SLEDUJTE NÁS

Barlangfürdő – perfektní maďarské jeskynní lázně za pár korun

Ve východomaďarském městě Miškolc se nacházejí jedny z nejlepších lázní v poměru cena/kvalita. Mnozí obyvatelé hodinu jízdy vzdálených Košic ani netuší, jaký relax se za hranicemi skrývá. Koupání v jeskyních, oddech na lehátkách, saunování, termální bazény a jiné atrakce, vše za pouhých 1500-1950 forintů na den (cca 130-170Kč, 4,8-6€). V létě s venkovními bazény, v zimě uvnitř v teplé vodě, když za okny padá sníh a krajinu sužuje mráz.

Nejprve si představíme, co všechno Barlangfürdő svým návštěvníkům nabízí. Poté Vám řekneme víc o ceně i o tom, jak se do Miškolcké čtvrti Tapolca dostat. Pokud neumíte maďarsky, budou se Vám tyto informace více než hodit. Webové stránky jsou totiž jenom v maďarštině. Nemusíte ale mít strach, mladí hovoří obstojně anglicky a Maďaři jsou vůbec svou povahou natolik srdeční, že se se s Vámi s úsměvem, rukama a nohama nějak domluví vždycky.

Venkovní část koupaliště je velice podobná jiným areálům v Maďarsku. Za velice příznivou cenu se tu rozkládají tři dětské bazény, dospělí si mohou zaplavat ve velkém plaveckém a koupání uzavírá mušlový bazén. Barlangfürdö se však liší hlavně již zmíněným interiérem, jeskyní (maďarsky barlang).

Vlastní jídlo i pití povoleno

Po zaplacení vstupného vcházíte přes zahrádku do širšího atria s infocentrem, bufetem a stoly s židlemi. Nikdo nekontroluje Vaše zavazadla, takže si můžete dovnitř vzít tolik jídla a pití, kolik budete chtít. Nikdo také nebude nic namítat, pokud si vlastní potraviny a občerstvení dáte právě v atriu nebo u bazénových stolů. Bufet však není příliš drahý.


V atriu se ale nachází i obchod se suvenýry. V něm či v infocentru Vám rádi smění mince. Jako zálohu na skříňku musíte mít každý 10 forintů. V horních patrech jsou skříňky, převlékárny, sprchy. A pak už se dostanete do samotné jeskyně.

Horká voda a koupání ve svitu hvězd

Obří vstup do skály zdobí několik tryskajících pramenů. Po levé straně se nacházejí dva velké termální bazény s vůbec největší teplotou okolo 35 stupňů. Za vstupem do jeskyně na Vás čeká síť chodeb, ve kterých se ale nedá ztratit. Ze stěn na některých místech tryskají různé osvěžující prameny. Na první okružní cestě se odpoledne zapíná silný proud, kterým se můžete nechat unášet stále dokola.


Milenecké páry ocení zvláště temnou termální jeskyni, kde jediné světlo vrhají hvězdy promítané na kamenný strop. Atmosféra je to vynikající. Navíc se všude pohybujete ve velmi teplé vodě (29-35° C). Obsah soli pod 1000 mg na litr umožňuje zůstávat v ní i několik hodin.

Odhalovat různé bazény a kouty jeskyně, například Římský bazén či Hvězdu, Vám zabere několik minut. Teplota se místy liší i o několik stupňů, což je znát. Na konci jeskyně se pak nachází Saunapark.

Sauna, pára, solárium a lehátka pod střešním oknem

Celodenní vstup do Saunaparku je za příplatek (990 ft), dá se zaplatit při vstupu i přímo na místě. Získáte neomezený přístup do útulného kulatého sálu. V jeho středu leží 16 stupňový ochlazovací bazén. Okolo jsou rozestavěna lehátka, na které se můžete natáhnout a odpočívat. Na stropu je kulaté střešní okno, kterým při relaxaci můžete pozorovat oblohu.

