SLEDUJTE NÁS

Může být švýcarský Curych dostupný pro každého?

Když se řekne Curych, vybaví se lidem většinou obraz jednoho z nejdražších a nejbohatších měst světa. Ano, Curych jakožto finanční a průmyslové centrum Švýcarska je pro našince opravdu drahý, avšak především je vynikajícím městem pro život s jedinečnou atmosférou, což návštěvník pozná už po pouhých několika hodinách. Nepoznat jej by byla neskutečná škoda! Pojďme si tedy říci, něco o něm, co se v něm dá navštívit, jak se do Curychu levně dostat a několik tipů, jak si návštěvu vychutnat naplno jako švýcarskou čokoládu.

Curych

Švýcarsko se dělí na 26 správních jednotek známých jako kantóny a polokantóny. Každý z nich má naprosto jedinečné postavení a výraznou samostatnost oproti centrální vládě. Rozebírat specifika tolik zvláštního, obdivovaného a propracovaného demokratického systému, by nestačila ani jedna kniha.

Curych se ke Švýcarské konfederaci připojil roku 1351 jako celkově pátý člen. Nejdramatičtější rozvoj nastal až ve 20. století, kdy se stalo město cílem vzdělané imigrace a centrem finančních služeb. O tom, že jím je dodnes, svědčí velkolepá sídla mnohých významných bank a největší zlatá burza na světě.

Přestože je Curych se svými 404 tisíci obyvateli největším švýcarským městem, sídla významných státních institucí najdeme v Bernu, který při výběru oficiálního hlavního města dostal přednost. Stále nové a nové přistěhovalce láká stabilní právní prostředí, nízké daně, mimořádná vyspělost regionu a již výše zmíněné vynikající podmínky pro život. Město spadá do německy mluvící zóny, avšak řadu nápisů tu nalezneme i ve francouzštině. Velmi častým jazykem, který zaslechnete na ulicích, je angličtina; a to právě z úst zde pracujících cizinců. Anglicky se však dohovoříte prakticky s každým Švýcarem, její výuce se na školách věnuje speciální pozornost.Curych se rozprostírá podél řeky Limmat a jejího výtoku do Curyšského jezera (Zürich see). Pokud vám ve výhledu nebrání zrovna nějaká budova, je možné na horizontu vidět masivní vrcholky švýcarských Alp. Samotné město můžeme rozdělit do tří turisticky atraktivních oblasti: břehy Limmaty, Bahnhofstrasse a okolí jezera. Mapu města od Planetware si můžete vytisknout zde.

Levý s pravým břehem řeky Limmat spojuje několik mostů a po obou dvou se táhne historické centrum města s malebnými germánskými domy a celou řadou různých kostelů. Za návštěvu jistě stojí Fraumünster Kirche, evangelický kostel s masivními hodinami. Uvnitř se nachází krásný pětidílný presbiterář z dílny Marca Chagalla, přičemž každému dílu dominuje jiná barva a i jiný biblický příběh.

Pokud jste však viděli na fotkách z Curychu kostel s obřím ciferníkem, pravděpodobně se o Fraumünster Kirche nejednalo; ještě větší hodiny najdeme na nedalekém kostelu sv. Petra (St. Peters Kirche), se svou velikostí 8,7 m mají největší ciferník na kostelní věži v celé Evropě. Mezi další významné kostely patří Wasserkirche (Vodní kostel, podle bývalé polohy na ostrově) a gotický Augustinerkirche.

Curych

Druhým turisticky atraktivním místem je obchody překypující Bahnhofstrasse a její okolí; ulice je dlouhou pěší zónou vedoucí od hlavního nádraží až po břeh jezera na Bürkliplatz. Na této ulici najdete řadu obchodů s oblečením, dříve zmíněných bankovních domů a také supermarket, pokud potřebujete dokoupit nějaké potraviny, případně zde najdete levnější balenou čokoládu a sýry. Přesnou polohu supermarketu zjistíte po kliknutí zde.

Ne příliš daleko od tramvajové zastávky Bahnhof Enge se nachází muzeum FIFA. Vstupné činí 24 franků, pro studenty 18 CHF a pro seniory 19 CHF (pozor, seniorská sleva platí jen v pracovní den). Uvnitř najdete celou řadu různých interaktivních tabulí a exponátů zaměřených na historii fotbalu či mistrovství světa, nezapomeňte také v prvním patře navštívit Gaming zone. Polohu muzea najdete zde; pro bližší představu si určitě prohlédněte video.


Ale zpět na Bahnhofstrasse. Pokud po této ulici budete pokračovat až na samotný konec, dojdete k Bürkliplatz, což je místo tradičních pátečních farmářských trhů (pozor, většinou bývají jen dopoledne!) a zastávka městských trajektů. Zde už začíná třetí zajímavá část města, břeh jezera s příjemnými parky a botanickou zahradou.

Břehy Curyšského jezera (Zürich see) se táhnou až 40km do podhůří Alp a jsou ideálním místem pro odpočinek. Na obou stranách se rozprostírají travnaté plochy, kde si stačí rozložit deku a relaxovat. V létě se můžete ve vodě také vykoupat, její čistotou budete možná příjemně překvapení. Na levém břehu je nejlepším místem odpočinku oblast Mythenquai a velkou zahradou se sukulenty. Na pravém se můžete projít po městském parku Zürichhorn.

Jedním z největších výdobytků Curychu, je bezesporu veřejná hromadná doprava. Přestože si každý Švýcar může dovolit dojíždět do práce autem, řada z nich nemá takovou potřebu. Proč si kazit životní prostředí, stát v zácpách, platit za parkování a ještě se vzdát možnosti ráno si přečíst v tramvaji noviny? Navíc MHD jezdí ve velmi krátkých intervalech, málokdy praská ve švech a je přesná jako švýcarské hodinky. Vždyť při příjezdu příměstského vlaku máte dokonce na zemi přesně vyznačené místo, kde který vagon zastaví a jaké bude třídy. Spojení a jízdní řády najdete na stránce dopravního svazu zde.

