SLEDUJTE NÁS

Ostřihom – Maďarsko téměř na Slovensku

Je to typické maďarské město, krásné, s dech beroucí katedrálou a na dosah ruky ze Slovenska, odkud se do něj dostanete za pár minut. Ostřihom (maďarsky Esztergom) - další z našich tipů na výlet. Pokud máte na Slovensku nárok na bezplatnou přepravu vlaky, můžete se do Esztergomu podívat zadarmo, respektive za 1€.

Ostřihom, Esztergom fotografie z mostu
Ostřihom na Dunaji, Bazilika

Ve městě stojí za zhlednutí hlavně bazilika s hradem na kopci. Její krásné fotky pořídíte například z mostu přes Dunaj nebo od kapličky na vedlejším kopci, kde jsou i lavičky s výhledem na město.

Eszergomská bazilika je třetím největším chrámem v Evropě. Už zdaleka, když se k městu blížíte, vidíte ohromnou stavbu tyčící se nad Dunajem. Její počátky spadají do 11. století, kdy vznikla jako výraz úcty k českému světci Vojtěchovi. Právě zde v původním kostele v roce 1000 sv. Vojtěch korunoval zakladatele uherského státu Štefana I. Následně bylo papežem rozhodnuto o zřízení arcibiskupství.

Bazilika je veřejnosti přístupná zdarma; dobře si prohlédněte obraz nad oltářem, jenž je největším obrazem na světě malovaným na jedno jediné plátno (13,5x6,6 m). Panoramatická místnost, krypta a klenotnice vyžadují zakoupení vstupenky, stejně jako výstup na kupoli, kam vede 413 schodů.

Poměrně dobrý výhled je hned za katedrálou vedle sochy sv. Vojtěcha korunujícího uherského krále. Na druhé straně se tyčí esztergomský hrad, založený knížetem Gejzou, který si zvolil Esztergom za hlavní město Maďarského knížectví.

Poněkud náročnější je cesta na Vaskapu, dlouhá 3,5 km. Pokud však máte dostatek času a není velké vedro (po většinu cesty není stín), tak určitě stojí za to. Mapa zdarma je k dostání v turistickém centru na rohu ulic Batthyány Lajos a Liszt Ferenc, případně si ji můžete stáhnout zde. Stačí se dostat na Vaskapui út (panorama)a ta Vás dovede až k cíli. Vaskapu je restaurace s terasou a výhledem na celé údolí Dunaje, dobře tam vaří a není předražená. Chovají také přítulné kozy, které ocení hlavně děti.

Další populární atrakcí Ostřihomi jsou lázně a bazény Aquasziget. Vstupné na celý den činí 3150/2000ft (dospělý/student cca 10/6€). Pět bazénů, tobogán, vnitřní koupele, případně za příplatek sauny a masáže, jsou s ohledem na cenu výbornou volbou.

Esztergom, Ostřihom na Dunaji
Ostřihom, Vaskapu
výhled z restaurace na Vaskapu

Jak se dostat do Esztergomu?

Teprve na počátku 21. století došlo k obnovení dříve zbombardovaného mostu přes Dunaj mezi slovenským Štúrovem a Esztergomem. Do města se dostanete velice snadno, stačí dojet slovenskými vlaky do Štúrova. Zastavuje tu osobní vlak z Nových Zámků, i Eurocity na trase Praha-Brno-Bratislava-Budapešť. Jestliže máte nárok na bezplatnou přepravu, můžete se do Štúrova z jakéhokoli místa přepravit zdarma. Ideální jednodenní výlet lze udělat z Bratislavy. Mějte na paměti, že i s bezplatnou přepravou musíte zaplatit ve vlacích EC poplatek 1€. Další informace k bezplatné přepravě pro všechny studenty a důchodce najdete v našem článku.

Pozor, ve Štúrově je vlakové nádraží asi 3 km od centra, doporučujeme tedy svést se autobusem do centra na autobusové nádraží (1€, 0,5€ studenti). Ve Štúrově projdete hlavní ulici a přejdete asi 500 m přes Dunaj po mostě do Esztergomu. Katedrálu a hrad uvidíte už z daleka. Pokud chcete ušetřit a dát si dobrý oběd, vraťte se zpět do Štúrova, kde jsou levnější restaurace. Například restaurace Brodway na hlavní ulici v Štúrově nabízí polední menu za 3,6€ (polévka+jídlo+voda+káva).

Z České republiky se „jen“ do Esztergomu jezdit nevyplatí. Vhodné je udělat si dvoudenní výlet a spojit to s návštěvou dalších míst, například Bratislavy. Studenti udělají nejlépe, pokud pojedou do Bratislavy autobusem Student Agency za 290 Kč a následně pokračují bezplatně do Štúrova. Ze Šturova lze koupit zpáteční lístek do Budapešti za 6,5€!

V případě nejasností nám neváhejte napsat na facebook. Esztergom je opravdu krásným místem, které stojí za to navštívit, a ne všichni Slováci tuší, že se do Maďarska mohou podívat i za vnitrostátní jízdné.

ČTĚTE TAKÉ:

PERFEKTNÍ JESKYNNÍ LÁZNĚ
ZA PÁR KORUN
CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU