SLEDUJTE NÁS

Švédský Ice hotel –
mrazivé uměníVe švédské vesnici Jukkasjärvi, nedaleko Kiruny, stojí pozoruhodný hotel celý jenom z ledu. Nejenom přespání, ale jeho samotná návštěva nabízí jedinečný zážitek na celý život. Každé jaro icehotel roztaje a na podzim je znovu vybudován, má tak jinou velikost a jiné místnosti, jež jsou skutečnými uměleckými skvosty. Umělci z celého světa se sjíždí, aby tu alespoň jednou v životě vytvořili právě svůj vlastní pokoj.


Tradici budování založil před 25 lety Yngve Bergqvist. V ne příliš turisticky atraktivní vesnici za polárním kruhem postavil iglú. Jednu noc mu tu nechtěně zůstala skupina turistů a on je neměl kde ubytovat. Turisté jen velice neochotně zůstali přes noc v iglú a ráno se probudili s nadšením a fantastickým zážitkem. A tak vznikla tradice ICE HOTELu.

Pro Švédy taková stavba byla něco zcela nového, pozvali si tedy experty z Japonska, kteří s něčím podobným měli zkušenosti. Z ledu řeky Torne, která každoročně v říjnu zamrzá, se vyřezávají kvádry ledu. Koncem listopadu se schází umělci z celého světa a mají přibližně dva týdny na vytvoření okolo 60 místností. Od prosince je hotel otevřený až do začátku dubna (v roce 2017 je uzavření plánováno na 12.4.), kdy teplota dlouhodobě překročí nulu a hotel začne tát.

Po vstupu hlavním vchodem, kdy dveře jsou potažené sobí kůží a kliky jsou z jejich rohů, Vás uvítá recepční za ledovým pultem. Za ním se táhne dlouhá hlavní chodba, podepřena mohutnými sloupy, po stranách z ní odbočují vedlejší chodbičky, ve kterých jsou rozděleny místnosti podle ceny a vybavení, jež nabízejí.

Základní dvoulůžkový pokoj je jen místnost celá z ledu, v jejímž středu stojí ledová postel s matrací, potažená sobími kůžemi (400€). O něco lepší jsou sněžné pokoje, kde postele jsou ze zledovatělého sněhu a ve stropě jsou zamrznuté led diody, které mění barvu stropu ve stylu polární záře (550€).

Dalším typem pokojů jsou ty umělecké, které nabízejí netradiční vybavení a řadu pozoruhodných ledových soch (650€). Na nočním stolku Vám třeba sedí ledová sova a vchod hlídají dva zmrznutí vlci. Krásný je rovněž šachový pokoj, kde jsou okolo postele rozestavěny šachové figury. Mezi dalšími můžeme jmenovat pokoj ve stylu perníkové chaloupky, španělský pokoj, pokoj s obřím ledovým červem. Každý rok však přicházejí další a další nápady.

K pronajmutí jsou také skromné apartmány, kde najdeme i základní nábytek z ledu, včetně jídelního stolu a židlí (550€). A naprosto nejluxusnější dvě místnosti, které jsou kompletně ledově vybavené, plus mají vlastní dřevěnou saunu a kuchyni (700€), kam však návštěvníkům není umožněno nahlédnout a jedinou možností jak se tam dostat, je ubytovat se v nich.

Přesto se nejedná o jediný ledový hotel na světě. Ale jukkasjärvský je největší a první. Značně tomu odpovídají ceny, které se pro veliký zájem vyšplhaly do neskutečných výšek, s obrovskými přirážkami na Valentýna a Nový rok. Je to především obrovský business s řadou cestovních kanceláří a partnerů.

Jednou ze zajámavých částí htelu je ICE BAR. Tento netradiční ledový bar stojí hned vedle icehotelu a disponuje vlastním koncertním sálem. Můžete si tu nechat namíchat drink do skleniček z ledu. Alkoholický vyjde na 135 SEK (cca 3Kč = 1SEK), nealkoholický 50 SEK; samotnou skleničku si můžete nechat, ale velmi pravděpodobně se Vám roztopí při cestě domů.

Netradiční svatbu mohou dvojce prožít v ledovém kostelu. Nenajdeme tady žádný církevní symbol, tak aby kostel mohl být využit k libovolným náboženským obřadům. Svatby si tu objednávají také bohatí gayové z jiných zemí, ve kterých je na rozdíl od Švédska sňatek osob se stejným pohlavím zakázán.

