SLEDUJTE NÁS

GÖTEBORG,
VÍC NEŽ JEN PŘÍSTAV IMIGRANTŮ

Že je Göteborg přístavem, a to nejen pro lodě, ale i pro imigranty, je všeobecně dost známé. Přistěhovalci tvoří zhruba čtvrtinu obyvatel 500 tisícového města a narazíte na ně okamžitě na vlakové i autobusové stanici ve formě žebrajících Balkánců a Arabek. Největší procento jich překvapivě netvoří občané bývalé Jugoslávie, ale Somálci, Iráčané a emigranti z Iránu.


městský přístav a kancelářská budova Utkiken

NEJLEVNĚJI DO ŠVÉDSKA AUTOBUSEM

Nyní je čas na krátkou procházku městem. A také na pár zajímavých tipů.
Do Göteborgu létá přímo ČSA za cca 7000 Kč, s mezipřistáním se dá stáhnout cena i na 4000-5000Kč za zpáteční let. Teoreticky můžete jet i vlakem se dvěma přestupy v Kodani a Malmö, ale to je nejen zdlouhavé, ale i značně drahé (zpáteční cca 5700 Kč).

Nejideálnějším dopravním prostředkem je autobus, jezdí přes noc a dají se ušetřit nemalé peníze. Nejvýhodnější je Student Agency v 2-3 měsíčním předstihu; takzvaná first minute jízdenka stojí 950 Kč (1690 Kč zpáteční). Autobus odjíždí v pátek večer, v sobotu dopoledne jste v Göteborgu a zpět Vás vyzvedne v neděli odpoledne. Tento způsob jsem si i vyzkoušel. Jediný rozdíl oproti standardním dálkovým nočním jízdám je, že Vás dvakrát vzbudí. Když autobus najede na trajekt, musíte se na tři čtvrtě hodiny přesunout nahoru na loď, kde jsou jídelny a předražené duty free obchody.

Autobusové a vlakové nádraží je propojené a na obou okamžitě narazíte na žebráky ne zrovna švédského původu. Pokud si potřebujete odložit zavazadla, jsou k dispozici na stanici skříňky za cca 40 SEK (platit lze kartou) na 24 hodin. Pozor, jakmile se zavřou, již při otevření musíte znovu zaplatit.


RÁJ PRO MILOVNÍKY NAKUPOVÁNÍ?

Ještě než vstoupíte do samotného města, musíte projít gigantickým obchodním centrem Nordstan, největším ve Švédsku. Prostory si tu pronajímá zhruba 180 obchodů na 32 hektarech (pro srovnání: OC Chodov 5,3ha, 210 obchodů; OC Palladium 11,5ha, 170 obchodů; OC Letňany 12,5ha, 130 obchodů). U každého velkého vchodu je Mc Donald´s, za toalety se platí 5 SEK. Pro některé to jistě je přímo obchodní ráj. V průvodci Lonely planet se píše, že v okolí obchodu bývá večer nebezpečno, neměl jsem pocit, že by to byl rozdíl oproti jiným částem Göteborgu, ale s ohledem na nedaleké nádraží je určitě dobrý nápad si dávat trochu pozor.

OPERA STEJNÉHO ARCHITEKTA JAKO V SYDNEY

Z obchodního centra směrem na sever jste za malou chvíli u řeky Göty. Kromě moderní opery tu stojí věžová červenobílá budova Utkikenu. Projektoval ji slavný Ralph Erskine, který vytvořil i operu v Sydney. Z jejího dvacátého patra jsou prý zajímavé fotografie města (30 SEK), mimo léto však mají o víkendech zavřeno.


göteborská opera, dílo Ralpha Erskineho, taktéž autora opery v Sydney

V létě na břehu řeky popíjí desítky Švédů oblíbený nápoj, tedy kávu, a vůbec bývá celé město živější. Avšak mimo sezónu je levněji a na fotografiích Vám nepřekážejí davy turistů. Ve Švédsku se vůbec ukazuje být velkým problémem sehnat nějaký větší výběr suvenýrů. V celém Göteborgu není nikde k dostání třeba fotografická magnetka na lednici. V infocentrech mají jen omezený výběr, slušnou zásobu suvenýrů mají jen Albánci ve svém krámu naproti Nordstanu v ulici Östra Hamngatan, pár dalších také najdete v tabácích uvnitř Nordstanu. A připravte se na vysoké ceny, pohlednice od 30 Kč výš, magnetky od 80 Kč výše atd.

TRAMVAJE ZE STARÝCH DOBRÝCH ČASŮ A AVENYN

V historickém centru doporučuji chodit pěšky. Pokud nemáte vyloženě vyhlídnutý cíl, nemá smysl používat hromadnou dopravu. Ulice města brázdí starší modré tramvaje. Obnově vozového parku brání estetické hledisko. Ale také nostalgie. Lístek si zakoupíte v automatu přímo v tramvaji, platit můžete i kartou.

