kiruna from Luossavaara, Kiruna z Luossavaary
část výhledu z Luossavaary

Autobusy zdarma vás přivezou na autobusovou stanici. Naproti ní si povšimněte místní radnice (Stadshus). Tato stavba se stala nejkrásnější budovou ve Švédsku roku 1964, je to spíš degradace této každoročně udělované ceny. Zkuste ji porovnat s kostelem, který ji dostal také.

Kiruna knihovna
knihovna
Kiruna stadhus, radnice
radnice

překrásný kostel, který se bude stěhovat

Na druhé straně od autobusového nádraží stojí zmíněný překrásný kostel Kiruna Kyrka, připomínající svým vzhledem laponské příbytky. Kostelu se říkávalo „kočovná svatyně“ a nechal ho postavit bývalý ředitel LKABu Hjalmar Lundbohm v roce 1911. Uvnitř najdete Bible ve švédštině, finštině a jednom z laponských jazyků; v kostele se slouží ve všech třech jazycích.

Bohužel i kostel se ocitl v seismické zóně dolu, takže by ho čekal propad do země. LKAB však nedávno schválilo jeho přesun, bude rozřezán na malé díly, převezen a znovu postaven v novém městě.

Kiruna kyrka, kostel
Kiruna kyrka, kostel

Určitě se zastavte v infocentru o něco více na sever. Najdete tam obchod se suvenýry, mapy města zdarma, model Kiruny a můžete si tam zakoupit i exkurzi do dolu.

V samotném městě pak ještě najdete nepříliš zajímavé muzeum sámské kultury, Kiruna Samegården. V podstatě zde vystavují za vstupné výrobky, které uvidíte všude po Švédsku nebo které můžete koupit v suvenýrech vedle městského infocentra.

proč přijet do Laponska

Velice zajímavá, byť drahá (345/245 SEK) je exkurze do železnorudného dolu. Autobus Vás z infocentra odveze přímo do podzemí. Celý kopec je protkán 40 kilometry podzemních silnic, kde se dokonce auta zaměstnanců navzájem předjíždí. Exkurze začne půl kilometru pod zemí v návštěvnickém centru, kde Vám průvodce vysvětlí, jak se zde těží železo a čím je důl výjimečný. Výstavy jsou věnované důlní technice a železniční trati do Narviku. Projdete se v úplné tmě, pochopíte mnohem více o historii Kiruny a budete si klást otázku, kam se poděla ta veliká tramvajová síť, která je všude na fotografiích. V polovině exkurze si můžete odpočinout při tradiční švédské Fika (přestávka na kafe a svačinu) a vzít železné rudy, kolik jen hrdlo ráčí; ve městě se prodává jako suvenýr za peníze. Podrobnější informace k exkurzi i rezervační systém najdete zde.

Kiruna železný důl, LKAB
Kiruna železný důl, LKAB
Kiruna železný důl, LKAB
tradiční hornická fika

Pobyt v Kiruně je určitě největším zážitkem v zimě, nejlépe v březnu či začátkem dubna, protože až do února panuje za polárním kruhem permanentní tma. Přibližně do prvního dubnového týdne lze navštívit 20 minut jízdy autobusem vzdálenou vesničku Jukkasjärvi. V ní najdete překrásný sámský kostel a hlavně světoznámý Ledový hotel, o kterém se mnohem více dočtete v tomto našem článku.

V noci při bezoblačném počasí neváhejte vyrazit pěšky pár metrů za město, aby Vás nerušila světla. Uvidíte jeden z nejkrásnějších přírodních útvarů, polární záři.

Kiruna, polární záře
jedením z hlavních důvodů proč vyrazit na studený sever je polární záře

V létě lze navštívit nedalekou vesmírnou základnu Esrange a Kiruna je také dobrým výchozím bodem pro výlety do panenské přírody. Nabízí se výšlap na nejvyšší horu Švédska Kebnekaise, ledovec Karsavagge či úžasné krásy národního parku v nedalekém Abisku. Pokud se zdržíte více dní nebo chcete zajet do nedalekého norského města Narviku (případně na Lofotské ostrovy), určitě si přečtěte 2. díl naší série Jak levně cestovat po Skandinávii, kde by Vás mohla zaujmout regionální vlaková nabídka Artic circle pass.

jak se dostat do Kiruny

Kiruna má vlastní letiště s přílety ze Stockholmu a Umey. S Norwegian se dají zakoupit letenky ze Stockholmu od 60€ (jen s příručním zavazadlem), mimo sezónu v některé dny dokonce i za 30€. K ceně letenek si však nezapomeňte připočítat dopravu na letiště a z letiště, cca 10€ za každé. Autobus z kirunského letiště překvapivě často (netypicky na Švédsko) vyžaduje platbu v hotovosti. Letět z Umey je drahé, raději si kupte lístek na vlak od 21€.

Kiruna from Luossavaara, Kiruna z Luossavaary

Stabilně nejvýhodnější dopravou, ale i zajímavým zážitkem zůstává dlouhá cesta vlakem. Ze Stockholmu jezdí na sever denně noční Artic circle train (17 hodin). Nejlevnější je pochopitelně obyčejné sedadlo od 50€ za cestu, což může být pro někoho nepohodlné, ve všední dny je však vlak poloprázdný a vy alespoň máte sousední sedadlo volné. Lehátkový vůz začíná na 60€. Tipy k nákupu jízdenek a často využitelný trik se zastávkou v Bodenu najdete v našem článku o levném cestování Skandinávií.Nechcete, aby vám utekly další tipy? :)      

ČTĚTE TAKÉ:

ICEHOTEL
MRAZIVÉ UMĚNÍ
JEDNODENNÍ VÝLET DO DRÁŽDAN
JEN ZA 150 KČ
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (2. DÍL)