A jak tedy může vypadat Vaše noc? Ve dřevěné budově vedle hotelu si můžete dát saunu a pak se vysvlečete nejvíc, jak můžete. Věci si zamknete do skříňky a rychle přeběhnete do svého pokoje. Teplota v hotelu je okolo -5 ºC, a venku klesá k -25 ºC. Na sobích kožešinách budou připraveny speciální arktické spacáky, které vyvinula švédská armáda a v nichž Vám zima určitě nebude. Pod boty si raději dejte noviny, nebo je položte na matraci, aby se Vám nestalo, že Vám přes noc přimrznou k podlaze. Dojmy z noci bývají různé, ne pro všechny je totiž noc pohodlná a někdo nezamhouří oka vůbec. I pro ty jsou připraveny švédské chatky s teplými postelemi, kde je také možnost se ubytovat, a to dokonce i v létě (400€).


sochy vyrobeny hosty hotelu; "překvapivě" zde zůstávají a nikdo si je neodnáší domů;
číslo 25 symbolizovalo postavení v pořadí už 25. icehotelu

Letní návštěva je značně omezenější. Hotel pochopitelně funguje, ale bez své ledové části. V obřím mrazícím skladu přežívá zimu část stavebního materiálu, aby nebylo nutné všechen každoročně vysekat znovu. Každý kvádr váží skoro dvě tuny. Funguje také ICE BAR a výroba skleniček.

V poněkud úsměvnou historku se vyklubala pravidelná úřední kontrola, kdy byl hotel vyzván pod hrozbou zavření, že dle švédských zákonů musí mít každý hotel hasící přístroje a požární alarm. Že je postaven z ledu úřady nezajímalo.


dvoutunové základní kvádry do skladu musí přepravovat bagr

jak se dostat k icehotelu

Pro ty nejbohatší je připraveno psí spřežení, které až čtyři osoby odveze z letiště přes zasněženou krajinu až do hotelu (615€). My si ale teď řekneme spíše něco o běžnější dopravě.

Prvně je potřeba se dostat do nejsevernějšího švédského města Kiruny. Kromě letadel sem jezdí vlaky z Narviku a Stockholmu. Ty jsou cenově nejpřijatelnější a návod jak ušetřit a zakoupit si na ně lístek najdete v prvním díle naší série článků Jak levně procestovat Skandinávii. Pokud cestujete z Narviku, nebo Vás zajímají i jiné místa Laponska, najdete více informací o regionálním lístku Artic circle pass zde.


psí spřežení pro dopravu na letiště i po okolí, s možností pro hosty zařídit si

Z Kirunského nádraží jezdí zdarma autobus do centra na autobusovou stanici. Tyto autobusy vždy přijíždějí a odjíždějí s příjezdy vlaků. Z autobusového nádraží pak několikrát denně jezdí linka 501 do Jukkasjärvi (25-40 minut), lístek se kupuje u řidiče a doporučujeme hned si u něj koupit zpáteční, je levnější a platí dva týdny. Dospělý zpáteční stojí 76 SEK. Pokud jste mladší 26 let, požádejte o „ungdom“ za 57 SEK. Ve vesnici se už neztratíte, tvoří ji jen jedna hlavní ulice.

vstupné, jeho kontrola a otevírací doba

Hotel slouží jako výstavní muzeum od 10.00 do 18.00. Mimo nejluxusnější apartmány můžete chodit do všech místností. Prohlídky s průvodci začínají obvykle před vchodem ve 12 a 16 hodin. ICE BAR otevírá v 13.00. Ve všední den je méně turistů a pořídíte lepší fotografie. Nejlepší dobou je konec února až duben, protože před tím panuje v Laponsku polární noc.


Icehotel pohopitelně není jedinou atrakcí v Jukkasjärvi. O kus dále po hlavní cestě stojí jednoduché Sámské muzeum se soby a sámský kostel

Vstupné pro návštěvníky se za poslední roky neskutečně zvedlo. I obyvatelé Kiruny, kteří se sem chodili každoročně dívat na nové místnosti, si už hotel odepírají. Dospělí zaplatí 250 SEK, studenti a důchodci 200 SEK, děti do 15 let 75 SEK. I přes zdánlivě velikou cenu stojí návštěva alespoň jednou za život za to. Pokud byste chtěli ušetřit na vstupu, tak po zaplacení se dává na oblečení nálepka jako identifikační znamení platícího. Kontrolují Vás jen náhodně okolo jdoucí zaměstnanci. Proto můžete požádat někoho z odcházejících turistů, aby Vám svou nálepku dal. Pozor jen na její barvu. Zlevněné a dospělé mají různé barvy, proto se vyhněte odhalení tím, že si některý dospělý nalepí dětskou. Na nálepce je fixou napsané datum, takže není možné ji využít pro opakované návštěvy.Podpořte nás :)      ČTĚTE TAKÉ:

JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
GÖTEBORG
VÍCE NEŽ PŘÍSTAV IMIGRACE
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
HOLANDSKO
KIRUNA
MĚSTO, KTERÉ SE PROSTĚ POSUNE