Na jih od Nordstanu se táhne hlavní ulice Göteborgu Avenyn. Na jejím severním konci, Gustav Adolf Torg, se tyčí socha zakladatele města, Gustava II. Adolfa, ten počátkem 17. století přesně na tomto stál a zvolal: „Město by mělo být tady!“. Švédové tehdy opakovaně zkoušeli založit obchodní centrum, které by bylo nezávislé na dánské kontrole. Musím říci, že moc úspěšný pokus to nebyl, protože o dva roky později jej ovládli Dánové.


na tomto místě stál Gustav II. Adolf, když zvolal: "Město by mělo být tady!"

Gustavovi lidé měli v plánu vybudovat síť kanálů, které by usnadnily obranu sídla před nepřítelem, při chůzi po Avenyn na ten největší narazíte. Pozvali si na to mistry v budování kanálů, Holanďany. Holandští dělníci byli ubytování v nedaleké čtvrti Haga, kde se dochovalo několik původních budov, ve kterých opravdu pobývali, ostatní spálil velký požár. To je ve švédských dějinách poměrně běžný jev. Jen během 18. a 19. století lehlo popelem prakticky každé město, a to často ne jednou, ale hned vícekrát. Po dřevěných domech se oheň velice rychle šířil. Život měšťana asi nebyl úplně příjemný.

SOCHA S PŔÍLIŠ VELKÝM PŘIROZENÍM

Druhý konec Avenyn uzavírá Muzeum umění, Městské divadlo a socha Prométhea. V roce 1930, kdy tuto sedmimetrovou sochu odkryli, se puritánštější část obyvatelstva postavila zásadně proti. Řecký bůh, zobrazený jako kulturista s ošklivou tváří, měl totiž neuvěřitelně velké přirození. Proto musel autor sochy uřezat nevyhovující část a nahradit ji menší.dříve kontroverzní socha Poseidona

Po cestě jsem narazil na větší množství nezletilých turistů, kteří se marně snažili najít místo, kde by si koupili nějaký alkohol. Dost nevhodnou zemi si na to vybrali, ve Švédsku jsou totiž na alkohol uvalena ta nejpřísnější ochranná opatření.

Potkal jsem i jakousi starou paní s novinami v ruce. Přestože neumím švédsky, slova jako imperialisté, či proletariát nelze přehlédnout. Jelikož jsem zpomalil, hned se na mne obrátila. Ukázalo se, že je to členka komunistické strany. Ptala se, jestli je v Čechách strana zakázaná. Když jsem ji řekl, že ne, s politováním se vyjádřila, že bohužel nemají s KSČM žádné konexe. Pak nadávala na sociální demokracii, že jsou to pravičáci a moderní liberální stát směřuje do pekel. Což ostatně od tohoto značně levicového národa uslyšíte na mnoha místech.


MUZEA ZDARMA A DALŚÍ ATRAKCE

Populistické sociální demokracii ve Švédsku však mohou poděkovat turisté a to hlavně ti mladší. Levicová vláda zavedla ve většině státních institucí vstup do 25 let zdarma a mnohdy zavedla bezplatné návštěvy úplně. Volný vstup platí i pro návštěvu světové rarity v Přírodovědeckém muzeu (Nuturhistoriska muset). Nachází se zde jediný exemplář největšího zvířete světa plejtváka obrovského vůbec. O jeho úchvatném příběhu, i kdy můžete vejít do jeho žaludku a dát si tam kávu, si můžete přečíst v článku zde.

Návštěvy další muzeí jako Konstmuseet, Röda Sten (zdarma jen do 21 let), Sjoöfartmuseet, Varldkulturmusset můžu jen doporučit, prakticky všude jsou do 25 let vstupy zdarma. Taktéž jsou tam jinde nedostupné bezplatné toalety.

Všechno stihnout, včetně muzeí, se tu nedá ani za 3 dny. Udělat si víkend v Göteborgu mohu jednoznačně doporučit. Pokud byste jeli i dětmi, můžete s nimi zajít do největšího skandinávského zábavního parku Liseberg, věřte však, že Vaše peněženka bude o dost lehčí. Technické nadšence by mohla zaujmout exkurze v některém z průmyslových podniků. Typickým symbolem města byla, je a možná ještě chvíli bude automobilka Volvo. Značku v roce 2010 koupili od Fordu Číňané a už rok vyrábějí vozy převážně v Asii. Muzeum Volva stojí západně od centra v Arendalu.

Göteborg je a bude městem průmyslu, kultury, ale i multikulturalismu. Druhé největší švédské město bez pochyby stojí za návštěvu, převážně však v teplejších měsících, kdy si můžete odpočinout na břehu Göty a dát Švédy tolik oblíbenou kávu.


dům na Linnégatan

Domkyrkan

ČTĚTE TAKÉ:

JAK DO DRÁŽDAN JEN ZA 180 KČ
- NÁVOD -
KDE A KDY SI DÁT
KÁVU UVNITŘ VELRYBY