Jestliže přijedete do Curychu na jeden den, doporučujeme koupit si celodenní jízdenku za 5,2 CHF. Vedou nás k tomu dobré důvody, jež vám nyní vysvětlíme. Zaprvé jednorázový lístek vyjde na 2,6 CHF, takže již po druhé jízdě se vám peníze vrátí. Zadruhé je to pohodlné, ušetříte tím poměrně dost času a v neposlední řadě si v MHD můžete odpočinout a v zimních měsících i ohřát.

Řada turistů také vyhazuje veliké peníze za výletní projížďky na lodi po jezeře. S celodenním lístkem můžete jezdit městskými trajekty dle libosti, musíte si však dát pozor, abyste nevyjeli z Curyšské zóny, protože tam už je vyžadován příplatek za další pásmo. Jezdit můžete technicky mezi Zürichhorn Casino, přes Bürkliplatz, do Wollishofen ZSG. Na některých trajektech jsou i restaurace a paluby s výhledem na celé jezero. Tak proč si připlácet nehorázné sumy za výlet lodí, když městskými trajekty můžete jezdit v ceně MHD. Od prosince 2016 se však Curych rozhodl zavést speciální lodní celodenní příplatek (ZSG surcahrge, 5 CHF), za možnost využívat lodě v tarfiu MHD; k opatření jej vedlo obrovské využívání lodí turisty a ekonomická ztrátovaost. Tento příplatek zakoupíte na palubě nebo v automatu.

Dalším zajímavým místem, které se vyplatí navštívit je vyhlídkový kopec Uetliberg. Hned jak ho člověk vidí, si okamžitě říká, jak krásný výhled na město by se odtamtud jistě naskytl. Uetliberg měří 869 metrů a o dalších 72 m výše se dostanete, pokud si za 2 CHF zakoupíte vstup na vyhlídkovou věž.

Na kopec jezdí z hlavního nádraží a z Selnau vlak S10. Bohužel však spoj nejede přímo na kopec, ale oklikou projíždí další dvě tarifní pásma, takže pokud chcete vlakem jet, musíte si koupit 3pásmový lístek za 6.60€ a jeho platnost je pouze 60 min; takže na cestu zpět už vám nebude platit. Koupíte-li si však celodenní lístek pro Curych, můžete se na kopec dostat i jinak. Z nádraží přes Bahnhofstrasse jezdí tramvaj č. 13 do zastávky Albisgütli. Až vystoupíte, vydejte se po žluté značce vzhůru. Cesta vám zabere asi 20 minut, ale dostanete se tam v ceně městské MHD, nutné jsou však pevné boty.

A to by bylo k Curychu v kostce všechno. Faktem je, že návštěva Curychu se vám může neskutečně prodražit, vždyť hotely začínají na strašlivých 70 eurech, jídlo je výrazně dražší i v supermarketech, a pokud si budete chtít dát večeři v nějakém podniku, téměř určitě na to padne přes 500 korun. Ale to přeci není důvod nechat se odradit! Pokud i přesto toužíte krásy města vidět a Švýcarsko se zdá být mimo vaše finanční možnosti, existuje jedna velice výhodná varianta.

Autobusová společnost FlixBusFlixBus, jenž nedávno vstoupila na český trh, nabízí denně spoje do Curychu z Prahy. I v případě, že nevychytáte nějakou akci, jednosměrný lístek vyjde na slušných 729 Kč. Flixbus má ovšem vynikající časy vypravování spojů, což dělá Curych ideálním jednodenním výletem. Z Prahy můžete vrazit nočním autobusem, který do Curychu přijede v ranních hodinách. Ve městě budete mít celý den, abyste ho pořádně prochodili, ochutnali švýcarskou čokoládu a sýr. Zpáteční autobus jede po půlnoci zpět do Prahy, takže se díky dvěma nocím v autobuse vyhnete nutnosti zaplatit majlant za hotel. Pokud venku panují nízké teploty, můžete se večer při čekání na půlnoční autobus zpět do Čech uchýlit např. do Mc Donald´s, v okolí Bahnhofstrasse jsou hned tři a střídavě mají otevřeno i do třetí hodiny ranní.

Většinu jídla si také můžete vzít s sebou z České republiky a v Curychu jen dokoupit to, co chcete ochutnat. Pokud využijete spoje Flixbusu celodenní výlet do největšího švýcarského města vyjde nejvýše na 1458 Kč. Jízdenky je možné zakoupit zde
FlixBus.

V sezóně od 1. dubna do 31. října je v provozu přímý vůz k sezení a lůžkový vůz na trase z Prahy do Curychu. Můžete použít obdobnou strategii jako u cesty autobusem, tedy přes noc tam a přes noc zpět. Cena je přitom ještě lepší, jen 497 Kč při koupi s předstihem a přes internet, avšak cesta z Prahy trvá 14 hodin, z Českých Budějovic o dvě méně. Lístky si můžete zakoupit zde. Vzhledem na poněkud problematické kupování jízdenek zpět, vám doporučujeme vrátit se autobusem. Celý výlet vás tak vyjde ještě méně, tedy jen na 1226 Kč.Nechcete, aby vám utekly další tipy? :)      


ČTĚTE TAKÉ:

CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
SKANDINÁVII (1. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
BELGII (2. DÍL)
JAK PROCESTOVAT LEVNĚ
FRANCII (1. DÍL)