SLEDUJTE NÁS

Co určitě nevynechat v Helsinkách

Jedinečné architektonické bohatství, které nabízí více než půlmilionové město, je středem zájmu většiny turistů, kteří přijíždějí do Finska. Pojďme si popisat nejatraktivnější památky Helsinek, které byste určitě neměli vynechat. A také Vám poskytneme pár užitečných rad k Vašemu příjezdu.

panorama Helsinki
Helsinki katedrala
Helsinská katedrála na Senátním náměstí

Nejjednodušší příjezd do města je trajektem. Jak píšeme v Jak levně procestovat Skandinávii III., společnosti Viking line a Silja line Vás dopraví k Tržnímu náměstí. Ihned po vystoupení z lodi se ocitnete v historickém centru, nedaleko je infocentrum a Senátní náměstí. Navíc mapu jste si mohli vzít již na trajektu. Velice dobrého průvodce vydává samo město a stáhnout v pdf jej můžete tady, zdarma je k dispozici v papírové podobě v infocentru.

Pokud přilétáte letadlem, z terminálu T1 z nástupiště 2 a z terminálu T2 z nástupiště 21 odjíždí městské HSL autobusy (linky 615 a 620) do centra na Hlavní nádraží (Rautatieasema). Cena lístku je 5€. Mějte na paměti, že v Helsinkách nejsou označovače jízdenek, platnost lístku běží od času zakoupení u řidiče či automatu!

Helsinki hlavní nádraží
Hlavní nádraží (Rautatieasema)

Někdo upřednostňuje služby soukromého dopravce Finnair city bus, protože vozí za 35 minut přímo do centra a má lepší reklamu. Řekněme si však dva důvody, proč to nedělat. Zaprvé je jeho lístek dražší (6,2€) a za druhé regionální lístek na MHD platí 80 minut od zakoupení, takže po příjezdu do centra na něj můžete pokračovat v jízdě do svého hotelu nebo kamkoli jinam. Další doplňující informace k cestě na letiště najdete v článku Jak levně procestovat Skandinávii VI..

Z historie města byste především měli vědět, že Finsko je původně švédská provincie a po celá století bylo součástí Švédského království. Se založením nedalekého Petrohradu (1703) však Ruská říše začala uplatňovat svůj vliv na Baltském moři. Když počátkem 19. století uzavřel car Alexandr I. dohodu s Napoleonem, nic mu nebránilo zničit oslabenou švédskou armádu a připojit Finsko k Rusku. Hlavním městem provincie byly vybrány Helsinky (místo Åbo, dnešní Turku). Finsko zůstalo ruským až do revolučního roku 1917, kdy vyhlásilo nezávislost.

K prohlídce města stačí dva dny. Představme si teď hlavní pamětihodnosti.

Historické jádro města je postaveno v empírovém (císařském) slohu. Hlavní zásluhu na výstavbě budov Senátního náměstí má architekt Carl Ludvig Engel, kterého pozval do Helsinek car Alexandr II. Na Alexandra mají ve Finsku velice dobré vzpomínky. Kromě toho, že financoval rozvoj hlavního města, daroval Finům značně větší rozhodovací pravomoci, než jaké měli za švédské nadvlády. Proto tu Rusové byli v podstatě vítáni. Socha Alexandra I. stojí uprostřed Senátního náměstí pod schody, které se zvedají k Helsinské katedrále. Před sochou Helsinčané “tiše” protestovali proti vládě Alexandrova vnuka Nikolaje II., který ve snaze sjednotit zákonodárství impéria zrušil finskou autonomii. Místní obyvatelé tehdy k památníku jeho děda symbolicky kladli kytice.

Alexander 2, Helsinki
Národní knihovna v Helsinkách
Národní knihovna od Carla Ludviga Engela

Na Senátním náměstí dále stojí sídlo vlády (Valtineuvoston linna), radnice, Národní a Univerzitní knihovna, v níž je uložena řada slovanských děl. Všechno je práce zmíněného Carla Ludviga Engela, který zde také roku 1840 zemřel.

Za návštěvu určitě stojí i nedaleká Uspenská katedrála. Ruský pravoslavný kostel nesoucí byzantské prvky je zdarma přístupný a uvnitř můžete obdivovat svaté ikony. Jeho rekonstrukce před deseti lety si vyžádala nemalé množství finančních prostředků, které dávali i mnozí věřící. Jen znovupozlacení kupole stálo 16 milionů korun.