Okolo stěn Saunaparku pak můžete navštívit infrasaunu, finské sauny, páru či za příplatek solárium (100 ft za minutu). V ceně vstupu do Saunaparku je zahrnut i jeden ručník.


studený bazén a lehátka v Saunaparku

obsah soli vhodný pro celodenní pobyt ve vodě

O existenci této vynikající léčivé vody s jódem, brómem a vápníkem věděli již staří Maďaři. První lázně tu však postavili Turci v 18. století. O jejich chod se starali přizvaní lékaři z nedalekých Košic. Jeskynní komplex v dnešní podobě však vznikl až v roce 1959 a od té doby prošel ještě několika rekonstrukcemi. Návštěvy zdejší vody jsou vhodné i kvůli jejím výparům, které mají pozitivní účinek při dýchacích obtížích. Kúry se také doporučují při neurotických a kardiovaskulárních problémech.
Ideální levný jednodenní výlet z Košic

Z Košic se do Miškolc-Tapolci můžete přepravit autem za 70-90 minut. Těm, kteří auto nemají nebo raději cestují veřejnou dopravou, pomůže následující návod. Z Košic do Miškolce (Tiszai pu.) odjíždí každý den ranní vlak (6.02 EC Hornád, zpáteční vlak z Miškolce jede 20.30). Cena zpátečního lístku do Miškolce je pouhých 6,5 €. Na nádraží v Maďarsku není směnárna, doporučujeme směnit forinty již předem. Směnárny jsou pak v obchodních centrech Szinvapark a Miskolc plaza (trochu lepší kurz). Lístky na tramvaj a autobus jsou nepřestupné, u řidiče stojí 400ft a v tabáku 300ft. Seznam prodejních míst je zde. Pokud chcete ušetřit, můžete do centra dojít pěšky (cca 10 min) nebo se svést tramvají 1V či 2V ze zastávky Tiszai pu. do Szinvapark.


Szinvapark

V Szinvaparku (obchodní centrum) v horních patrech je řada restaurací, doporučujeme tu nejvíce v rohu, po 19 hodině je sleva 50 % na vše (ideální večeře před cestou), najdete tam vynikající výběr kvalitních domácích jídel a najíte se dosyta za 1-2€.


fantasticky kvalitní a levná večeře

Ze Szinvaparku pokračujte po trati tramvaje 80 m. Z autobusové zastávky centrum jezdí autobusy 2 a 20 na konečnou do Tapolci, která je přímo před Barlangfürdő. Pro lepší orientaci si můžete vytisknout tuto mapu, autobusy do Tapolci zastavují na rohu ulic Széchenyi Istvan a Szentpáli.

Lázně jednoznačně doporučujeme. Hlavně během chladných dnů je to nanejvýš příjemná vzpruha. My chodíme od stanice do centra vždy pěšky. Oběd a pití si nosíme vlastní, večeři se dáváme v zmíněném Szinvaparku. Celodenní výlet se vším z Košic tak vyjde na 12,6 €, případně si připlatíte Saunapark. Jakmile si jednou Barlangfürdö vyzkoušíte, budete se sem rádi vracet.

I autobusem do Miškolce

Do Miškolce je možné jet v letní sezóně také sobotním autobusem z Košic (Eurobus a.s.). Výhodou je, že bus zastavuje na autobusovém nádraží přímo vedle Szinvaparku a ušetřili jste si jízdu tramvají, to se vám však vrátilo na ceně lístku, protože Eurobusem vyjde cesta na 9,4 €.

Z Košic do Miškolce i Budapešti

Pokud cestujete z ČR, je ideální výlet spojit například s návštěvou Slovenska (Tatry, pobyt v Košicích). Košice jsou vynikající základnou pro návštěvy jistých částí Maďarska. Ranní vlak EC Hornád pokračuje po Miškolci do Budapešti, zpáteční lístek koupíte za 20€. Přičemž v 9.30 jste v Budapešti. Vlak se vrací až 18.30 takže v hlavním městě můžete strávit celých 9 hodin.

Další výhodu Košic je, že se sem EC Hornád vracívá v 21.58, takže pokud jste na víkendovém výletě a v pondělí musíte být v ČR, stihnete třeba noční Leo express.Vlakem z Budapešti

Pochopitelně je možnost navštívit Miškolc i z opačné strany, tady z Budapešti. Vlaky jezdí téměř každou hodinu. V takovémto případě bych doporučoval kalkulaci ceny dopředu. Běžně jednosměrný lístek stojí 13€ ve forintech. Od pátečního večera do konce víkendu jezdí mladí do 26 let s 33% slevou. Pokud pojedete ranním vlakem EC Rákoczi, je výhodnější než lístek do Miškolce koupit zpáteční lístek do Košic (20€ oproti 27€), ale musíte se pak vrátit Rákoczim i zpět (jede v 19.30). Pokud je Vám cokoliv nejasné, neváhejte nás kontaktovat na Facebooku, nebo mailem.

ČTĚTE TAKÉ:

JAK DO DRÁŽDAN JEN ZA 180 KČ
- NÁVOD -
CESTOVÁNÍ ZDARMA
PO SLOVENSKU