Katedrála Uspenski

sochy vyrobeny hosty hotelu; "překvapivě" zde zůstávají a nikdo si je neodnáší domů;
číslo 25 symbolizuje postavení v pořadí už 25. icehotelu

Nevynechejte ani unikátní skalní kostel (Temppeliaukio). Byl dokončen roku 1969 a jeho interiéry jsou vytesané přímo do žulového kamene. Místnost byla následně přikryta střechou. Vstup je zdarma jako do jakéhokoli jiného kostela, jen nesmíte vejít v době, kdy probíhají pravidelné bohoslužby.

skalní kostel Helsinky
skalní kostel v Helsinách
sochy vyrobeny hosty hotelu; "překvapivě" zde zůstávají a nikdo si je neodnáší domů;
číslo 25 symbolizuje postavení v pořadí už 25. icehotelu

V Helsinkách je také velice populární navštívit Olympijský stadion a vyvést se výtahem na jeho věž (3-5€). Nemůžeme však říci, že by výhled nabízel něco zajímavého, přestože je doporučován v mnoha průvodcích. Pokud se sem vypravíte, doporučujeme odpolední hodiny, kdy už vám slunce nebude svítit přímo do očí (a do objektivu). Ani tak ale nebudete mít k fotografování úplně příznivé podmínky. Dobrému výhledu totiž brání mříže.

Olympijský stadion Helsinki
památník Paava Nurmiho, vegetariánského běžce; získal řadu zlatých medailí za běh na středních a dlouhých vzdálenostech; v roce 1952 zažehnul olympijský oheň

Olympijský stadion a jeho vybavení pochází ze 30. let 20. století. Byl připravován pro letní olympijské hry 1940. Původně se měly konat v Japonsku; to ale zrovna bylo pod palbou kritiky Spojených národů, protože obsadilo část Číny. Jelikož hrozilo, že Olympijský výbor Japonsku hry odejme, raději se jich samo vzdalo. Přestože byly Helsinki na akci dokonale připraveny, kvůli vypuknutí světové války už ke hrám nedošlo. Teprve roku 1952 se zde tato výjimečná událost uspořádala. Československo skončilo na hrách šesté za USA, SSSR, Maďarskem, Švédskem a Itálií. Vděčí za především manželům Zátopkovým, kteří získali čtyři ze sedmi zlatých medailí.

olympijská věž v Helsinkách
Olympijská věž

Národní muzeum

Asi nejkrásnějším místem pro odpočinek v Helsinkách je pevnost Suomenlinna, švédsky známá jako Sveaborg. Tento tzv. Gibraltar jihu začali Švédové budovat, aby zastavili ruskou expanzi na Baltském moři. Úžasné výhledy, příjemná posezení, zbytky opevnění, podzemní tunely a mnohem více nabízí tato památka zapsaná na seznam UNESCO. Trajekty na ostrovy vyjíždějí z Tržního náměstí. Podrobnější informace se se dočtete v našem článku Suomenlinna.


útesy na Suomenlinně
Národní divadlo, Helsinky
Národní divadlo

Během dvou dnů byste měli vstřebat místní atmosféru, projít se po nábřeží, koupit si něco na místních trzích. Hlavně ovoce, zelenina a ryby zde stojí méně než v supermarketech a jsou také nesporně vyšší kvality. Určitě při svém plánování neopomeňte Suomenlinnu, a zbyde-li Vám čas, projděte se i Sibeliovým parkem okolo Sibeliova monumentu.

prezidentský palác Helsinki
Prezidentský palác

Helsinki jsou hlavním turistickým cílem lidí přijíždějících do Finska. Tato malebná země toho ovšem nabízí mnohem více. Proto se v také příštím díle Jak levně procestovat Skandinávií zaměříme právě na tento region.

Senátní náměstí
kongradoá hala Helsinky
kongresová hala HelsinkiČTĚTE TAKÉ:

ICEHOTEL
MRAZIVÉ UMĚNÍ
JEDNODENNÍ VÝLET DO DRÁŽDAN
Z PRAHY ZA 180 KČ
SUOMENLINNA
MALEBNÉ OSTROVY U HELSINEK
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (3. DÍL)